زائران ایرانی کربلا در انفجار کنار جاده ای زخمی شدند

اتوبوس زائران ایرانی در عراق
Image caption زائران از کاظمین عازم کربلا بودند که انفجار رخ داد

چند زائر ایرانی بر اثر انفجار بمب در عراق زخمی شده اند.

روز چهارشنبه، 17 آذر (8 دسامبر)، منابع وزارت کشور و وزارت دفاع عراق گزارش کردند که یک وسیله انفجاری در مسیر عبور اتوبوس حامل زائران ایرانی عازم اماکن مذهبی کربلا منفجر شده و دست کم هفت تن از آنان را زخمی کرده است.

انفجار روز چهارشنبه در حالی گزارش می شود که با آغاز ماه محرم، شیعیان در نقاط مختلف جهان و به خصوص شهرهای زیارتی عراق مراسم عزاداری برپا کرده اند.

انفجار در نقطه ای در جنوب غرب بغداد و در مسیر اتوبوس گروهی از زائران روی داد که ظاهرا پس از زیارت اماکن مذهبی در کاظمین، عازم کربلا بودند.

مشخص نیست که آیا عاملان انفجار، این اتوبوس را عمدا و به خاطر حضور زائران ایرانی انتخاب کرده بودند و یا اینکه اتوبوس به طور اتفاقی در زمان انفجار از این محل عبور می کرد.

رادیو دولتی ایران در گزارشی در این مورد گفته است که پس از وقوع انفجار، ماموران امنیتی عراق محل حادثه را محاصره کردند.

در این گزارش آمده است که انفجار روز چهارشنبه پنجمین حمله علیه زائران ایرانی اماکن مذهبی عراق در یک ماه اخیر بوده است.

روز شنبه این هفته، زائران ایرانی در کاظمین، از محل های زیارتی شیعیان در نزدیکی بغداد، هدف دو بمب گذاری قرار گرفتند که در جریان آن، چند نفر جان خود را از دست دادند.

ماه گذشته هم تعدادی زائر ایرانی در اثر انفجار بمب در کربلا کشته شدند و علاوه بر آن، هفته پیش گزارش شد که تصادف اتوبوس حامل زائران ایرانی در عراق چهارده کشته برجای گذاشته است.

کشور عراق مدفن شماری از امامان مسلمانان شیعه دوازده امامی است و به همین دلیل، مکان زیارتی مورد علاقه بسیاری از مردم ایران محسوب می شود.

در زمان رژیم سابق عراق روابط خصمانه آن کشور و جمهوری اسلامی مانع از سفر زائران ایرانی به آن کشور می شد اما با سقوط این رژیم توسط نیروهای ایالات متحده، در سال های اخیر سفرهای زیارتی ایرانیان به عراق نیز به تدریج آغاز شده و گسترش یافته است.

هر روزه صدها تن از زائران ایرانی با عبور از مرز با عراق عازم زیارت اماکن مذهبی این کشور به خصوص مدفن امامان شیعه و سایر مراکز مورد احترام شیعیان در نجف، کربلا و کاظمین و سامرا می شوند.

شمار زائران در زمان های خاصی از سال، به خصوص ایام عزاداری محرم به طور قابل توجهی افزایش می یابد.

در سال های پس از اشغال خاک عراق، اجتماعات شیعیان در جریان مراسم مذهبی در موارد متعددی هدف حمله قرار گرفته و گاه تلفات سنگینی برجای گذاشته است.

گروه های تندرو سنی مخالف دولت عراق، به خصوص اعضای گروه های موسوم به جهادی مسئول اینگونه حملات شناخته شده اند.

همزمان با خبر انفجار در مسیر اتوبوس حامل زائران ایرانی در روز چهارشنبه، رادیو دولتی ایران به نقل از منابع عراقی گزارش کرد که ماموران امنیتی این کشور بیست و یک نفر را به ظن برنامه ریزی برای حملات تروریستی در جریان مراسم عزاداری ماه محرم بازداشت کرده اند.

در این گزارش آمده است که دولت عراق به مناسبت فرا رسیدن ایام عزاداری محرم، تدابیر امنیتی ویژه ای را برای محافظت از مراسم عزاداری به اجرا گذاشته است.

مطالب مرتبط