عربستان، نگران جانشینی ملک عبدالله

خانواده سلطنتی سعودی
Image caption خانواده سلطنتی سعودی به خاطر هراس از بروز خلاء قدرت در کشور تحت فشار هستند

وضعیت سلامت سه تن از قدرتمند‌ترین مردان عربستان سعودی در رسانه‌ها ناگهان مهم شده است.

ملک عبدالله، پادشاه عربستان که ۸۶ سال دارد، برای درمان دیسک کمر به آمریکا سفر کرده است.

سلطان بن‌عبدالعزیز، ولیعهد عربستان، پس از دوران نقاهت خود در مراکش به کشورش بازگشته است.

شاهزاده سلمان، ‌فرماندار ریاض که از او به عنوان یکی از وارثان احتمالی سلطنت یاد می شود، بعد از پشت سرگذاشتن یک عمل جراحی در حال بازگشت به کشورش است.

مجموعه این اتفاقات حتی براساس معیارهای عربستان (که در آن سران خاندان سلطنتی همه کهنسال ‌هستند‌) ‌بسیار غیر معمول است.

این امر می‌تواند به این پرسش پاسخ دهد که چرا خاندان سلطنتی سعودی در مقابل اخبار مربوط به وضعیت مزاجی پادشاه این کشور، نسبتا زود واکنش نشان دادند.

این خاندان همواره به دنبال ایجاد اطمینان در بازارهای جهانی نفت و متحدان بین‌المللی‌‌اش بوده است؛ ‌اطمینان از این که در زمانی که ملک‌عبدالله در کشور نیست، هیچ خلاء قدرتی بوجود نخواهد آمد. قدرت دیپلماتیک

Image caption عربستان سعودی بیش از ۲۵ درصد از منابع نفتی شناخته‌شده دنیا را داراست

وضعیت سلامتی پادشاهان سعودی و شاهزاده‌هایی که احتمالا پس از او وارث تاج و تخت می‌شوند نه تنها برای سعودی‌ها بلکه برای تمام دنیا حائز اهمیت است. عربستان سعودی یکی از بزرگ‌ترین تولید کنند‌گان نفت است و کنترل بیش از یک پنجم منابع نفت ‌خام دنیا را در اختیار دارد.

بنابراین، هرگونه عدم اطمینان در مورد این که چه کسی کنترل شیرهای نفت را به عهده‌ خواهد داشت، منجر به آشفتگی بازار نفت می‌ شود. چیزی که در میانه مشکلات اقتصادی جهانی به هیچ وجه مطلوب کسی نیست.

با این وجود، نفت تنها دلیل این نگرانی نیست. دلارهای نفتی چنان قدرتی به دیپلماسی سعودی‌ها داده که تاکنون سابقه نداشته است.

به عنوان یکی از متحدان کلیدی غرب و بازیگران مهم صحنه سیاست در منطقه خاورمیانه، نیاز به حمایت و همراهی سعودی‌ها در تقابل با بسیاری از مسایل منطقه‌ای به شدت احساس می شود؛ مسایلی نظیر لبنان، عراق، مناقشه اعراب و اسرائیل و مهار مداوم ایران.

بازگرداندن ولیعهد عربستان به کشور، ‌آن هم با این سرعت اقدامی‌ بود که برای اطمینان بخشی به بازار جهانی نفت و متحدان سعودی انجام شد.

اما این اقدام فقط در کوتاه مدت موثر است.

بر کسی پوشیده نیست که وضعیت سلامت ولیعهد که هشتاد و چند سال دارد، چندان مطلوب نیست و گویا برای درمان سرطان در خارج از کشور به سر می‌برد.

برای زدودن هر نوع شک و شبهه‌ای در مورد جانشینی، ملک‌عبدالله دست به تشکیل یک نهاد جدید زده است؛ نهادی به نام "شورای وفاداری".

این نهاد به شاهزادگان این قدرت را می‌دهد که ولیعهد آینده را انتخاب کنند، کاری که در گذشته حق منحصر به فرد پادشاه بود.

با این حال، در سیستم جدید این نهاد تا زمانی که ملک‌عبدالله بمیرد و ولیعهد جای ‌او را بگیرد، فعال نخواهد شد.

تنها پس از این زمان است که دنیا خواهد دانست که آیا وجود این شورا فرآیند انتخاب ولیعهد را قابل پیش‌بینی‌تر می‌کند یا این که مانند آن چه در خانواده سلطنتی سعودی جریان دارد، این امر در هاله ای از رمز و راز پیچیده می‌شود.

مطالب مرتبط