توافق در مورد تمدید طرح تخفیف مالیاتی دوره بوش

باراک اوباما
Image caption آقای اوباما گفت که نبرد سیاسی نباید به بهای صدمه دیدن مردم عادی تمام شود

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده است که در مورد طرح تخفیف های مالیاتی که در دوره جورج بوش تصویب شده بود با جمهوری خواهان به توافق رسیده است.

او در اشاره به جدال های تلخ در مورد این طرح گفت که "اجازه نخواهد داد خانواده های سختکوش به تلفات جانبی نبرد سیاسی بدل شوند."

بنابه گزارش ها بعضی دموکرات ها در اعتراض به این معامله گفته بودند که مشکل آن این است که بیش از حد در مقابل قشر ثروتمند جامعه سخاوت به خرج می دهد.

دوره پرداخت حقوق بیکاری نیز که از خواسته های دموکرات هاست بر اساس توافق تازه تمدید خواهد شد.

این توافق دو روز پس از آنکه سنای آمریکا طرح پیشنهادی اوباما در زمینه تنظیم مالیات را رد کرد حاصل می شود.

بعضی از نمایندگان دموکرات و حتی جمهوری خواه به دلایل مختلف با بخش هایی از این طرح مخالفند و معلوم نیست که سرنوشت آن در رای گیری چه خواهد شد.

آقای اوباما گفت که با قسمت هایی از معامله مخالف است - که از جمله تمدید تخفیف مالیاتی برای دو درصدی است که از نظر درآمد در صدر جامعه قرار دارند.

اما او گفت که رسیدن به معامله با جمهوری خواهان بهتر از آن است که اجازه داده شود طرح تخفیف مالیاتی در روز اول ژانویه به دلیل بن بست سیاسی موجود منقضی شود.

او گفت که نباید اجازه داده شود با انقضای این طرح، مالیات مردم عادی افزایش یابد چرا که این یک "بی عدالتی فاحش" در حق آنها خواهد بود.

آقای اوباما در کاخ سفید گفت: "اشتباه نکنید، اگر اجازه داده شود که مالیات همه آمریکایی ها بالا رود باعث افزایش مالیات به اندازه سه هزار دلار برای یک خانواده معمولی خواهد شد و این می تواند باعث از دست رفتن یک میلیون شغل شود."

توافق در مورد تمدید این طرح یک هفته پس از آن صورت می گیرد که دولت آمریکا گزارش داد که میزان بیکاری در آمریکا در ماه نوامبر به 9 ممیز هشت دهم درصد رسیده است.

تحلیلگران با توجه به این توافق می گویند که کنگره اکنون ممکن است بر تصویب پیمان موسوم به "استارت جدید" که هدف آن کاهش سلاح های اتمی آمریکا و روسیه است تمرکز کند.

بعضی از جمهوری خواهان با این طرح که دولت آمریکا با روسیه امضا کرده است مخالفت می کنند.

مطالب مرتبط