حمایت بین المللی از 'برنده' انتخابات ساحل عاج

Image caption کمیسیون انتخاباتی: آلاسان اواتارا با کسب ۵۴ درصد آرا، رئیس جمهوری فعلی را شکست داده

رهبران آمریکا، فرانسه، نیجریه و نیز سازمان ملل متحد از رئیس جمهوری ساحل عاج خواسته اند که شکست در انتخابات را بپذیرد.

کمیسیون انتخاباتی ساحل عاج روز پنجشنبه (دوم دسامبر) آلاسان اواتارا، رهبر مخالفان دولت را برنده انتخابات روز یکشنبه گذشته اعلام کرد، اما لارن اگباگبو، رئیس جمهوری فعلی، این نتیجه را رد کرده است.

دیوان عالی ساحل عاج که گفته می شود به آقای اگباگبو نزدیک است، با صدور حکمی نظر کمیسیون انتخاباتی را غیرقانونی اعلام کرده و گفته که او ۵۱ درصد آرا کسب کرده است.

رسانه دولتی ساحل عاج خبر می دهد که مراسم سوگند مجدد لارن اگباگبو روز شنبه برگزار خواهد شد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، با صدور بیانیه ای حمایت خود را از رهبر مخالفان اعلام کرده و به او به عنوان رئیس جمهوری منتخب ساحل عاج تبریک گفته است.

آقای اوباما گفت که سازمان ملل متحد، کمیسیون انتخاباتی و ناظران انتخاباتی مستقل رای گیری روز یکشنبه را معتبر و منصفانه توصیف کرده اند.

نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه، نیز از لارن اگباگبو خواسته است: "به اراده مردم احترام بگذارد" و از هرگونه اقدام تحریک آمیز خودداری کند.

ساحل عاج، واقع در غرب آفریقا، در گذشته یکی از مستعمره های فرانسه بوده است.

جاناتان گودلاک، رئیس جمهوری نیجریه، که ریاست دوره ای سازمان جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا را برعهده دارد هم خواهان اجرای رای کمیسیون انتخاباتی ساحل عاج شده است.

کمیسیون انتخاباتی گفته بود که آلاسان اواتارا با کسب حدود ۵۴ درصد آرا، لارن اگباگبو را که ۴۶ درصد آرا را از آن خود کرده، شکست داده است.

طرفداران رئیس جمهوری می گویند که در نواحی شمالی در شمارش آرا تقلب شده است.

آنها تلاش کردند که از اعلام رسمی نتیجه توسط کمیسیون انتخاباتی جلوگیری کنند ولی ناکام ماندند.

ارتش ساحل عاج روز پنجشنبه مرزهای این کشور را تا اطلاع ثانوی بست.