به روز شده:  18:31 گرينويچ - پنج شنبه 02 دسامبر 2010 - 11 آذر 1389

ارزیابی تاثیر افشاگری های ویکی لیکس در جهان

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

آمریکا و دوستان و دشمنانش کماکان به ارزیابی تاثیر افشاگری های ویکی لیکس می پردازند.

یک مقام بلندپایه وزارت خارجه آمریکا گفته است که این افشاگری ها به توانایی آمریکا در پیشبرد روند دیپلماسی خود لطمه جدی وارد کرده است، اما رابرت گیتس وزیردفاع آمریکا معتقد است که در تحلیل نهایی ضرر افشاگری های ویکی لیکس بر سیاست خارجی آمریکا ناچیز بوده و در قواعد آن تغییری نخواهد داد.

همان گونه که رابرت گیتس هم اشاره کرده است، کشورهای جهان نه از روی میل بلکه از روی ضرورت با آمریکا ارتباط برقرار می کنند و حتی باور ندارند که این مراودات الزاما پنهان باقی خواهد ماند، چرا که همیشه افشاگری هایی وجود داشته است، گرچه نه به میزانی که از سوی ویکی لیکس صورت گرفته است.

اسناد افشا شده پیام های دیپلماتیک آمریکا هم چنین این نکته را روشن می کند که آمریکا در جهانی که پر از مشکلات مختلف است و با در نظرگرفتن این که قدرتش بطور نسبی رو به کاهش گذاشته است، به کمک کشورهای دیگر نیاز دارد.

اسناد فاش شده صرفا به دلیل توجهی که در جهان جلب کرده، آمریکا را در موقعیتی ناخوشایند قرار داده و موجب شرمساری این کشور شده است. اما دولت های جهان در نهایت بر اساس منافع خود قضاوت خواهند کرد.

در مورد روابط دشوار آمریکا با بعضی از کشورها، این افشاگری ها موجب آزردگی شده و بصورت نوعی اهرم سیاسی در نظر گرفته خواهد شد و در کشورهای دیگری نظیر پاکستان که دولتی ضعیف سر کار است و مسائل مطرح شده از حساسیت زیادی برخوردار است، مشکلات ویژه ای به وجود خواهد آورد.

ولی بیشترین و مهمترین واکنش های دیپلماتیک به این افشاگری ها، احتمالا در کشورهایی نظیر ایران و کره شمالی نشان داده خواهد شد که موضوع پیام های دیپلماتیک رد و بدل شده بوده اند.

مطالب پرخواننده کنونی

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.