فشار دولت چین بر فعالان سیاسی و طرفداران برنده جایزه نوبل

لیو شیائوبو
Image caption لیو شیائوبو به خاطر حمایت از دموکراسی در چین به براندازی، متهم و زندانی شده است

دولت چین فشار بر منتقدان حکومت و طرفداران برنده چینی جایزه صلح نوبل را شدت بخشیده است.

روز جمعه، 19 آذر (10 دسامبر)، گزارش شد که با نزدیک شدن زمان برگزاری مراسم اعطای جایزه صلح نوبل سال 2010 به لیو شیائوبو، فعال سیاسی طرفدار دموکراسی در چین، دولت این کشور سایر فعالان سیاسی منتقد دولت را تحت فشار بیشتری قرار داده و به ارعاب آنان دست زده است.

خبرنگار بی بی سی به نقل از شاهدان عینی از حضور گسترده ماموران امنیتی اطراف مجتمع محل سکونت آقای لیو در پکن، پایتخت، خبر داده و گفته است که همسر این فعال سیاسی همچنان در بازداشت خانگی به سر می برد و امکان رفت و آمد آزادانه و تماس با سایرین را ندارد.

در حالیکه تعدادی خبرنگار به امید دریافت خبری از خانم لیو در نزدیکی این خانه مستقر شده اند، ماموران امنیتی مانع از نزدیک شدن آنان به این محل می شوند و از مراجعان مدارک شناسایی مطالبه می کنند.

همزمان، دهها تن از خویشاوندان، همکاران و همفکران لیو شیائوبو و سایر فعالان سیاسی بازداشت شده اند و مقامات دولتی به قطع ارتباط تلفنی و اینترنتی آنان مبادرت کرده اند.

از تشدید اقدامات امنیتی و حضور ماموران پلیس در اطراف دانشگاه پکن نیز گزارش هایی ارسال شده که ظاهرا حاکی از نگرانی حکومت از واکنش دانشجویان در حمایت از این فعال سیاسی است.

با اینهمه، مراسم اعطای غیابی جایزه صلح نوبل به این فعال سیاسی چینی مطابق برنامه از پیش اعلام شده در روز جمعه در اسلو، پایتخت نروژ، برگزار خواهد شد.

Image caption تدابیر امنیتی در اطراف محل اقامت خانواده لیو تشدید شده است

در این مراسم، که شماری از شخصیت های فرهنگی، سیاسی و نمایندگان هیات های دیپلماتیک مقیم اسلو در آن حضور خواهند داشت، یک صندلی خالی به نشانه غیبت اجباری لیو شائوبو در نظر گرفته شده است.

مراسم اعطای جایزه صلح نوبل به طور سنتی با حضور پادشاه نروژ برگزار می شود و شامل اجرای برنامه های متنوعی در بزرگداشت برنده جایزه است.

تصمیم کمیته صلح نوبل به اعطای جایزه سال جاری به آقای لیو با واکنش خصمانه دولت چین نسبت به نروژ مواجه شده که مذاکرات تجاری خود با دولت این کشور را به نشانه اعتراض به حالت تعلیق درآورده است.

تعدادی از کشورهای طرفدار چین، که برخی از آنان هم با انتقاداتی در زمینه مسایل مربوط به حقوق بشر و شرایط سیاسی داخلی مواجه هستند، همراه با دولت چین از اعزام نمایندگان دیپلماتیک خود برای شرکت در مراسم اعطای جایزه صلح نوبل به لیو شیائوبو خودداری کرده اند.

حمایت کشورهای دوست

به گفته ناظران، دولت چین در صدد بوده است با اعمال فشار بر کشورهای دیگر، آنها را به تحریم مراسم اعطای جایزه صلح نوبل سال جاری وادار کند.

ظاهرا جمهوری اسلامی ایران از جمله کشورهایی است که در مراسم روز جمعه در اسلو نماینده ای نخواهد داشت و دولت افغانستان هم از اعزام نماینده به این مراسم خودداری کرده است.

با اینهمه، روز پنجشنبه، دولت اوکراین، که به طرفداری از روسیه و چین شهرت دارد، اعلام کرد که در تصمیم خود برای غیبت از مراسم اعطای جایزه نوبل در روز جمعه تجدید نظر کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه اوکراین گفت که در توافق با کمیته اعطای جایزه صلح نوبل، قرار است دبیر اول سفارت این کشور در اسلو نمایندگی اوکراین در مراسم روز جمعه را برعهده داشته باشد.

Image caption جایزه صلح نوبل به طور غیابی به نویسنده چینی طرفدار دموکراسی اعطا می شود

پیشتر سفارت اوکراین در اسلو اعلام کرده بود که سفیر این کشور به دلیل بازگشت به کشور خود برای انجام ماموریت اداری، قادر به شرکت در مراسم اعطای جایزه صلح نوبل نیست اما این خبر با اعتراض گسترده مدافعان حقوق بشر در اوکراین مواجه شد و ظاهرا دولت را وادار به تغییر تصمیم خود کرد.

پیشتر گزارش شده بود که از میان کشورهای اروپایی، روسیه و صربستان دعوت کمیته صلح نوبل برای شرکت در مراسم اعطای جایزه نوبل را رد کرده اند.

با اینهمه، روز جمعه، گزارش شد که دستور تحریم مراسم که توسط وزارت خارجه اتخاذ شده بود به دستور رئیس جمهوری تغییر یافته و در نتیجه، نماینده صربستان در مراسم حضور خواهد داشت.

لیو شیائوبو، پنجاه و چهار سال دارد و منتقد ادبی، نویسنده و استاد دانشگاه در چین است و زمانی ریاست انجمن مستقل قلم در این کشور را برعهده داشت.

وی در نوشته های خود خواستار اصلاحات سیاسی در چین، برچیدن نظام تک حزبی و استقرار دموکراسی در این کشور شده است.

از سال 2008، لیو شیائوبو به دلیل فعالیت های سیاسی بارها بازداشت شده و سرانجام در دسامبر سال گذشته، دادگاهی در چین او را به اتهام "تلاش برای براندازی" به یازده سال حبس و دو سال محرومیت از حقوق سیاسی محکوم کرد.

لیوشیائوپو نخستین برنده جایزه صلح نوبل نیست که در زمان برگزاری مراسم اعطای این جایزه در زندان به سر می برد و امکان سفر برای حضور در این مراسم را ندارد.

یکی از برندگان این جایزه در دوره حکومت نازی ها در آلمان در سال های پس از جنگ دوم جهانی، آندره ساخاروف، فیزیکدان روسی و منتقد حکومت شوروی در دهه 1970 ، و آنگ سان سوچی، فعال سیاسی برمه ای، هم قادر به حضور در این مراسم نبوده اند.

آقای لیو، که نخستین شهروند چینی است که یکی از جوایز نوبل را دریافت می کند، اجازه اعزام نماینده شخصی خود به مراسم روز جمعه در اسلو را هم نیافته است.

مطالب مرتبط