نیجریه درصدد وارد کردن اتهام به دیک چنی

Image caption وضعیت سلامتی آقای چنی اخیرا خوب نبوده و او از جمله با عارضه شدید قلبی مواجه بوده است

سازمان مبارزه با فساد اداری در نیجریه گفته درصدد است به دیک چنی، معاون رئیس جمهوری سابق آمریکا اتهاماتی وارد کند. ظاهرا این اتهامات در ارتباط با پرداخت رشوه توسط شرکت نفتی هالیبرتون است.

فمی بابافمی، یکی از سخنگویان این سازمان، گفت قادر نیست جزئیات بیشتری را در این باره ارائه دهد اما اتهاماتی که مد نظر این سازمان قرار دارد به احتمال زیاد هفته آینه اعلام خواهد شد.

آقای چنی قبل از آن که در سال ۲۰۰۱ به معاونت جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا، انتصاب شود، مدیر اجرایی شرکت آمریکایی هالیبرتون بود.

مقام های نیجریه روز سه شنبه (۳۰ نوامبر) گفتند مدیرکل شعبه های هالیبرتون و همچنین شرکت نفتی شل در این کشور را برای پاسخگویی به برخی پرسش ها فراخوانده اند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از روزنامه گاردین چاپ نیجریه نیز گزارش کرده است که آقای چنی حتما متهم خواهد شد.

آقای بابافمی به این خبرگزاری گفت اتهاماتی که به آقای چنی وارد خواهد شد در ارتباط با همان تحقیقاتی است که در باره قرارداد ساخت تاسیسات ویژه تبدیل گاز طبیعی به مایع در جریان بوده است.

این پرونده همچنین شامل یک پرونده رسوایی فساد اداری می شود که حاکی است هالیبرتون به مدت ۱۰ سال و تا سال ۲۰۰۵، صد و هشتاد و دو میلیون دلار پول نقد رشوه پرداخت کرده تا قرارداد تاسیسات نفتی "ال ان جی" در جنوب نیجریه را در اختیار داشته باشد.

هالیبرتون مشارکت در این رسوایی را انکار کرده است.

مقام های آمریکا سال گذشته گفتند که هالیبرتون و شرکت "کی بی آر"، موافقت کرده بودند در ارتباط با این پرونده ۵۷۹ میلیون دلار جریمه پرداخت کنند.

این رقم یکی از بزرگترین جریمه هایی است که شرکت های آمریکایی در ارتباط با یک پرونده رسوایی اداری در خارج از ایالات متحده پرداخت کرده اند.

در ماه اکتبر، یک دادگاه نیجریه ای مشاور شخصی اولسگون اوباسانجو، رئیس جمهوری سابق نیجریه را در ارتباط با همین پرونده متهم کرد.

آقای بابافمی گفت احتمال دارد پرونده مشاور شخصی رئیس جمهوری سابق نیجریه اصلاح شود و اسامی آقای چنی و دیگران به آن اضافه شود.

اوایل هفته جاری سازمان مبارزه با فساد اداری نیجریه مقام های عالی رتبه شرکت های نفتی شل و هالیبرتون را در ارتباط با تحقیقاتی جداگانه در مورد پرداخت رشوه فراخواندند.

مقام های نیجریه همچنین هفته گذشته به پلیس دستور دادند به دفتر هالیبرتون در لاگوس، پایتخت نیجریه یورش ببرد.

در این یورش ۱۰ نفر از کارمندان دفتر این شرکت در نیجریه - هشت نفر اهل نیجریه و دو نفر خارجی - بازداشت شدند اما بعد آزاد شدند.

نیجریه یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت در جهان است اما در این کشور فساد اداری به شدت گسترده است.

مطالب مرتبط