یک مقام مصری، موساد را مسئول حمله کوسه ها دانست

کوسه ای در سواحل شرم الشیخ
Image caption یک زن آلمانی در اثر حمله یک کوسه در دریای سرخ، جان خود را از دست داد

مقام های اسرائیل ادعای مصر مبنی بر اینکه حملات اخیر کوسه ها در سواحل دریای سرخ را موساد، سازمان اطلاعاتی اسرائیل، ترتیب داده است مسخره خوانده اند.

روز یکشنبه (۵ دسامبر) و تنها چند روز بعد مجروح شدن ۴ گردشگر در اثر حملات کوسه ها، یک زن آلمانی در اثر حمله یک کوسه در دریای سرخ، جان خود را از دست داد.

بر اساس گزارش ها، یک شهردار در مصر شایعه های مبنی بر اینکه موساد قصد داشته است با حمله کوسه ها، صنعت گردشگری مصر را به خطر بیاندازد محتمل دانسته است.

یک سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل به بی بی سی گفت به نظر او این شهردار مصری فیلم "آرواره ها" [ساخته استیون اسپیلبرگ] را زیاد نگاه کرده است و به همین دلیل حقیقت و داستان را نمی تواند از هم تشخیص دهد.

وزارت گردشگری مصر از کارشناسان خارجی دعوت کرده است تا در مورد حملات کوسه ها در سواحل شرم الشیخ تحقیق کنند.

گردشگران توضیح دادند که چگونه بعد از حمله یک کوسه به یک زن مسن آلمانی که تنها ۲۰ متر با ساحل فاصله داشت رنگ آب به سرعت قرمز شده است.

این زن لحظاتی بعد از حمله درگذشت و بر اساس گزارش ها کوسه ران پا و بازوی او را گاز گرفته بود.

مقام های مصر در سواحل شرم الشیخ تابلوهایی نصب کرده و به مردم هشدار داده اند که وارد آب نشوند اما بعضی گردشگران، آب نزدیک به ساحل را بی خطر می دانند.

خبرنگار بی بی سی می گوید در حال حاضر دولت مصر هدف انتقادها قرار دارد چون این تعبیر اشتباه را ایجاد کرده است که این آب ها حفاظت شده و برای انجام ورزش های آبی مناسب است.

دلایل احتمالی حمله کوسه ها

کارشناسان کوسه و مقام های ناظر محلی دلایل مختلفی برای این حمله ها ارائه کردند.

بعضی می گویند ماهی گیری بیش از اندازه در دریای سرخ موجب شده است که کوسه ها بیشتر به ساحل نزدیک شوند.

بعضی دیگر می گویند این نوع از کوسه ها ممکن است بعد از آن به این منطقه جذب شده باشند که یک کشتی استرالیایی که ماه گذشته برای انجام مراسم عید قربان گله های گاو و گوسفند را حمل می کرد، در طول سفر، بعد از ذبح آنها لاشه هایشان را در آب ریخته است.

شرم الشیخ یکی از محبوب ترین نقاط جهان برای جهانگردانی است که قصد غواصی دارند.

مطالب مرتبط