انتقاد اسرائیل از برزیل برای به رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطینی

Image caption از زمان اعلام استقلال فلسطین توسط سازمان آزادی بخش فلسطین، برزیل مهمترین کشور آمریکای لاتین است که موجودیت آن را به رسمیت شناخته است

وزارت خارجه برزیل با انتشار بیانیه ای کشور مستقل فلسطینی را در چهارچوب مرزهای سال ۱۹۶۷ به رسمیت شناخته است، اقدامی که انتقاد اسرائیل را به همراه داشته است.

لوئیس ایناسیو لولا دا سیلوا، رئیس جمهور برزیل در نامه خود خطاب به محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، ضمن اعلام این تصمیم، ابراز امیدواری کرده که شناسایی فلسطین به ایجاد فضای حسن همجواری بین فلسطینیان و اسرائیل منجر شود.

از زمان اعلام استقلال فلسطین توسط سازمان آزادی بخش فلسطین در سال ۱۹۸۸، برزیل مهمترین کشور در آمریکای لاتین است که موجودیت آن را به رسمیت شناخته است.

پیشتر تنها کوبا، نیکاراگوا و شیلی در این منطقه موجودیت کشور مستقل فلسطینی را به رسمیت شناخته بودند.

آنگونه که صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد تشکیلات خودگردان فلسطینی اعلام کرده، این تشکیلات امیدوار است که سایر کشورهای آمریکای لاتین، بویژه اروگوئه و پرو در زمان کوتاهی از الگوی برزیل پیروی کنند و کشور فلسطین را به رسمیت بشناسند.

وزارت خارجه اسرائیل با صدور بیانیه ای از این اقدام برزیل ابراز تاسف کرده و آنرا ناقض معاهده دوم اسلو، و طرح صلح موسوم به نقشه راه دانسته که مذاکره را تنها راه تشکیل کشور فلسطینی قید کرده اند.

در مقابل مقامات تشکیلات خودگردان فلسطینی، اسرائیل را به نقض معاهدات اسلو و طرح صلح موسوم به نقشه راه متهم می کنند، ضمن آنکه معاهدات دو جانبه بین تشکیلات خودگردان فلسطینی و اسرائیل، در سطح بین المللی الزام آور تلقی نمی شوند و به عنوان مثال با مصوبات مجمع عمومی سازمان ملل متحد یا حتی قطعنامه های شورای امنیت به لحاظ اعتبار جهانی قابل مقایسه نیستند.

در ایالات متحده آمریکا، نمایندگان ارشد هر دو حزب اصلی سیاسی در کنگره به این اقدام برزیل حمله کرده اند.

ایلنا راس- لتینن، عضو ارشد حزب جمهوریخواه در کمیسیون روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا این اقدام برزیل را "تاسف برانگیز" توصیف کرده است.

خانم راس- لتینن که قرار است از ژانویه ریاست این کمیسیون را بر عهده بگیرد افزوده، "تا زمانی که فلسطینیان حق موجودیت اسرائیل به عنوان یک کشور یهودی را به رسمیت نشناسند، کشورهای مسئول باید از چنین اقدامی اجتناب کنند."

از حزب دموکرات نیز الیوت انجل، شناسایی فلسطین توسط برزیل را "آخرین نفس سیاست خارجی لولا داسیلوا" توصیف کرده که به گفته او "پیش از این نیز دچار انحراف شده بود".

آقای انجل این تصمیم برزیل را به نزدیکی این کشور با محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران مرتبط دانسته و آنرا محکوم کرده است.

علاوه بر بلوک عرب و کشورهای اسلامی غیر عرب، ۱۳ کشور اروپایی و بسیاری از کشورهای آفریقایی استقلال فلسطین را به رسمیت می شناسند که شمار آنها به بیش از هشتاد کشور می رسد.

مطالب مرتبط