دزموند توتو و واتسلاو هاول خواهان آزادی برنده جایزه صلح نوبل شدند

Image caption واتسلاو هاول و دزموند توتو از برندگان جایزه صلح نوبل هستند

دزموند توتو، اسقف اعظم آفریقای جنوبی و واتسلاو هاول، رئیس جمهوری سابق جمهوری چک از دولت چین خواسته اند که لیو شیائوبو، برنده جایزه صلح نوبل سال 2010 را برای دریافت جایزه اش آزاد کند.

این دو که خود از برندگان جایزه صلح نوبل هستند در مطلبی که به طور مشترک در هفته نامه انگلیسی آبزرور منتشر کرده اند، بازداشت آقای لیو را " مظهر عدم تحمل دولت چین" دانسته اند.

دزموند توتو و واتسلاو هاول در این مقاله نوشته اند که در صورتیکه چین به محدودیت های حقوق بشری خود ادامه دهد، اعتبار خود را به عنوان یکی از رهبران جهان از دست خواهد داد.

قرار است مراسم اهدای جایزه صلح نوبل روز جمعه، 10 دسامبر در اسلو، پایتخت نروژ برگزار شود، اما آقای لیو به جرم "تلاش برای براندازی دولت چین" در زندان است و دولت چین گفته است که او را آزاد نخواهد کرد.

این دو برنده جایزه صلح نوبل ضمن ستایش از توسعه اقتصادی چین در سال های اخیر نوشته اند که "حمایت از زورگویی و بی‌رحمی برای سرکوب مخالفان در این کشور نشان می دهد که اگر چین می خواهد که جامعه جهانی به آن به عنوان یک رهبر واقعی نگاه کند، احتیاج به اصلاحات بنیادی دارد."

این دو فعال حقوق بشر همچنین دولت چین را متهم کرده اند که حقوق شهروندان کشورهای دیگر را نقض می کند و "از نظام های دیکتاتوری بی‌رحم در سراسر دنیا حمایت می کند."

Image caption آقای لیو از رهبران معترضان در اعتراضات میدان تیان آنمن در سال 1989 بود

اعلام نام آقای لیو به عنوان برنده جایزه صلح نوبل با واکنش منفی مقام های چینی رو به رو شد. دولت چین اعطای جایزه نوبل به آقای لیو که به گفته آنان "جنایتکار" است را وقیحانه خواند.

آقای لیو از رهبران معترضان در اعتراضات میدان تیان آنمن در سال 1989 بود که در پی آن زندانی و پس از مدتی آزاد شد. اما سال گذشته به دلیل انتشار بیانیه ای که در آن خواهان اصلاحات سیاسی و حقوق بشری در چین شده بود، بار دیگر دستگیر و به تحمل یازده سال حبس محکوم شد.

هنوز مشخص نیست که در مراسم اعطای جایزه، مدال و جایزه نقدی به ارزش حدود 1.4 میلیون دلار به کسی به نمایندگی آقای لیو اهدا می شود یا نه.

طبق مقررات نوبل، این جایزه فقط به خود شخص برنده و یا یکی از بستگان نزدیک او اعطا می شود. این در حالی است که همسر آقای لیو نیز در بازداشت خانگی است و دیگر اعضای خانواده او نیز اجازه خروج از چین را ندارند.

چین از سفیران کشورهای دیگر در اسلو خواسته است که دعوت نروژ به این مراسم را رد و حضور در آن را تحریم کنند.

آقای توتو و آقای هاول در این مقاله نوشته اند که این "فرصتی استثنایی" برای چین است که به عنوان یکی از قدرت های جهان راه جدیدی را آغاز کند و با پذیرش تعهدات خود حقوق بشر را ارتقا دهد و از آن حمایت کند.

مطالب مرتبط