جورج سلیم: تنفر و تعصب به نفع هیچ کس نیست

جورج سلیم
Image caption آقای سلیم از چهار سال پیش در وزارت امنیت داخلی آمریکا مشغول به کار است

وظیفه جورج سلیم، مهمان این برنامه به عبارت دیگر، در بخش حقوق و آزادی های مدنی وزارت امنیت داخلی آمریکا مقابله با تروریسم است، ولی نه با اسلحه و شیوه های جاسوسی و خبری. کار او باز کردن چشم و گوش هموطنانش به خطر تروریسم و ایجاد همبستگی بیشتر بین آمریکایی ها از تبارهای مختلف، به ویژه آمریکایی های عرب تبار و مسلمان است. ولی خطر داخلی تروریسم برای آمریکا چقدر جدی است؟

آقای جورج سلیم به برنامه به عبارت دیگر خوش آمدید.

سلام. از حضور در برنامه تان خوشحالم.

آقای سلیم وظایف "مشاور سیاست گذاری" در وزارت امنیت داخلی آمریکا چیست؟ شما چکار می کنید؟

من در "اداره حقوق و آزادی های مدنی" در وزارت امنیت داخلی آمریکا کار می کنم. ما به وزیر و دیگر مقام های ارشد وزارتخانه در زمینه های حقوقی و سیاستگذاری مشاوره می دهیم. در باره مسائلی که فصل مشترک بین آزادی های مدنی و امنیت داخلی است.

بخشی از کار شما مشاوره دادن به مقام ها در مورد نحوه برخورد با اقلیت های قومی و مذهبی است. در این زمینه دقیقا چکار می کنید؟

بخشی از وظایف "اداره حقوق و آزادی های مدنی" ارتباط برقرارکردن با جوامع اقلیت های قومی و مذهبی در کشور است. ما همچنین آنها را از برنامه ها، سیاست گذاری ها و روند کار وزارتخانه مطلع می کنیم و اگر احتمالا نگرانی یا مشکلی با برنامه ها یا مقام های وزارتخانه داشته باشند به آن رسیدگی می کنیم.

شما موضوع نگرانی ها و مسائل را مطرح کردید. آیا وظیفه اصلی شما نهایتا جلوگیری از تروریستم است؟

اولویت کار وزارتخانه جلوگیری از اعمال تروریستی است. ولی رویکرد آمریکا به مسئله امنیت این است که تامین امنیت و حمایت از آزادی های مدنی باید پا به پای هم پیش برود. همانطور که در سازمان های حکومتی می بینیم، یعنی در اف بی آی، وزارت دادگستری و وزارت امنیت داخلی، این دو، پا به پای هم پیش می روند. کار ما این است که برای رسیدن به این هدف با طیف وسیعی از اقلیت ها از نزدیک همکاری کنیم.

کار به نظرتان چطور بوده است؟ آیا فکر می کنید سروکار داشتن با اقلیت های قومی، مخصوصا با جامعه مسلمانان در آمریکا کار مشکلی بوده است؟

بعد از حملات ۱۱ سپتامبر جامعه عرب ها و مسلمانان آمریکا با عکس العمل های خصمانه و تعدی های شدید ناشی از تعصب روبرو بوده اند. به همین دلیل اولویت کار وزارت دادگستری و وزارت امنیت داخلی این بوده است که به هر تعدی با جدیت رسیدگی کنند و مجرمان را تحت پیگرد قانونی قرار دهند؛ به هر تعدی ای علیه اعضای این جوامع یا مساجد و مراکز خدماتی آنها و موسسات مذهبی و فرهنگی در آمریکا. از این رو بخشی از کار ما ملاقات با اعضای این جوامع است تا شرایط زندگی آنها را درک کنیم. در حال حاضر ما برنامه ای سفت و سخت برای جذب این جوامع در ۸ تا ۱۰ شهر بزرگ کشور شروع کرده ایم. شهرهایی که در آن جمعیت بزرگی از اعراب، مسلمانان، مردم آسیای جنوبی و ایران زندگی می کنند.

ارقامی را از نظرسنجی سال ۲۰۰۷ برایتان بخوانم. ۷۸ درصد از مسلمانان آمریکا که در این نظرسنجی شرکت کرده اند می گویند که بعد از حملات ۱۱ سپتامبر زندگی برایشان خیلی سخت تر شده است. همینطور ۴۷ درصد از مسلمانان آمریکا خود را اول مسلمان می دانند بعد آمریکایی. این نتایج چه پیامی برای شما دارد؟

فکر می کنم از زمان حملات ۱۱ سپتامبر تا کنون، موارد امنیتی که در داخل و در سطح بین المللی دیده ایم خطیر بوده اند. این وزارتخانه با بسیاری از سازمان های این جوامع کار کرده تا مشکلاتی را که با آن روبرو هستند بفهمد. این فقط اعراب و مسلمانان آمریکا نیستند که با این چالش ها مواجه اند، بسیاری از جوامع دیگر هم چنین چالش هایی دارند. درک بهتر نیازها و نگرانی های طیف وسیعی از این جوامع باعث می شود که هم این وزارتخانه و هم دیگر سازمان های حکومتی، سیاستگذاری های بهتری بکنند و همچنین این جوامع را از اهداف و مقاصد برنامه های خود مطلع کنند.

فکر می کنید در این زمینه موفق بوده اید؟

فکر می کنم موارد موفقیت آمیز زیادی داشته ایم، مثلا در رابطه با تروریسم و امنیت ملی در سطح داخلی و بین المللی. ما در اداره خودمان مکانیسمی داریم که خودمان آن را هماهنگی و اجرا می کنیم. اسمش را گذاشته ایم "تیم هماهنگی واکنش به حوادث". بر اساس این برنامه، بعد از هر حادثه ای ما با رهبران جوامع عرب، مسلمان، سیک و آسیای جنوبی در سراسر کشور ارتباط برقرار می کنیم تا برنامه و سیاست جدید وزارتخانه را به اطلاع آنها برسانیم و نگرانی یا نظرات آنها را بشنویم. این برنامه در سراسر کشور از لوس آنجلس تا نیویورک را در بر می گیرد.

آقای سلیم، بر اساس یک نظرسنجی که سال گذشته صورت گرفت، ۵۳ درصد از مردم آمریکا فکر می کنند که اسلام مذهب بدی است. شما فکر نمی کنید که بهتر است برنامه هایی برای مردم آمریکا داشته باشید تا برای این جوامع و اقلیت ها؟

وظیفه حکومت آمریکا این نیست که در باره هیچ مذهبی با دیگر گروه ها صحبت کند. وظیفه حکومت این است که تضمین کند که همه مردم آمریکا از آزادی های مذهبی و حقوق و آزادی های مدنی برخوردارند.

ولی بعد از حملات ۱۱ سپتامبر محدودیت ها و ممنوعیت هایی که اعمال شد، ۷۴ درصد مسلمانان آمریکا را هراسان کرده است.

بدون شک اقدامات امنیتی مثل بازرسی در فرودگاه ها شدیدتر شده است. ولی همزمان اقدمات دیگری هم صورت گرفته است، مثل آموزش های فرهنگی، مثل بازرسی کسانی که با لباس های مذهبی وارد فرودگاه می شوند و اقداماتی از این دست. همزمان با افزایش شدید اقدامات امنیتی، ما سعی کرده ایم که درک بهتری از فرهنگ ها و مذاهبی که در آمریکا حضور دارند داشته باشیم.

شما گفتید که با اقلیت های مذهبی و قومی مختلفی کار می کنید. فکر می کنید کدامیک بیشتر مستعد افراط گرایی و اعمال تروریستی هستند؟

من فکر می کنم همانطور که رئیس جمهوری هفته گذشته گفت، در دوره سخت اقتصادی بسیاری از بخش های جامعه ممکن است به طرف بعضی از جرایم و فعالیت های خشونت آمیز کشیده شوند. وظیفه این وزارتخانه و مخصوصا اداره من این است که اطمینان حاصل کند که هیچکدام از این جوامع احساس نکنند که مورد تبعیض قرار گرفته اند، یا روی آنها انگشت گذاشته اند، یا برخورد و رفتار بدی با آنها صورت گرفته است یا هر نوع مشکل دیگری که در حیطه برنامه ماست. وظیفه ما این است که این جوامع را از حمایت حکومت از آزادی های مدنی مطلع کنیم، همینطور به شکایت هایی که به اداره ما رسیده است، رسیدگی کنیم.

ولی دولت برخوردها و رفتارهای سخت تری در مورد اقلیت مسلمان اعمال کرده است. به نظر می رسد این مسلمانان هستند که واقعا از شرایط ناراضی و ناخشنودند.

ولی من می توانم به موارد موفقیت آمیز زیادی از همکاریمان با جامعه مسلمانان آمریکا اشاره کنم. در سراسر کشور در حدود ۱۰ شهر بزرگ در جاهایی که اداره من برنامه های بزرگی به اجرا گذاشته است، از زمان حملات ۱۱ سپتامبر که الان ۹ سال - ۱۰ سال از آن می گذرد، ما موفقیت های زیادی داشته ایم. موفقیت در مشارکت و همکاری نزدیک با سازمان های مسلمانان و فعالیت های متنوعی که برای تشویق آنها در حفظ امنیت داخلی داشته ایم و دیگر ابتکاراتی که اداره ما به کار گرفته است.

آقای سلیم، آیا موافقید که در آمریکا اسلام هراسی وجود دارد؟

فکر می کنم مخصوصا در ۶ ماه گذشته اتفاقاتی افتاده است، مثل تلاش برای سوزاندن قرآن در فلوریدا، که نشان می دهد در این دوره تنش ها شدت گرفته است. ولی نکته امیدوارکننده این است که اداراتی مثل بخش حمایت از آزادی های مدنی وزارت دادگستری یا اداره من در وزارت امنیت داخلی ماموریت دارند که در مورد جرایم ناشی از تنفر و تعصب در هر جای آمریکا تحقیق کنند و مجرمان را تحت پیگرد قانونی قرار بدهند. بخشی از قانون اساسی آمریکا و نظام فدرال از آزادی های مدنی اقلیت های قومی و مذهبی در آمریکا به هر قیمتی که شده حمایت می کند.

آیا هیج تغییری در سیاست های دولت کنونی نسبت به دولت های قبلی بوجود آمده است؟

در چه موردی؟

در مورد کاری که شما دارید انجام می دهید.

آزدی های مدنی؟

بله.

همواره یک سیاست مستمر و جدی در مورد حمایت از آزادی های مدنی وجود داشته است، حمایت در مقابل عکس العمل های خشونت آمیز و جرایم ناشی از تنفر. این نوع حمایت ها در دستور کار هر دو دولت و همینطور بخشی از قانون اساسی آمریکا و نظام فدرال بوده است. از زمان تصویت قانون ۱۹۶۴ حمایت از آزادی های مدنی، سازمان های فدرال و وزارت دادگستری در آمریکا این قانون را به طور جدی به اجرا گذاشته اند.

ولی در مورد کشیش تری جونز که شما به تلاشش برای سوزاندن قرآن اشاره کردید، او گفت که باید پیامی روشن و صریح به عناصر افراط گرا در میان مسلمانان فرستاد. این فقط او نیست که این را می گوید.

البته. نظر ما در مورد اعمال ناشی از تنفر و تعصب مثل این مورد، این است که این نوع اعمال به نفع هیچ کس نیست. دیدیم که وزیر دفاع شخصا به کشیش تلفن کرد. دیدیم که ژنرال پترائوس از خارج از کشور بیانیه داد، مبنی بر اینکه اعمالی از این دست نیروهای نظامی آمریکا در خارج را به مخاطره می اندازد. با توجه به این که در دوره پرتنشی هستیم حمایت حکومت از آزادی های مدنی و نیز زبان و بیانی که ما انتخاب می کنیم باید در راستای سیاست ها و روند کار ما باشد، هم در زمینه افزایش امنیت و هم در حمایت از آزادی های مدنی.

ولی آقای سلیم، حکومت آمریکا چه کار می کند تا همان چیزهایی را که شما الان گفتید به کسانی مثل تری جونز و طرفدارانش منتقل کند؟ یا به کسانی که طرفدار او نیستند ولی به هرحال همین طرز فکر را دارند؟

بیان مملو از تنفر و سخنان تنفرآمیز بر اساس اصلاحیه اول قانون اساسی مجاز است. این یک حق سلب نشدنی در قانون اساسی آمریکاست. با وجود این حرکت هایی مثل آنچه که کشیش قصد داشت انجام دهد و اتفاقاتی از این نوع به امنیت نیروهای ما در خارج یا امنیت داخلی آمریکا کمکی نمی کند.

ولی با وجود همه اینها، آقای سلیم، مسلمانان آمریکا بارها گفته اند که احساس می کنند که در جامعه آمریکا منزوی شده اند.

شاید این رقمی است که نظرسنجی نشان می دهد. ولی واقعیتی که ما در زندگی و در شهرهایی که کار می کنیم می بینیم متفاوت است. هفته پیش ماموریتی به دیترویت در میشیگان داشتم که مرکز بزرگترین جمعیت آمریکایی های عرب تبار است. تخمین زده می شود که ۵۰۰ هزار نفر از جمعیت آنجا عرب هستند. ۴ روز آنجا بودم و با طیف وسیعی از سازمان های مذهبی، سازمان های سکولار و سازمان های بانفوذ عرب جلساتی داشتم. آنچه ما در شهرهایی مانند دیترویت در سراسر آمریکا می بینیم، تعهدی است که این جوامع از خود نشان داده اند تا بطور مستمر، منظم، موثر و فعال با سازمان های امنیتی همکاری کنند.

سال های پس از حملات ۱۱ سپتامبر به جوامع عرب و مسلمان شهرنشین یاد داده است که باید با سازمان های فدرال همکاری کنند تا امنیت آنها در آمریکا و در سطح بین المللی تامین شود. همه اقلیت های آمریکا، عرب، مسلمان و غیره در همکاری با سازمان های حکومتی منافع مشترکی دارند. این با مشارکت و همکاری به دست می آید، نه با انشعاب و تفرقه. این مسئله "ما" و "آنها" نیست، این مسئله کل جامعه آمریکاست. و همه مردم با هم جمع شده اند تا در جهت تامین امنیت و منافع آمریکا عمل کنند.

چه مدتی است که شما در این سمت هستید؟

کمی بیش از ۴ سال است که در وزارت امنیت داخلی هستم.

بیش از ۴ سال؟

بله.

آیا داده ها و ارقامی دارید که نشان دهد شما موفق بوده اید و گرایش فکری در آمریکا کمی تغییر کرده است یا حداقل در بین جوامع مسلمان تغییری صورت گرفته است؟

می دانید معیار سنجش موفقیت در زمینه امنیت چیست؟ معیار سنجش برای موفقیت گرایش های فکری نیست بلکه میزان تامین امنیت و حفاظت است. وقتی ما به اسناد خود در زمینه تامین امینت و حفاظت مخصوصا در خاک آمریکا از زمان حملات ۱۱ سپتامبر نگاه می کنیم، نتایج بسیار قانع کننده است. اگر به پیگردهای قانونی و محکومیت ها در زمینه جرایم و اعمال تروریستی که در دو سال گذشته در دست وزارت دادگستری بوده است نگاه کنیم، عملکرد و تعهدات ما بسیار قوی بوده است.

همین دو سه هفته پیش یک مرد جوان قصد بمبگذاری در محل مترویی در حومه واشنگتن دی سی داشت. این موردی بود که اف بی آی زیر نظر گرفته بود و الان آن مرد تحت تعقیب قضایی است. این مثال و موارد مشابه نشان می دهد که تعهد ما نسبت به تامین امنیت در سراسر کشور خیلی قوی است.

آیا حکومت آمریکا واقعا نگران اعمال تروریستی و نوعی افراط گرایی از طرف مسلمانان این کشور است؟

حکومت آمریکا نگران افراط گرایی از طرف جامعه خاصی نیست. آنچه که مورد نظر حکومت آمریکاست که بخشی از مسئولیت ما هم هست، این است که از امنیت ملی محافظت کنیم، هم در داخل و هم در خارج از آمریکا. وقتی ما با عرب ها، مسلمان ها، مردم آسیای جنوبی و دیگر جوامع در سراسر کشور کار می کنیم، هدف ما خنثی کردن اعمال تروریستی در میان آنها نیست، بلکه جلب مشارکت و همکاری آنها علیه خشونت و در راستای تعهد به حقوق و آزادی های مدنی است.

کدام بخش از جامعه مسلمان کدام طبقه از مسلمانان آسیب پذیرتر هستند؟ برای مثال با اروپا مقایسه کنیم در اروپا کسانی هستند که در یک خانواده مسلمان به دنیا آمده اند، مثلا در جامعه پاکستانی ها، یا کسانی که خود به اسلام گرویده اند. شرایط در آمریکا چطور است؟ شما نگران چه بخشی هستید؟

وقتی به مسئله مهاجرت در آمریکا نگاه کنید مدلی را که الان داریم اغلب "دیگ درهم جوش" می نامند. ولی اگر به وضعیت همزیستی جوامع مهاجر در جامعه کنونی آمریکا نگاه کنیم، بیشتر شبیه موزائیک است. آنچه می بینیم مردمی هستند از کشورها و نژادها و مذاهب مختلف که به آمریکا مهاجرت کرده اند. همانطور که والدین من مهاجرت کردند و بخشی از این موزائیک سرزمین آمریکا هستند. رویای آمریکایی در مورد خیلی از جوامع مهاجر هنوز مصداق دارد. ولی این مدل در بسیاری از کشورهای اروپایی به همین اندازه موفقیت آمیز نبوده است. ما در آمریکا شاهد آن هستیم که ارزش های آمریکایی از بسیاری از ارزش های نژادی، فرهنگی و مذهبی فراتر می رود و این چیزی است که ما متعهد شده ایم آن را حفظ کنیم.

آیا حکومت آمریکا و خود شما می دانید که علت اصلی افراط گرایی در بین مسلمانان چیست، مخصوصا بین نسل جوان؟

این مسئله هم برای سازمان های امنیتی و هم در محیط های دانشگاهی همیشه مطرح بوده است. ما شاهد طیف وسیعی از موارد متنوع افراط گرایی هستیم، تنوع هم در وسعت و هم در ماهیت افراط گرایی، هم در داخل و هم در سطح بین المللی. مواردی مانند حمله ۷ ژوئن لندن و حمله به فرودگاه گلاسگو اینجا در اروپا، توطئه ناموفق برفراز اقیانوس اطلس، همینطور اتفاقات داخلی مثل بمبگذاری در میدان تایم اسکوئر، تیراندازی در پادگان فورت هود، هر کدام از این فعالیت های تروریستی زمینه های متفاوتی داشته اند و عاملان آن متفاوت بوده اند و روش های متفاوتی در آن به کار رفته است.

ما هنوز سعی می کنیم هم از جنبه امنیتی و هم از جنبه دانشگاهی بفهمیم که انگیزه این فعالیت های متفاوت چیست و اینکه آیا اینها به هم مرتبط هستند یا نه. ولی تاکنون درباره دلیل این افراط گرایی خشونت آمیز به هیچ جوابی نرسیده ایم. این سوال هنوز بی جواب مانده است.

درباره سیاست خارجی آمریکا در گذشته چه نظری دارید؟ جوامع مسلمان مدام استدالال می کنند که سیاست خارجی آمریکا حداقل بخش هایی مسلمانان را تحریک می کند.

خشونت علیه شهروندان بی گناه به هر دلیل و انگیزه ای که باشد عملی غیرقانونی و غیرمنصفانه است. ما الان در داخل و خارج از آمریکا شاهد هستیم که سازمان های امنیتی و حکومت آمریکا قویا متعهد هستند تا با متحدان خارجی همکاری کنند. بخشی از برنامه ای که من به خاطرش امروز در بریتانیا هستم و به سفارت آمریکا در اینجا آمده ام، همین است. من با تعدادی از جوامع عرب و مسلمان در بریتانیا دیدار می کنم تا در مورد همکاری هایمان با جوامع عرب و مسلمان در آمریکا صحبت کنم. مشارکت و همکاری ما در این مورد در سطح جهانی و بین المللی است، نه فقط با کشورهای اروپایی بلکه با کشورهای خاورمیانه. به این ترتیب ما می خواهیم تعهد خود به حقوق بشر و حقوق مدنی را هم داخل و هم خارج آمریکا نشان دهیم.

وقتی پرزیدنت اوباما در مناسبت های متعدد، از جمله در قاهره، قول می دهد که سیاست و موضع آمریکا نسبت به کشورهای مسلمان تغییر خواهد کرد و گرایش فکری و درک متفاوتی نسبت به کشورهای مسلمان در کار خواهد بود، فکر نمی کنید که این، نوعی اقرار به این موضوع است که سیاست خارجی آمریکا در گذشته اشتباه بوده است؟

وقتی راجع به سیاست خارجی صحبت می کنیم این بحث را می توان در چهارچوب های متفاوتی مطرح کرد. فکر می کنم چهارچوب مناسب این است که به تغییراتی که دولت جدید به اجرا گذاشته است نگاه کنیم. به سخنرانی رئیس جمهوری در قاهره و استانبول و به اظهارات هفته گذشته او در هند نگاه کنیم. رئیس جمهوری بر تعهد ثابت خود برای کمک به تامین امنیت و همکاری با پاکستان و هند تاکید کرد. این گفتمانی است که ثابت می کند آمریکا در هر کجای دنیا که منافعی داشته باشد، چه هند چه پاکستان، این منافع آمریکاست و باید حفظ شود. همینطور مسائل دیگری در جهان مثل روند صلح اسرائیل و فلسطینی ها که کاخ سفید به آن قوت بخشیده است.

در کارهایی که با جوامع و اقلیت های قومی می کنید، مخصوصا با جوامع مسلمان، هیچوقت با این جدل و استدلال روبرو شده اید که سیاست خارجی آمریکا باعث تمام این مسائل است؟

این در واقع مثالی است از اینکه تا چه اندازه اقلیت های قومی و مذهبی در جامعه آمریکا ادغام شده اند و پیشرفت و ترقی کرده اند. جوامع مسلمان شهرنشین در آمریکا که ما با آنها سروکار داریم سطح تحصیلات و درآمد بالایی دارند، درآمدی که بیشتر از سطح متوسط در آمریکاست. اقلیت های آمریکا با اعضای کنگره با سازمان های بانفوذ ملی در واشنگتن و در سراسر کشور همکاری تنگاتنگی دارند تا انگیزه ها و مسائل جوامعشان را بهبود بخشند. درواقع این جوامع بسیار پیشرفته اند. جوامعی که ما با آنها کار می کنیم موضوع امنیت ملی را با ما مطرح کرده اند. می دانید نظام فدرال آمریکا بسیار وسیع است و اعضای این جوامع این نظام را می شناسند و می دانند چه مسائلی را به چه بخشی باید ارجاع بدهند. فکر می کنم باید جواب به این سوال را به همکارانم در وزارت خارجه محول کنم.

شما گفتید که با جوامع قومی مختلفی در آمریکا کار می کنید، آیا با ایرانی ها هم کار می کنید؟

بله. در واقع جمعیت زیادی از ایرانی ها در کالیفرنیای جنوبی هستند که در ۶ سال گذشته در برنامه ارتباط و جذب ما بسیار فعال بوده اند.

کار شما با آنها دقیقا چیست؟

سه چهار بار در ماه و ۴۵ بار در سال، اداره ما یعنی اداره حقوق و آزادی های مدنی وزارت امنیت داخلی، با هماهنگی با چندین سازمان فدرال از جمله سازمان حفاظت گمرکی، تی اس ای (اداره امنیت حمل و نقل)، وزارت دادگستری و دیگر سازمان ها، یک جلسه داریم، نشستی در لوس آنجلس بود که برای مثال به شما گفتم. بخشی از کار این است که برنامه ها و سیاست های جدید و نیز روند کارها را به این جوامع اطلاع بدهیم. به نظرات آنها در این موارد گوش بدهیم و به سوال ها جواب بدهیم. همینطور به نگرانی های این گروه ها گوش بدهیم، مثلا نگرانی در مورد فرودگاه ها و مسافرت های هوایی یا هرچیزی که مرتبط با ماموریت ما در تامین امنیت داخلی است.

در مورد جوامع افغان چطور؟ عده زیادی از آنها در آمریکا هستند.

بله همانطور که قبلا گفتم ما با جوامع مختلفی کار می کنیم، در شهرهای متعدد در سراسر کشور. ما یک مکانیسم برای ارتباط و جذب این جوامع به کار انداخته ایم. این برنامه در ۸ تا ۱۰ شهر اصلی کشور به اجرا درآمده است و طیف گسترده ایی از گروه های قومی و مذهبی خارجی را دربرمی گیرد.

موضوع دیگری که در غرب نگرانی زیادی ایجاد کرده، استفاده افراط گریان از اینترنت است. آیا برنامه ای برای مقابله با آن دارید؟ چون بعضی از ارائه کنندگان و سرورهای اینترنتی مرکزشان در آمریکاست.

در وضعیت کنونی این الگوی جدید در زمینه امنیت ملی که صحبتش را کردیم و مسئله افراط گرایی در اینترنت که یک مکان و وسیله دیگری در اختیار افراط گریان گذاشته است، درواقع برای حکومت آمریکا بسیار نگران کننده بوده است. ما یک سیاست خاص یا روش خاصی برای برخورد با این مسئله نداریم. درواقع یکی از کارهای اصلی ما در این برنامه ارتباط و جذب جوامع همین بوده است. تلاش کرده ایم با والدین، خانواده ها و معلم ها کار کنیم و آنها را مطلع کنیم و بگوییم که باید کودکانشان را در زمان استفاده از اینترنت زیر نظر داشته باشند. زمانی که کودکان در اینترنت می گردند ممکن است دنبال همان هایی بروند که منتظر شکار قربانیان خود هستند. راه حل مشخصی برای مقابله با وبسایت های افراط گرایان وجود ندارد. ما مدام در این مورد کار می کنیم و آن را بررسی می کنیم. درعین حال با سازمان های متعلق به این جوامع از نزدیک همکاری می کنیم تا آنها را از وجود این وبسایت ها مطلع کنیم. آنها باید زمانی که کودکان و جوانان از اینترنت استفاده می کنند بر آنها نظارت داشته باشند.

هیچ نوع هماهنگی با کشورهای اروپایی در این زمینه دارید؟

بخشی از هماهنگی ما این است که وزارت امنیت داخلی آمریکا با وزارت کشور بریتانیا و بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا در ارتباط است. همین چند هفته پیش ما کنفرانسی در بروکسل داشتیم که با همتایان خود در کشورهای اتحادیه اروپا دیدار کردیم. آنجا در مورد نقش جامعه مدنی و روشی که با آن مردم را درگیر تامین امنیت ملی کنیم صحبت کردیم. بخشی از هدف از مسافرت من به اینجا این است که با همکارانم اینجا در وزارت کشور از نزدیک کار کنم تا آنها را از سطح رابطه خود با اقلیت های قومی و مذهبی در آمریکا مطلع کنم و برعکس. همچنین در اینجا با جوامع مختلف عرب و مسلمان بریتانیا دیدار کرده ام تا از همتایان خود در اینجا بهترین شیوه ها را یاد بگیرم و برعکس.

با وجود همه اینها، آقای سلیم، همانطور که قبلا گفتم به نظر می رسد که اسلام هراسی در آمریکا در سطح خطرناکی است. تا حدی که حتی پرزیدنت اوباما خودش هم قربانی آن بوده است. مخالفان دست راستی پرزیدنت اوباما می گویند او مسلمان است. اول می گویند که اسلام مذهب بدی است و بعد او را متهم می کنند که مسلمان است. بنابراین آمریکا چه سیاستی برای این مسئله دارد؟

دوباره می گویم هیچ سیاست خاصی در مورد سخنان تنفرآمیز وجود ندارد. قانون اساسی آمریکا از آزادی بیان در همه سطوح حمایت می کند. ولی نگرانی زمانی به وجود می آید که مشکلات امنیتی مطرح است، آیا طرفداری از خشونت است یا خود عمل خشونت آمیز. داشتن نظر تنفر و تعصب آمیز اگر چه ناپسند است، در آمریکا غیرقانونی نیست. کشور ما بر اساس اصولی بنیان گذاشته شده است که در زمان خود افراطی به نظر می رسید. پشت سر حقوقی که در اصلاحیه اول قانون اساسی آمده، مفاهیم آزادی سخن و آزادی فکر و آزادی بیان قرار دارد. در حالیکه من با این نظرات مخالفم ولی بر اساس قوانین آمریکا ابراز این نظرات قانونی است.

می دانید که جمهوریخواهان در سلسله مراتب قدرت در آمریکا نوعی دست بالا را دارند. آیا شما نگران افزایش اسلام هراسی هستید؟ مخصوصا که بسیاری از جمهوریخواهان مثلا طرفدار حمله نظامی به ایران هستند؟

من می توانم فقط در مورد مسائل داخلی صحبت کنم و می دانم که رابطه وزارتخانه ما در این دولت با هر دو حزب بسیار محکم بوده است. می دانم که با وجود تغییر قدرت در هر دو مجلس سنا و نمایندگان، مقام های جمهوریخواه همواره با مقام های وزارت امنیت داخلی در ارتباط بوده اند. ما در زمینه امینت ملی متعهد به همکاری با رهبران کنگره و سنا و کاخ سفید هستیم. فکر می کنم باید منتظر باشیم تا کنگره جدید تشکیل شود که ببینیم چه می شود.

خیلی ممنون جورج سلیم که مهمان ما در برنامه "به عبارت دیگر" بودید.

خیلی ممنون.