به روز شده:  15:10 گرينويچ - پنج شنبه 09 دسامبر 2010 - 18 آذر 1389

بریتانیا

تظاهرات دانشجویان در برابر پارلمان بریتانیا

به دنبال اعتراضات آشفته و خشونت بار دانشجویان در چند هفته گذشته، شمار زیادی مامور پلیس در حوالی ساختمان پارلمان و دانشگاه های لندن مستقر شده اند

پارلمان بریتانیا بررسی افزایش شهریه دانشگاهی در این کشور را که در هفته های اخیر جنجال برانگیز بوده، آغاز کرده است.

بحث و بررسی موضوع تا سه برابر شدن شهریه دانشگاه ها، باعث شکاف میان حزب لیبرال دموکرات، که بخش کوچکتری از دولت ائتلافی بریتانیا را تشکیل می دهد، شده است.

انتظار می رود که بسیاری از اعضای حزب لیبرال دموکرات در پارلمان بریتانیا به پیشنهاد دولت رای منفی بدهند.

امروز (پنجشنبه، 9 دسامبر)، نمایندگان پارلمان در باره افزایش شهریه دانشگاه ها رای گیری می کنند.

هزاران دانشجو امروز در اعتراض به طرح دولت در لندن و سایر شهرهای بریتانیا دست به راهپیمایی زده اند.

مدی سوج، گزارشگر بی بی سی در گزارشی که حدود ساعت یک بعد از ظهر امروز ، ارسال کرده، آورده است: "در نیم ساعت گذشته اتوبوس هایی مملو از دانشجو و دانش آموز از سراسر بریتانیا وارد مرکز لندن شده اند و با استفاده از بلندگوهای سیار شعار می دهند. آنها همچنین پلاکارد و پرچم های مختلف در دست دارند."

به دنبال اعتراضات آشفته و خشونت بار دانشجویان در چند هفته گذشته، شمار زیادی مامور پلیس در حوالی ساختمان پارلمان و دانشگاه های لندن مستقر شده اند.

دانشجویان قصد دارند به سمت پارلمان بریتانیا راهپیمایی کنند.

گزارشگر بی بی سی می گوید با اینکه که انتظار می رود رای برخی از لیبرال دموکرات ها منفی باشد، انتظار می رود نهایتا پیشنهاد دولت ائتلافی برای افزایش شهریه های دانشگاهی در بریتانیا از حدود پنج هزار دلار به 14 هزار دلار در سال تصویب شود.

طرح دولت برای افزایش شهریه دانشگاه ها

بنا بر طرح های پیشنهادی دولت ائتلافی بریتانیا، نه تنها هزینه تحصیل در رشته های مختلف دانشگاهی نزدیک به سه برابر می شود بلکه بودجه دانشگاه ها نیز کاهش می یابد.

دولت می گوید وجه شهریه به دانشجویان وام داده خواهد شد و آنها موظفند زمانی که درآمدشان به حد کافی رسید، آن را به دولت پس دهند.

رهبران اتحادیه سراسری دانشجویان گفته اند دولت بریتانیا درصدد است از مسئولیت خود در قبال ارائه امکانات تحصیلی شانه خالی کند.

این اتحادیه تهدید کرده است نمایندگان حزب لیبرال دموکرات در پارلمان بریتانیا را وادار خواهد کرد به وعده های قبل از انتخابات سراسری بریتانیا که گفته بودند با هر گونه افزایش شهریه مخالفت خواهند کرد، عمل کنند.

  • میدان پارلمان لندن
    روز پنج شنبه با آغاز بررسی افزایش شهریه های دانشگاه ها در بریتانیا، هزاران دانشجو در این شهر دست به تظاهرات زدند.
  • تظاهرات تنها مختص لندن نبود. این دانشجویان در شهر بلفاست، ایرلند شمالی نیز در همراهی با دانشجویان لندن،‌ دست به اعتراض زدند.
  • طبق طرح های موجود قرار است هزینه های دانشگاهی تا سه برابر افزایش یابد.
  • در تظاهرات لندن، تظاهرکنندگان خشمگین با پلیس درگیر شدند.
  • ماموران پلیس در اطراف کاخ باکینگهام در لندن.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.