به روز شده:  06:26 گرينويچ - چهارشنبه 08 دسامبر 2010 - 17 آذر 1389

اسرائیل

انصراف آمریکا از تلاش برای قانع کردن اسرائیل به تعلیق شهرک سازی

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

آمریکا از ابتکار اخیر خود برای قانع کردن اسرائیل به تمدید دوره توقف شهرک سازی در کرانه باختری، به عنوان بخشی از تلاش ها برای احیای مذاکرات صلح خاورمیانه، منصرف شده است.

تا کنون، واشنگتن درحال مذاکره با اسرائیل بود تا آن کشور را به پذیرش شروط فلسطینی ها برای از سرگیری مذاکرات مستقیم راضی کند.

فلسطینی ها در ماه سپتامبر در اعتراض به پایان وقفه ای 10 ماهه در ساخت شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری میز مذاکرات صلح را ترک کردند.

ماه گذشته دولت آمریکا مجموعه مشوق های قابل توجهی را به اسرائیل پیشنهاد کرد که از جمله شامل تحویل شماری هواپیماهای جنگنده و تضمین های امنیتی می شد. در مقابل از اسرائیل خواسته شد شهرک سازی در کرانه باختری را به مدت ۹۰ روز متوقف کند.

آمریکا می گوید که همچنان برای یافتن راه هایی جهت بازگرداندن دو طرف به پشت میز مذاکره خواهد کوشید.

مرد فلسطینی با پرچم فلسطین در برابر شهرک یهودی نشین هالامیش در کرانه باختری

گفته می شد که دولت اسرائیل بر سر ادامه تعلیق شهرک های یهودی نشین دچار دودستگی بود

یک مقام ارشد آمریکایی به بی بی سی گفت که تلاش ها برای راضی کردن اسرائیل برای تمدید دوره وقفه در شهرک سازی در نواحی اشغالی شکست خورده است.

اما او گفت که این به معنی پایان تلاش های واشنگتن نیست.

گفتگوهای صلح در ماه سپتامبر پس از گسستی تقریبا دو ساله شروع شد اما تقریبا بلافاصله به دلیل خودداری دولت اسرائیل از تمدید دوره وقفه در شهرک سازی در کرانه باختری بار دیگر معلق شد.

ایهود باراک وزیر دفاع اسرائیل گفت که گفتگو با مقام های دولت آمریکا در این زمینه معلق شده است زیرا توجه اصلی واشنگتن به پیامدهای انتشار اسناد محرمانه دیپلماتیک توسط وبسایت ویکی لیکس و بحران کره شمالی معطوف شده است.

اما فیلیپ کرالی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا این موضوع را رد کرد.

او گفت: "هیچ تغییری در استراتژی روی نداده، ممکن است تغییری در تاکتیک ها روی داده باشد."

آقای کرالی افزود: "ما وقفه (در شهرک سازی) را به عنوان راهی برای ایجاد شرایط بازگشت به مذاکرات موثر و پایدار دنبال می کردیم. بعد از تلاشی قابل توجه، به این نتیجه رسیده ایم که این روش شالوده ای محکم برای پیشروی به سوی اهداف مشترکمان یعنی موافقت بر سر یک چارچوب ایجاد نمی کند."

یک سخنگوی محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی گفت که مشغول مطالعه تصمیم آمریکاست و بعد نسبت به آن واکنش نشان خواهد داد.

تشکیلات خودگردان فلسطینی ماه گذشته در پی ارائه بسته تشویقی آمریکا به اسرائیل، واکنشی منفی به آن نشان داده بود، زیرا این مشوق ها شامل توقف گسترش شهرک های یهودی نشین در بیت المقدس شرقی نمی شد.

اسرائیل کرانه باختری از جمله بیت المقدس شرقی را در سال ۱۹۶۷ به اشغال خود در آورد و از آن هنگام تاکنون ۵۰۰ هزار یهودی را در ۱۰۰ شهرک در این اراضی مستقر کرده است.

سازمان ملل متحد شهرک های یهودی نشین در مناطق اشغالی را غیرقانونی می داند. حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر فلسطینی در کرانه باختری زندگی می کنند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.