به روز شده:  21:58 گرينويچ - پنج شنبه 02 دسامبر 2010 - 11 آذر 1389

اروپا

دادگاه عالی سوئد درخواست تجدیدنظر بنیانگذار ویکی لیکس را رد کرد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

دادگاه عالی سوئد درخواست وکلای جولین آسانژ، بنیانگذار وب سایت ویکی لیکس، برای لغو دستور بازداشت آقای آسانژ را رد کرده است.

پیش تر دادگاهی در سوئد به اتهام تجاوز، زورگویی و آزار جنسی دو زن سوئدی برای آقای آسانژ حکم بازداشت صادر کرده بود.

جولین آسانژ این اتهام ها را رد می کند و می گوید انگیزه این تعقیب قضایی، تخریب شخصیت اوست.

وکلای آقای آسانژ از دادگاه عالی سوئد درخواست لغو این حکم بازداشت را داشتند که روز پنجشنبه ۲ دسامبر ۲۰۱۰ (۱۱ آذر ۱۳۸۹) این درخواست رد شد.

جولین آسانژ ۳۹ ساله در کویینزلند استرالیا به دنیا آمده و به گفته یکی از سخنگویان ویکی لیکس، در روزهای اخیر و به دنبال آن که چند بار به مرگ تهدید شده، ناچار است کمتر در انظار عمومی ظاهر شود.

در حال حاضر معلوم نیست بنیانگذار ویکی لیکس در کجا بسر می برد، اما چند روزنامه بریتانیایی گزارش داده اند که آقای آسانژ در حال حاضر در بریتانیاست.

اینترپل (پلیس بین‌الملل) روز چهارشنبه ۱ دسامبر ۲۰۱۰ براساس حکم دادگاه سوئد از کشورهای عضو این سازمان خواست او را بازداشت کنند.

تصمیم اینترپل در صدور "اعلان قرمز" علیه آقای آسانژ در روز چهارشنبه و با استناد به درخواست دولت سوئد اتخاذ شد.

مجله آمریکایی فوربز روز دوشنبه به نقل از جولیان آسانژ نوشت که ویکی لیکس در نظر دارد در سال میلادی آینده اسرار مربوط به یکی از بانک های بزرگ آمریکا را افشا کند.

ویکی لیکس یکشنبه گذشته بیش از ۲۵۱ هزار پیام دیپلماتیک را منتشر کرد که روزنامه نیویورک تایمز آنها را "روایت محرمانه رابطه ایالات متحده با جهان در عصر جنگ و تروریسم" توصیف کرده است.

مطالب پرخواننده کنونی

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.