بیش از ۸۰ نفر در آتش سوزی زندانی در شیلی جان باختند

Image caption شیلی بالاترین آمار زندانی را در کشورهای آمریکای لاتین دارد

به گفته مقام های شیلی، آتش سوزی در زندانی در سانتیاگو، پایتخت این کشور، منجر به مرگ ۸۱ نفر از زندانیان شده است.

آتش سوزی در زندان "سان میگوئل"، در ساعت پنج بامداد به وقت محلی آغاز شده و تصاویر تلویزیونی نشان داده است که دود فضای بالای ساختمان این زندان را فرا گرفته است.

صدها زندانی از داخل زندان بیرون آورده شده اند و گزارش شده است که چهارده تن از مجروحان با خطر مرگ مواجهند.

گزارش ها حاکی است که درگیری میان زندانیانی که علیه یکدیگر گروه های رقیب تشکیل داده بودند منجر به آتش کشیده شدن تشک های زندان و نهایتا بروز آتش سوزی گسترده در داخل زندان شده است.

ژامه مانالیژ، وزیر بهداشت شیلی روز پنجشنبه (۸ دسامبر)، گفت واقعه امروز به لحاظ تلفاتی که در بر داشته بدترین حادثه در تاریخ نظام زندان های این کشور بوده است.

گیدئون لانگ، گزارشگر بی بی سی در سانتیاگو، می گوید این آتش سوزی اکنون تحت کنترل است اما در حالی که اقوام زندانیان به محل زندان سرازیر می شوند، آشفتگی در این مکان رو به افزایش بوده و ماموران پلیس تلاش دارند وضعیت را آرام کنند.

خبرگزاری رویترز به نقل از لوئیس مسفرر، رئیس پلیس زندان های شیلی آورده است: "هشتاد و یک نفر در آتش سوزی امروز جان خود را از دست داده اند و ما امیدواریم آمار تلفات بیشتر نشود. حادثه امروز منعکس کننده وضعیت خطرناک نظام زندان های شیلی است که ما مدت ها بود محکوم می کردیم. از ماه مارس که مسئولیت نظارت بر آنها به ما محول شده تلاش داشته ایم این وضعیت را بهتر کنیم."

او گفت: "ازدحام یکی از عواملی است که باید در تحقیقاتی که در باره این حادثه وحشتاک انجام خواهد گرفت، مورد تجریه و تحلیل قرار بگیرد."

زندانیان که از ساختمان زندان بیرون آورده شده اند اکنون در زمین ورزش زندان مستقر شده اند.

گزارشگر بی بی سی می گوید رسانه های محلی گزارش کرده اند که زندان سان میگوئل گنجایش هفتصد زندانی را دارد در حالیکه در حال حاضر ۱۹۰۰ زندانی در آن نگهداری می شوند.

برخی گزارش ها حاکی از آن بوده که نگهبانان زندان در ابتدا به ماموران آتش نشانی اجازه ورود به زندان را نمی داده اند.

تصاویر تلویزیونی نشان داده است که برخی از زندانیان از لابه لای میله های زندان دست تکان می داده اند و اقوام آنها در مقابل ساختمان زندان فریاد می کشیده اند که ماموران امنیتی به آنها اجازه بدهند که به کمک آن بشتابند.

شیلی در میان کشورهای آمریکای لاتین بالاترین آمار زندانیان را دارد.

مطالب مرتبط