کمیته نوبل: اعطای جایزه صلح، اقدامی علیه چین نیست

Image caption لیو شیائوبو، پیش نویس سندی را تهیه کرده بود که در آن اصلاحات سیاسی گسترده در چین درخواست شده بود

کمیته نوبل امروز (پنجشنبه، 9 دسامبر) گفت اعطای جایزه امسال صلح به لیو شیائوبو، ناراضی چینی که در زندان به سر می برد، به قصد تحمیل ارزش های غربی به این کشور نبوده بلکه هدف اصلی آن، ارزش دادن به حقوق بشر بوده است.

رئیس این کمیته نروژی گفت پیام جایزه صلح نوبل امسال برای چین این است که توسعه اقتصادی خود را با اصلاحات سیاسی توام کند.

مراسم اعطای جایزه روز جمعه (دهم دسامبر)، برگزار می شود اما بدون حضور آقای لیو.

پیشتر دولت چین بار دیگر از هواداران آقای لیو انتقاد کرده و تبریک مجلس نمایندگان آمریکا به وی بابت دریافت جایزه صلح نوبل را " مداخله ای وقیحانه" در امور داخلی چین خوانده بود.

ظاهرا پیش از برگزاری مراسم اعطای جایزه صلح نوبل، شمار زیادی از سایت های خبری خارجی، از جمله بی بی سی در چین مسدود شده است.

دولت چین، لیوشیائوبو را جنایتکار خوانده و اعلام کرده اهدای این جایزه به وی نقض موازین و شرایط مربوط به دادن این جایزه است.

در همین حال، آنگ سان سوچی، یکی از برندگان جایزه صلح نوبل و رهبر جنبش دموکراسی در برمه که تا چندی پیش در حصر خانگی بود، با برنده امسال این جایزه اعلام همبستگی کرده است.

خانم سوچی که هنگام دریافت جایزه نوبل در حصر خانگی به سر می برد، به بی بی سی گفت خیلی جای تاسف است که آقای لیو و خانواده او نمی توانند برای گرفتن این جایزه در مراسم فردا شرکت کنند.

او گفت دوست دارد دست همدردی خود را به سوی آقای لیو دراز کند.

خانم سوچی گفت که با دریافت جایزه صلح نوبل، موجب ناخشنودی حکومت برمه و دلگرمی هوادارانش، آن هم در دورانی بسیار سخت شده است.

آقای لیو شیائوبو، 54 ساله، رهبر اعتراضات میدان تیان آنمن در سال 1989 بود و سال گذشته، به جرم نوشتن بیانیه ای که در آن خواستار دموکراسی چند حزبی شده بود، به 11 سال حبس محکوم شد و به زندان افتاد.

کمیته صلح نوبل او را "نماد پیشگام" تلاش برای حقوق بشر در چین توصیف کرده، اما چین او را "مجرم" دانسته است.

مطالب مرتبط