ویکی لیکس؛ ایران 'بازیگر اصلی' در عراق

ویکی لیکس
Image caption در اسناد فاش شده اخیر، به نقل از نوری مالکی، نخست وزیر عراق گفته شده که ایران موضوع حمله موشکی به اردوگاه اشرف را مد نظر داشته است

در یکی از اسناد محرمانه وزارت امور خارجه آمریکا که به تازگی توسط سایت ویکی لیکس فاش شده، ایران "بازیگر اصلی" در عراق نامیده شده است که "از تمامی ابزار دیپلماسی، اطلاعاتی و اقتصادی" موجود برای رسیدن به اهداف خود بهره می برد.

در این پیام های دیپلماتیک که بخشی از آن را روزنامه فرانسوی لوموند هم منتشر کرده است، کریستوفر هیل، سفیر آمریکا در عراق می گوید ایران با بهره گیری از ابزارهای گوناگون برای اعمال نفوذ بر متحدان خود در جهت ایجاد یک حکومت حامی ایران استفاده می کند.

سایت ویکی لیکس زمان نوشته شدن این سند را ۱۳ نوامبر ۲۰۰۹ میلادی اعلام کرده است.

آقای هیل در بخشی از این پیام گفته است: "مقامات ایرانی متوجه شده اند که برای رسیدن به این هدف باید از خود در زمینه های اجرایی و گاهی هم ایدئولوژیک، انعطاف پذیری زیادی نشان دهند".

طبق این سند، سفیر آمریکا در عراق معتقد است که ایران از گروههای کرد، شیعه و حتی گاهی برخی از گروههای سنی حمایت می کند، و به منظور ایجاد وابستگی اقتصادی، به آنها پول پرداخت می کند.

کریستوفر هیل می گوید در مورد میزان کمک های مالی ایران به گروههای عراقی اطلاع دقیقی در دست نیست، اما او مبلغ تقریبی را بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون دلار در سال برآورد کرده است.

یکی از موانع اصلی سیاسی پیش روی ایران در عراق به عقیده آقای هیل، "اقتدار و اعتبار مذهبی آیت الله علی سیستانی است که با وجودیکه اصلیت ایرانی دارد، اما با نظریه ولایت فقیه مخالف است".

انتشار هزاران سند محرمانه وزارت امور خارجه آمریکا طی چند روز گذشته، موجی از واکنش ها را در سرتاسر جهان به همراه داشته است، و مقامات دولت آمریکا این اقدام را مغایر امنیت ملی این کشور تلقی و محکوم کرده اند.

در ایران هم محمد جواد لاریجانی، معاون امور بین الملل قوه قضاییه و رییس ستاد حقوق بشر در واکنش به اسناد فاش شده از سوی سایت ویکی لیکس گفته است: "به نظر می‌رسد که در پشت این قضیه خود آمریکایی ها قرار دارند و این اقدامی برای سرپوش گذاشتن بر اتهامات آنان در زمینه حقوق بشر است".

آقای لاریجانی همچنین اعلام کرده که ۹۰ درصد از اسناد ویکی لیکس "دروغ" است، و گردانندگان این سایت را از عوامل سازمان های اطلاعاتی آمریکا و اسراییل معرفی کرده است.

یکی دیگر از پیام هایی که در مطلب روزنامه لوموند مورد توجه قرار گرفته است، پیامی است که در تاریخ ۲۴ سپتامبر ۲۰۰۹ میلادی به نقل از نوری مالکی، نخست وزیر عراق به ثبت رسیده است.

آقای مالکی در این پیام گفته است که بر اساس گزارش ها، ایران امکان حمله موشکی به اردوگاه اشرف در شمال بغداد را بررسی می کرده است.

اردوگاه اشرف محل زندگی حدود ۳۵۰۰ نفر از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران است که با هدف تغییر رژیم ایران فعالیت می کنند.

مطالب مرتبط