ویکی لیکس روابط نظامی محرمانه آمریکا و یمن را فاش کرد

علی عبدالله صالح
Image caption دیپلمات های آمریکا علی عبدالله صالح را تحریک پذیر و غیرقابل پیشبینی توصیف کرده اند

بخشی از پیام های محرمانه وزارت امورخارجه آمریکا که به وسیله سایت ویکی لیکس افشا شده است نشان می دهد یمن به طور مخفیانه به آمریکا اجازه داده است محل استقرار تندرویانه مظنون به عضویت در القاعده در این کشور را بمباران کند.

علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری یمن هنگام بمباران مواضع القاعده در این کشور ادعا کرده بود که این حملات به وسیله نیروی هوایی کشورش صورت گرفته است ولی براساس اسناد منتشر شده، حملات به وسیله نیروی هوایی ایالات متحده انجام شده است.

این اسناد همچنین نشان می دهد آقای صالح با استقرار نیروی زمینی آمریکا در یمن مخالفت کرده است.

آمریکا از حضور القاعده در یمن نگران است و این کشور را پایگاه این گروه در شبه جزیره عربستان می داند.

به گزارش روزنامه گاردین، اسناد منتشر شده بیان می کند که پس از این که مواضع القاعده در یمن در ماه دسامبر سال 2009 دو بار به وسیله جنگنده های آمریکایی هدف قرار گرفتند، علی عبدالله صالح مسوولیت این حملات را برعهده گرفت.

بر این اساس، چند روز پس از بمباران دوم مواضع القاعده، آقای صالح به ژنرال دیوید پترائوس، که آن زمان فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام را عهده دار بود، گفت که یمن بازهم مسوولیت بمباران های بعدی را برعهده خواهد گرفت.

سفیر وقت آمریکا در یک پیام به واشنگتن گفته بود که یمن بر نفی دست داشتن ایالات متحده در بمباران پناهگاه های القاعده تاکید دارد.

آقای صالح با نام بردن از القاعده به عنوان یک بیماری گفته بود خواستار ادامه حملات تا از بین رفتن آن است.

اسناد منتشر شده بخشی از 250 هزار پیام مبادله شده میان وزارت خارجه آمریکا و دیپلمات های این کشور است که به وسیله سایت ویکی لیکس منتشر شده است.

این پیام ها به تدریج و در چند مرحله منتشر شده اند.

این اسناد نشان می دهد ژنرال پترائوس در دسامبر سال گذشته به یمن رفت تا به آقای صالح پیشنهاد دهد که برای مبارزه با القاعده ایالات متحده حاضر است نظامیان خود را در این کشور مستقر کند.

آقای صالح این پیشنهاد را رد کرد. این در حالی است که او چند ماه قبل از این دیدار به مشاور امنیت ملی آمریکا گفته بود ایالات متحده از چنین حقی برخوردار است.

علی عبدالله صالح همچنین هشدار داده بود که اگر آمریکا به یمن کمک نکند، وضع این کشور از سومالی بدتر خواهد شد.

پیام های فاش شده همچنین نشان می دهد دیپلمات های آمریکا آقای صالح را فردی غیرقابل پیشبینی و تحریک پذیر می دانستند که گاهی رفتاری توهین آمیز دارد و گاهی در پی آشتی جویی است.

مطالب مرتبط