تقاضای استرداد یکی از فرماندهان مخالفین پیشین تاجیکستان

Image caption بسیاری از افرادی که طی جنگ داخلی از جمله نیروهای مخالفین بودرند پس از امضای توافقنامه صلح بخشوده شدند

تاجیکستان با ارسال اسناد و مدارک لازم از دادستانی کل روسیه خواستار استرداد عبدالواسط لطیف اف، فرمانده گروه مخالفان پیشین به تاجیکستان شده است.

محمد‌الله اسدالله یف، سخنگوی وزارت امور داخله تاجیکستان به بی بی سی گفت که عبدالواسط لطیف اف 42 ساله، ملقب به “قاری واسط” در جریان عملیات مشترَک نهادهای انتظامی تاجیکستان و روسیه 4 نوامبر سال جاری در شهر ولگاگراد روسیه بازداشت شده است.

به گفته آقای اسدالله یف، نهادهای انتظامی تاجیکستان به همتایان روس خود در محل احتمالی بود و باش قاری واسط و هم‌صفان او در روسیه اطلاع داده بودند.

ضمناً، در ماههای دسامبر سال گذشته و آوریل سال جاری نهادهای امنیتی روسیه یوسف جلیل اف و بایمراد خواجه‌اف که گفته می‌شود اعضای گروه عبدالواسط لطیف اف هستند را دستگیر کرده و هم اکنون مسئله استرداد این افراد به تاجیکستان بررسی می‌شود.

گزارش شده است که یعقوب غفوراف دیگر عضو این گروه سال گذشته در ازبکستان به اتّهام قتل به مدت 25 سال روانه زندان شده بود.

بنا به اطلاع دفتر مطبوعات وزارت امور داخله تاجیکستان، عبدالواسط لطیف اف و همراهان او در ارتکاب جرایم سنگینی چون آدم‌ربایی، کُشتار و راهزنی مظنون دانسته می‌شوند.

در همین حال، خبرگزاری “Interfax” روسیه به استناد به منابع خدمات امنیت روسیه گفته است، عبدالواسط لطیف اف، فرمانده مخالفان پیشین دولت تاجیکستان در دست داشتن در 25 جنایت، از جمله، قتل 43 نفر با شمول 19 نظامی روس متهم شده است.

به نوشته این خبرگزاری، اعضای گروه عبدالواسط لطیف اف در دهه 1990 در اردوگاههای نظامی در حدود ایران و مناطق مرز میان افغانستان و پاکستان آموزش نظامی گرفته‌اند.

گفته می‌شود، در سال 1998 بر اساس فرمان رئیس جمهور تاجیکستان در باره عفو عمومی گروه، آقای لطیف اف عفو شده و برای جرایمی که پس از امضای موافقتنامه صلح میان مخالفان و دولت تاجیکستان در سال 1997 مرتکب شده بود، این گروه در سال 2001 در جستجویی بین‌المللی قرار داشت.

طبق اطّلاع “interfax” اعضای گروه عبدالواسط لطیف اف از سال 2004 بد این سو در ولایت چیلیابینسک روسیه با اسامی دیگر کار و زندگی کرده و تبعیت روسیه را نیز دریافت کرده بود.

ضمناً، برخی از نشریه‌های تاجیکستان عبدالواسط لطیف اف را از محافظان اکبر تورجانزاده، یکی از رهبران اتحاد مخالفان پیشین دولت تاجیکستان معرفی کرده‌اند، اما آقای تورجانزاده این اطلاع را رد کرده است.

تاجیکستان طی سالهای 1992-1997 درگیر جنگ داخلی میان هواداران گروههای اسلامی و طرفداران نظام سکولار بود که منجر به کُشته شدن دهها هزار شد.

سال 1997 این جنگ با امضای توافقنامه صلح میان دو طرف و تقسیم قدرت پایان یافت.

در این اواخر تاجیکستان شاهد درگیریها با افراد مسلّح در شرق و شمال این کشور بوده است که دولت می‌گوید این گروهها مرتبط با جنبش اسلامی ازبکستان هستند.

جنبش اسلامی ازبکستان را دولتهای منطقه و متفقین آنها سازمان تروریستی مورتبط با شبکه القاعده می‌دانند.

مطالب مرتبط