چین از خروج هنرمند برجسته چینی جلوگیری کرد

Image caption آقای آی وی وی بارها خشم مقامات چینی را برانگیخته است

آی وی وی، هنرمند برجسته چینی، اعلام کرد که دولت چین از خروج او از این کشور جلوگیری کرده است.

آی وی وی این اقدام دولت چین را بی ارتباط به برگزاری مراسم اهدای جوایز صلح نوبل که هفته بعد در نروژ انجام خواهد شد، ندانست.

او که از منتقدان شدید سیاست های دولت چین است، گفت که می خواسته به کره جنوبی سفر کند، ولی پلیس چین به او گفته که سفر او ممکن است امنیت ملی را به خطر بیندازد.

گفته می شود مقامات چینی تلاش می کنند که فعالان سیاسی را از حضور در مراسم اهدای جایزه نوبل بازدارند.

کمیته نوبل قرار است جایزه صلح امسال را به لیو شیائوبو که هم اکنون در چین زندانی است، اهدا کند.

مارتین پیشنس، خبرنگار بی بی سی در پکن، می گوید که از هنگام اعلام برنده جایزه صلح نوبل در ماه اکتبر، همسر آقای لیو شیائوبو و سایر مخالفان چینی یا در حصر خانگی اند یا هر روز بیشتر از قبل، تحت نظر قرار می گیرند.

ماه گذشته، یک مقام کمیته صلح نوبل گفت که ممکن است جایزه صلح امسال در مراسم نوبل اهدا نشود چون انتظار نمی رود که هیچ یک از بستگان نزدیک آقای لیو شیائوبو بتوانند در مراسم حاضر شوند.

آی وی وی، مشهورترین هنرمند چینی که طراح معماری و مشاور هنری طراحی استادیوم ملی چین بوده است، تصمیم دولت چین مبنی بر جلوگیری از خروج او از چین را "واقعا احمقانه" خواند.

او به خبرنگاران گفت: "من گمان می کنم این قضیه با جایزه صلح نوبل که هفته بعد برگزار می شود ربط مستقیمی داشته باشد. دولت چین از این موضوع خیلی ناراحت است."

انقلاب فرهنگی

مائو یوشی، اقتصاددان، یکی دیگر از حامیان آقای لیو شیائوبو، نیز این هفته به دلایل مربوط به امنیت ملی، اجازه خروج از چین را پیدا نکرد.

او در پیامی اینترنتی که آسوشیتدپرس متن آن را منتشر کرده گفت: "این مرا یاد انقلاب فرهنگی می اندازد."

هیچ یک از این دو نفر به مراسم جمعه هفته بعد در اسلو دعوت نشده اند، و هر دو گفته اند که تصمیمی برای حضور در این مراسم نداشته اند.

مقامات چینی درباره این ادعای آنان اظهار نظری نکرده اند.

آقای لیو شیائوبو، 54 ساله، رهبر اعتراضات میدان تیان آنمن در سال 1989 بود و سال گذشته، به جرم نوشتن بیانیه ای که در آن، خواستار دموکراسی چند حزبی شده بود، به 11 سال حبس محکوم شد و به زندان افتاد.

کمیته صلح نوبل او را "نماد پیشگام" تلاش برای حقوق بشر در چین توصیف کرده، اما پکن او را "مجرم" دانسته است.

مطالب مرتبط