سه تن از نیروهای دولت تاجیکستان در درگیری با افراد مسلح کشته شدند

Image caption بلجوان منطقه‌ای کوهستانی قرار دارد و دسترسی به برخی از نواحی آن دشوار است

مقامات در جنوب تاجیکستان گفته اند در جریان درگیری با افراد مسلح در ناحبه بلجوان سه تن از نیروهای دولت کشته شده اند.

اجساد سه نفر از نیروهای پلیس و امنیتی که شب گذشته در اثر حمله گروهی ناشناس کشته شده بودند، روز (پنجشنبه 2 دسامبر) به خاک سپرده شدند.

از سوی دیگر، نیروهای امنیتی و پلیس تاجیکستان عملیات گسترده‌ای را برای دستگیر کردن این گروه مسلح ناشناخته در ناحیه کوهستانی بلجوان آغاز کرده‌اند.

در این باره سنگ‌علی نادرخان اف، معاون رئیس شعبه کارهای داخلی در ناحیه بلجوان، به بی بی سی گفت که در اثر این حادثه سه نفر دیگر زخمی شده‌اند.

این مقام پلیس ناحیه بلجوان گفت که افراد کشته‌ شده نایب سرهنگ عیدیبیک شریف اف، معاون سردار شعبه کارهای داخلی ناحیه بلجوان، نظام‌الدین سیف الدین اف، سردار شعبه امنیت ناحیه تیمورملک و عبیدالله سفال اف، راننده بیمارخانه ناحیه تیمورملک بوده‌اند.

در باره کُشته شدن نظام‌الدّین سیف الدین اف، قبلاً، یک منبع محلی نیز به بی بی سی خبر داده بود. اما این منبع گفته بود که رئیس شعبه امنیت ناحیه تیمورملک شب‌ هنگام برای دیداربینی یکی از دوستانش به ناحیه بلجوان سفر می‌کرد.

آقای نادرخان اف همچنین اطلاع داد که جوره‌خان تبراف، سردار شعبه کارهای داخلی ناحیه بلجوان، پراپورشیک اسماعیل قدرت اف، کارکن شعبه امنیت ناحیه تیمورملک و یک فرد نابالغ به نام نیکروز خال اف در این درگیری جراحت برداشته‌اند.

به گفته وی، آقای تبراف هم اکنون در بیمارستان ناحیه دنغره تحت مراقبت پزشکان قرار دارد و وضع سلامتی وی و افراد دیگر مجروح شده خوب است.

حمله گروه مسلح به این افراد در روستای دولانه میدان در بین ساعتهای 4 یا 5 شام اول دسامبر صورت گرفته است. نیکروز خال اف، خواننده صنف 8 مدرسه شماره یک ناحیه بلجوان که در محل درگیری به چراندن چهارپایان مشغول بود، نیز در اثر رسیدن تیر مجروح شده است.

به گفته آقای نادرخان اف، کارمندان امنیتی و پلیس برای تحقیق اطلاعات رسیده از مردم در باره افراد ناشناس و مسلح به ناحیه بلجوان که منطقه‌ای کوهستانی و دسترسی به برخی از محلات آن دشوار است، سفر کرده بودند.

وی گفت: "یک روز پیش خبر رساندند که چند نفری در منطقه از مردم سوالاتی می‌پرسیدند. مردم محلی زنگ زده و خبر دادند که تعدادی افراد مشکوک نان و آب می‌‌طلبند و با خود دستگاه مخابراتی دارند. بعد نیروهای پلیس در منطقه فعال شدند و به هنگام رفتن به ناحیه با این حادثه روبرو شدند."

سنگ‌علی نادرخان اف افراد مهاجم را "یک گروه متشکل جنایتکار" خواند که هویت اعضایش مشخص نیست و افزود که "عملیات سختی" برای دستگیری و یا از بین بردن آنان شروع شده است.

وی با استناد به ساکنان محلی در ناحیه بلجوان که این افراد را به هنگام آب و نان پرسیدنشان دیده‌اند، گفت که "شیوه گفتار برخی از آنان مانند افغانها" بوده است. آقای نادرخان اف قبلاً هم گفته بود که دو نفر از افراد مسلح "ریش داشته و به افغانها شبیه" بوده‌اند.

شمس‌الله احداف، یک ساکن محلی در بلجوان، می‌گوید که افراد مسلح احتمالاً از منطقه آبگرم ناحیه رشت با گذر از راههای دشوار کوهستانی به ناحیه بلجوان آمده‌اند.

آقای نادرخان اف هم این فرضیه را بعید ندانست و گفت که از منطقه رشت به بلجوان از طریق راغون و فیض‌‌آباد راههای کوهستانی وجود دارد.

خبرگزاری "Asia-plus" نوشته است که طبق یکی از فرضیه‌ها، مأموران امنیتی و پلیس هنگامی هدف حمله افراد مسلح قرار گرفته‌اند که به انجام عملیاتی برای سنجش اطلاعاتی فوری در باره محل بود و باش تعدادی از زندانیان فراری مشغول بودند.

در ماه اوت سال جاری تعداد 25 زندانی پس از قتل پنج زندانبان از بازداشتگاه کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان فرار کردند.

پس از آن مقامات پلیس از بازداشت هفت نفر و قتل سه تن از زندانیان فراری خبر داده بودند، ولی گفتند که افراد دیگر همچنان ناپدید هستند.

حمله افراد مسلح به نیروهای دولتی در بلجوان در حالی رخ داده که طی دو ماه اخیر عملیات نیروهای دولتی در منطقه رشت، در شرق تاجیکستان، علیه گروههای پیکارجوی مخالف دولت همچنان ادامه‌دارد.

این عملیات در پی حمله گروهی مسلح به ستونی از کامیونهای وزارت دفاع در اواخر ماه سپتامبر در دره کمراب وادی رشت شروع شد.

مقامات تاجیکستان حمله به ماشینهای وزارت دفاع را کار دست گروههای وابسته به علاء‌الدین دولت اف، ملقب به علی بیدکی و عبدالله‌رحیم‌اف، ملقب به ملا عبدالله‌ می‌دانند.

این افراد در دوران جنگ داخلی سالهای 1992-97 از فرماندهای گروههای اسلامگرای مخالف دولت تاجیکستان محسوب می‌شدند. محل بود و باش ملا عبدالله‌ که با قرارداد صلح موافق نبود، از اواخر دهه 1990 به این سو معلوم نبوده است.

مطالب مرتبط