ویکی لیکس: سعودی ها 'حامیان مالی اصلی پیکارجویان سنی'

ریال عربستان
Image caption در این یادداشت از برخورد مقام های سعودی با مشکل تامین تروریسم انتقاد شده است

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا سال گذشته در یادداشتی محرمانه که اکنون افشا شده اخطار داده بود که عربستان سعودی "مهم ترین منبع تامین مالی گروه های تروریست سنی در سراسر جهان است."

او نوشته بود که راضی کردن مقام های سعودی به برخورد با چنین فعالیت هایی به عنوان یک اولویت استراتژیک یکی از "چالش های جاری" برای آمریکاست.

او افزود که گروه هایی که مورد حمایت مالی قرار می گیرند شامل القاعده، طالبان و لشکر طیبه است.

در این یادداشت که توسط وبسایت ویکی لیکس فاش شده همچنین از تلاش های امارات متحده عربی، قطر و کویت در زمینه مقابله با پیکارجویان انتقاد شده است.

در یک مکاتبه محرمانه به تاریخ دسامبر 2009، خانم کلینتون دیپلمات ها را تشویق کرد که تلاش های خود برای جلوگیری از رسیدن کمک های پولی به پیکارجویان را مضاعف کنند و نوشت که این کمک ها "ثبات در پاکستان و افغانستان را تهدید می کند و به حمله به سربازان نیروی ائتلافی منجر می شود."

او نوشت "درحالی که پادشاهی عربستان سعودی تهدید تروریسم را در داخل عربستان جدی می گیرد، راضی کردن مقام های سعودی به برخورد با تامین مالی تروریست ها توسط شهروندان این کشور به عنوان یک اولویت استراتژیک همچنان مشکلی مستمر است."

او افزود که دولت عربستان سعودی پیشرفت های مهمی را شروع کرده است، اما "اهداکنندگان در عربستان سعودی تشکیل دهنده مهم ترین منبع مالی برای گروه های تروریستی سنی در اطراف جهان هستند."

به گفته او القاعده، طالبان و لشکر طیبه سالانه "احتمالا میلیون ها دلار" اغلب در جریان حج و همچنین ماه رمضان، از منابع خود در عربستان سعودی، جمع آوری می کنند.

خانم کلینتون گفت که اصلاحات برای جرم شناختن تامین مالی تروریست ها و محدود کردن جریان منابع مالی از موسسات خیریه عربستان موثر بوده است، اما "سازمان های چندجانبه" که به همان اندازه مظنون هستند را در بر نمی گیرد.

ویکی لیکس هم اکنون سرگرم انتشار بیش از 250 هزار مکاتبه دیپلماتیک آمریکاست که انتشار آنها باعث سرافکندگی دولت این کشور شده است.

آمریکا افشای این اسناد - از جمله توصیف های صریح از رهبران جهان و دستورهایی برای جاسوسی در سازمان ملل - را به عنوان حمله به جامعه جهانی محکوم کرده است.

در تازه ترین اسناد افشا شده از سه متحد دیگر آمریکا در منطقه خلیج فارس به عنوان منابع تامین مالی پیکارجویان یاد شده است.

خانم کلینتون نوشته بود که القاعده و سایر گروه ها همچنان از "کویت به عنوان یک منبع مالی و یک گذرگاه کلیدی بهره برداری می کنند" که تا حدودی ناشی از این موضوع است که کویت تنها کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس است که تامین مالی تروریستی را جرم محسوب نکرده است.

این انتقاد نیز به قطر وارد شد که رویکردی "منفعل" در زمینه مبارزه با تامین مالی تروریسم در پیش گرفته و همکاری اش با آمریکا در این زمینه "از همه کشورهای دیگر منطقه بدتر است."

از امارات متحده عربی نیز به عنوان یک "شکاف استراتژیک" که پیکارجویان می توانند از آن بهره برداری کنند نام برده شده است.

مطالب مرتبط