برگزاری دور دوم انتخابات پارلمانی مصر

 انتخابات پارلمانی مصر
Image caption نتیجه این انتخابات منجر می شود که کشور مصر تقریبا به صورت تک حزبی اداره شود

در مصر حوزه های انتخاباتی برای برگزاری دور دوم انتخابات پارلمانی این کشور آغاز به کار کرده اند.

مطرح شدن اتهامات وقوع تقلب گسترده در دور اول انتخابات که یکشنبه هفته گذشته برگزار شد، منجر شد که اخوان المسلمین و وفد، دو حزب اصلی مخالفان دولت مصر، شرکت در دور دوم انتخابات را تحریم کنند.

انتظار می رود که حزب حاکم حسنی مبارک، رئیس جمهوری کنونی مصر، پیروز این انتخابات باشد.

جان لاین، خبرنگار بی بی سی در قاهره، می گوید: "مسئله اصلی این نیست که چه کسی قرار است در این انتخابات پیروز شود بلکه مسئله اصلی میزان اعتبار این انتخابات است."

اغلب کسانی که برای کسب کرسی های باقی مانده در پارلمان به رقابت می پردازند، از طرفداران دولت کنونی مصر هستند.

نتیجه این انتخابات منجر می شود که کشور مصر تقریبا به صورت تک حزبی اداره شود.

دو حزب اصلی مخالف دولت، بعد از دور اول انتخابات که اتهامات وقوع تقلب در آن را به همراه داشت، از شرکت در دور دوم آن که امروز در حال برگزاری است کناره گیری کردند.

بعد از آنکه رسانه های رسمی این انتخابات را پیروزی دولت خواندند، نامزدهای حزب حاکم هم مخالفان دولت را با تمسخر "انگور ترشیده" قلمداد کردند.

با این حال، کاخ سفید و مدافعان حقوق بشر، روند برگزاری این انتخابات را محکوم کردند.

احزاب مخالف دولت مصر

نامزدهای وابسته به اخوان المسلمین، بزرگ ترین گروه مخالف دولت در دور گذشته پارلمان مصر کنترل ۸۸ کرسی را در دست داشتند و قرار بود در دور دوم انتخابات که امروز برگزار می شود، بر سر ۲۰ کرسی رقابت کنند.

از آنجا که فعالیت این حزب اسلامگرا در مصر ممنوع اعلام شده است، نامزدهای این حزب در انتخابات پارلمانی یکشنبه گذشته به عنوان نمایندگان مستقل شرکت کردند اما نتوانستند هیچ کرسی کسب کنند.

اخوان المسلمین پس از اعلام نتایج دور نخست انتخابات ادعا کرد که حزب حاکم به نفع حسنی مبارک، رییس جمهوری مصر در انتخابات تقلب کرده است.

حزب لیبرال وفد که از احزاب مخالف دولت مصر محسوب می شود نیز در بیانیه ای اعلام کرد که روند انتخابات با تقلب و خشونت خدشه دار شده است.

در دور نخست انتخابات پارلمانی مصر، حزب حاکم این کشور موفق شد تقریبا تمام کرسی های پارلمانی را از آن خود کند.

حزب الوفد در دور نخست انتخابات پارلمانی مصر موفق به تصاحب دو کرسی شد و قرار بود در دور دوم برای ۹ کرسی دیگر رقابت کند.

این حزب لیبرال در دوره پیشین پارلمان مصر ۱۲ کرسی را در دست داشت و انتظار می رفت در دوره جدید پارلمان این کشور هم نقش بزرگترین نیروی سیاسی مخالف دولت را بازی کند.

جان لاین، خبرنگار بی بی سی در قاهره، می گوید انصراف این دو حزب از ادامه حضور در انتخابات پارلمانی، چهره دولت مصر را که بر سلامت دور نخست انتخابات تاکید داشت مخدوش کرده است.

مطالب مرتبط