استرالیا: آمریکایی ها مسئول انتشار اسناد محرمانه در ویکی‌لیکس هستند

کوین راد و هیلاری کلینتون
Image caption آقای راد: آمریکایی ها مسئول هستند

وزیر امور خارجه استرالیا گفته آمریکا را باید مقصر اصلی انتشار هزاران پیام محرمانه دیپلماتیک این کشور در سایت اینترنتی ویکی لیکس دانست و نباید جولین آسانژ، بنیانگذار استرالیایی این سازمان را در این باره سرزنش کرد.

کوین راد، گفت انتشار این اسناد پرسش های زیادی را در باره روش های آمریکا در حفاظت از اطلاعات مطرح می کند.

آقای راد همچنین گفت این که در این پیام های افشا شده مقام های آمریکایی از او انتقاد کرده اند برای او اصلا اهمیت ندارد.

آقای آسانژ، که در پی مطرح شدن اتهام تجاوز و آزارجنسی دو زن در سوئد، در بریتانیا در بازداشت است، دولت استرالیا را متهم کرده که با "خفت"، "خوش خدمتی" آمریکا را می کند.

جولیا گیلارد، نخست وزیر استرالیا، پیشتر انتشار پیام ها را "شدیدا غیرمسئولانه" توصیف کرده بود.

بیش از 250 هزار پیام محرمانه دیپلماتیک که توسط نمایندگان آمریکا در سراسر جهان به دولت این کشور ارسال شده بود در اختیار سازمان افشاگر ویکی لیکس قرار گرفته که سایت این سازمان در دو هفته گذشته هزاران مورد از این اسناد را افشا کرده است.

دولت آمریکا انتشار پیام ها را غیرمسئولانه و تهاجم به جامعه بین المللی خوانده است.

آقای راد در گفتگویی با خبرگزاری رویترز گفت: "آقای آسانژ شخصا مسئول انتشار بدون مجوز 250 هزار سند شبکه ارتباطات دیپلماتیک آمریکا نیست. آمریکایی ها مسئول هستند."

آقای راد، نخست وزیر سابق استرالیا که در ماه ماه ژوئن جولیا گیلارد جایگزین او شد، افزود: "من فکر می کنم در باره کارآمد بودن نظام حفاظت از اطلاعات امنیتی در آمریکا و میزان دسترسی افراد به اطلاعات امنیتی این کشور، پرسش های واقعی وجود دارد. مسئولیت اصلی و در نتیجه تقصیر حقوقی این ماجرا، متوجه افرادی است که این اسناد را در وهله اول ترخیص کرده اند."

در یکی از پیام های افشا شده، آمده است که آقای راد "مستعد خطاست و به شدت می خواهد همه چیز طبق نظر خودش اجرا شود."

در بخشی از پیام های افشا شده در ویکی لیکس که روزنامه استرالیایی "صبح سیدنی" (Sydney Morning Herald)، آن را چاپ کرده، آمده است که رابرت مک کالوم، سفیر آمریکا در استرالیا، گفته که آقای راد "بدون مشورت با کشورهای دیگر یا مقام های دولت استرالیا به طور ناگهانی تصمیم های خود را اعلام می کند."

Image caption وکیل آقای آسانژ ادعا کرده که اتهاماتی که علیه موکلش مطرح شده انگیزه سیاسی دارد

این پیام ها حاکی از آن است که آمریکا همچنین از آنچه درز نادرست محتوای مکالمه تلفنی آقای راد با جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا، توصیف کرده، خشمگین است. ظاهرا آقای راد بعد از این مکالمه گفته، حیرت زده است که آقای بوش از او پرسیده بود گروه بیست چه گروهی است.

آقای راد در باره این انتقادها گفت: "تنها وظیفه من به عنوان وزیر امور خارجه استرالیا حفظ منافع این کشور است. خیلی رک بگویم که اصلا برای من این انتقادها مهم نیست."

خانم گلیلارد ضمن دفاع از آقای راد گفت: "وزیر امور خارجه از مهارت کاری خود به نفع استرالیا استفاده کرده و خیلی خوب وظایف کاری اش را انجام می دهد."

آقای آسانژ به شدت از موضع دولت استرالیا در قبال انتشار پیام های محرمانه آمریکا در سایت ویکی لیکس انتقاد کرده است.

او روز چهارشنبه در ستون نظرات روزنامه استرالیایی The Australian، دولت استرالیا را متهم کرده که با "بی آبرویی خوش خدمتی" آمریکایی ها را می کند و اختیارات دولت را کاملا به آمریکا تفویض کرده است.

آقای آسانژ در مقاله ای با عنوان "پیام آور را به خاطر افشای واقعیت های تلخ سر به نیست، نکنید"، می گوید: "جوامع دموکراتیک به رسانه های قوی نیاز دارند و ویکی لیکس بخشی از این رسانه هاست. رسانه ها کمک می کنند دولت ها سالم عمل کنند."

او می افزاید: "دادستانی استرالیا تمام تلاش خود را می کند که به تحقیقات آمریکا، که واضح است هدف آن پاپوش درست کردن برای شهروندان استرالیایی و استرداد آنها به آمریکاست، کمک کند."

به دنبال صدور حکم جلب برای آقای آسانژ توسط پلیس بین الملل که به درخواست دادستانی سوئد صورت گرفته و دستگیر شدنش در بریتانیا، دادگاهی در لندن با تعیین قرار وثیقه برای آزادی موقت او موافقت نکرده است.

آقای آسانژ گفته است برای جلوگیری از استرداد به سوئد مبارزه خواهد کرد.

جولین آسانژ که در حال حاضر در لندن در بازداشت به سر می برد، انکار کرده است که دو زن را در سوئد مورد تجاوز و آزار جنسی قرار داده است.

مارک استیونز، وکیل آقای آسانژ ادعا کرده که اتهاماتی که علیه موکلش مطرح شده انگیزه سیاسی دارد.

در همین حال وکیل دو زن سوئدی که آقای آسانژ را متهم کرده اند که به آنها تجاوز جنسی کرده است، گفته موکلان او در هیچ توطئه سیاسی علیه موسس ویکی لیکس دست ندارند.

کلائس بورگستورم، روز چهارشنبه گفت اتهامات هیچ ارتباطی با ویکی لیکس یا سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، ندارد.

مطالب مرتبط