به روز شده:  15:27 گرينويچ - دوشنبه 06 دسامبر 2010 - 15 آذر 1389

ویکی‌لیکس فهرستی از تاسیسات حیاتی برای آمریکا را منتشر کرد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

سایت ویکی‌لیکس در ادامه انتشار اسناد و پیام‌های دیپلماتیک آمریکا، فهرستی بلند حاوی نام مراکزی در سراسر جهان که آمریکا آنها را برای امنیت ملی خود حیاتی می‌داند، منتشر کرده است.

در ماه فوریه سال ۲۰۰۹، وزارت خارجه آمریکا از تمام نمایندگان این کشور در خارج از خاک ایالات متحده خواست فهرستی از تاسیساتی که از دست دادن آنها امنیت ملی آمریکا را به صورت جدی به خطر می‌اندازد، تهیه کنند.

این لیست که اکنون توسط سایت ویکی‌لیکس منتشر شده، شامل مراکز مخابراتی، ارتباطی، حمل‌و‌نقل و همین طور مجموعه‌ای از خطوط انتقال گاز است.

جاناتان مارکوس، خبرنگار دیپلماتیک بی‌بی‌سی می گوید شاید بتوان این فهرست را یکی از جنجالی‌ترین اسناد منتشرشده توسط ویکی‌لیکس دانست.

جزیره خارک

پایانه صادرات نفتی جزیره خارک در ایران، از جمله مراکز موجود در فهرست منتشرشده است

او تعریف ارائه‌ شده از امنیت ملی آمریکا در سند منشترشده را گسترده و فراگیر می‌داند.

اهمیت استراتژیک شماری از مراکزی که در این فهرست آمده، مانند مراکز مخابراتی و خطوط لوله گاز، مشخص است.

اما تاسیسات دیگری مانند معدن کبالت در کنگو، کارخانه ساخت پادزهر مار در استرالیا و کارخانه انسولین در دانمارک نیز در این فهرست دیده می شود.

پایانه صادرات نفتی جزیره خارک در تنگه هرمز، تنها مرکز مورد اشاره در این اسناد در ایران است.

در بریتانیا هم تاسیساتی از جمله مراکز ارتباط ماهواره ای و مناطقی که کابل‌های بین قاره ای وارد خشکی می شود، در این فهرست آمده است.

'اهداف عملیات تروریستی'

تازه‌ترین اسناد منتشرشده

  • بنا بر یکی از اسناد، کوین راد، وزیر خارجه استرالیا، در هنگام تصدی پست نخست‌وزیری، در یک مراسم صرف ناهار به هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا گفته است که اگر "اوضاع خیلی خراب شد"، غرب باید آماده استفاده از زور علیه دولت چین باشد.
  • از قول دیپلمات‌های آمریکایی آمده است که دولت قطر از شبکه تلویزیونی الجزیره به عنوان نوعی اهرم فشار استفاده می‌کرده است. بنا بر یکی از اسناد، دولت قطر به مصر پیشنهاد کرده که به شرط موافقت حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر با ایجاد "یک شهرک دائمی برای فلسطینیان" در این کشور، پخش شبکه الجزیره را به مدت یک سال در مصر متوقف می کند.
  • خانم کلینتون از اقدامات عربستان سعودی، قطر، امارات متحده عربی و کویت در زمینه مبارزه با گروه‌های مسلح انتقاد کرده و گفته است که سعودی‌ها "مهم ترین تامین‌کننده مالی گروه‌های تروریست سنی در سراسر جهان" هستند.

به گفته خبرنگار بی بی سی، توزیع جغرافیایی تاسیساتی که در سند منتشرشده آمده، قابل توجه است.

در حالی که آمریکا خود را در "جنگ جهانی علیه ترور" درگیر می‌داند، این سند در واقع فهرستی جهانی از تاسیسات و مراکز مهم را ارائه می‌دهد که اهمیتی حیاتی برای واشنگتن دارند.

شماری از این تاسیسات، مراکز پزشکی و صنعتی هستند، اما از تعدادی از این مراکز به طور خاص مورد توجه قرار گرفته‌اند.

به عنوان مثال از اتصالات خطوط لوله گاز نادیم در غرب سیبری، به عنوان "حساس‌ترین تاسیسات گازی در جهان" یاد شده است.

این تاسیسات ، مرکزی مهم در انتقال گاز روسیه به غرب است.

در بعضی موارد کارخانه‌های داروسازی و ساخت فراورده‌های خونی به دلیل اهمیت ویژه‌ای که در زنجیره تدارکات جهانی دارند، مورد تاکید قرار گرفته‌اند.

به گفته خبرنگار بی بی سی سوال اساسی این است که تا چه حد می‌توان این فهرست را لیستی واقعی از اهداف احتمالی برای حملات تروریستی است.

سند منتشرشده، فهرستی ساده و سرراست ارائه داده است. در بسیاری از موارد آدرس دقیق مرکز مورد اشاره ذکر نشده و تنها نام شهر آمده است.

اما برای کسانی که به اینترنت دسترسی دارند، پیدا کردن آدرس دقیق امکان‌پذیر است.

در این فهرست جزییاتی درباره تدابیر امنیتی احتمالی برای حفاظت از این مراکز دیده نمی‌شود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.