به روز شده:  13:39 گرينويچ - جمعه 10 دسامبر 2010 - 19 آذر 1389

بریتانیا

نخست وزیر بریتانیا حمله تظاهرکنندگان به اتومبیل ولیعهد را محکوم کرد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

نخست وزیر بریتانیا حمله تظاهرکنندگان به اتومبیل حامل ولیعهد این کشور و همسرش را تقبیح کرده است.

روز جمعه، 19 آذر (10 دسامبر)، دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، حادثه حمله تظاهرکنندگان به اتومبیل حامل چارلز، ولیعهد بریتانیا، و دوشس کورنوال، همسرش را "بسیار تاسف آور" و نتیجه غفلتی اتفاقی در حفظ امنیت توصیف کرد.

آقای کامرون در عین حال گفت که پلیس در این واقعه کوتاهی به خرج نداده و نباید نیروهای پلیس را به این خاطر سرزنش کرد.

دیوید کامرون مسئولیت این حمله را متوجه بعضی از تظاهرکنندگان دانست که، به گفته او، در جریان اعتراضات دانشجویی به خشونت دست زدند.

در حالی که بخش هایی از مناطق مرکزی شهر لندن صحنه تظاهرات گسترده دانشجویان و دانش آموزان معترض به برنامه دولت ائتلافی برای افزایش شهریه دانشگاهی بود، اتومبیل حامل پرنس چارلز و دوشس کورنوال هنگام عبور از یکی از خیابان های محل تظاهرات هدف حمله تعدادی از معترضان قرار گرفت.

فیلمها و تصاویری که از این حادثه انتشار یافته نشان می دهد که گروهی متشکل از حدود بیست تن از تظاهرکنندگان به این اتومبیل، که عازم محل برگزاری یک مراسم رسمی بود، رنگ پاشیدند و با کوبیدن سنگ به یکی شیشه های اتومبیل، آن را شکستند.

کامرون

دیوید کامرون مسئولیت حمله به اتومبیل ولیعهد را متوجه بعضی از معترضان کرده است

در این فیلم ها، صدای برخی از تظاهرکنندگان به گوش می رسد که شعار "سر از تنشان جدا سازید" را سر می دادند که یکی از شعارهای رایج علیه خاندان سلطنتی در جریان انقلاب کبیر فرانسه بوده است.

اگرچه به نظر می رسد که ولیعهد و همسرش از این حادثه جا خورده اند، اما طبق برنامه قبلی در مراسم رسمی هنری حضور یافتند.

حمله به اتومبیل حامل ولیعهد واکنش تند رئیس پلیس لندن را هم در پی داشته که ناتوانی ماموران پلیس در جلوگیری از این حمله را رد کرده و گفته است که ماموران، که برخی از آنان مسلح هم بودند، با خویشتنداری، از شدت عمل در برابر مهاجمان خودداری ورزیدند.

رئیس پلیس لندن گفته است که در مورد این واقعه تحقیقات رسمی صورت خواهد گرفت و هشدار داده است که مهاجمان، که به اتومبیل حامل ولیعهد خسارت وارد کرده اند، شناسایی خواهند شد و تحت پیگرد قرار خواهند گرفت.

وی از حدود سه هزار مامور پلیس که ماموریت حفظ نظم در جریان تظاهرات چند هزار نفری روز گذشته را برعهده داشتند تقدیر کرد و آرامش آنان در برابر "خشونت طلبان" در این تظاهرات را ستود.

تظاهرات شامگاه گذشته به خصوص در مناطق اطراف ساختمان پارلمان بریتانیا به خشونت گرایید و پنجاه نفر از جمله تعدادی از ماموران پلیس زخمی شدند.

تعدادی از تظاهرکنندگان به چند ساختمان دولتی حمله کردند و به آنها آسیب رساندند.

سخنگوی ولیعهد و همسرش گفته است که این دو از مشکلات پلیس در حفظ نظم در حادثه شامگاه گذشته آگاهی دارند و از تلاش ماموران در این زمینه قدردانی می کنند.

دربار بریتانیا از اظهار نظر رسمی در مورد این حادثه خودداری کرده و گفته است که مسایل امنیتی موضوعی برای ابراز عقیده دربار نیست.

 • ولیعهد بریتانیا و همسرش
  ولیعهد بریتانیا و همسرش از حمله معترضان به اتومبیل خود متعجب شده‌اند.
 • شیشه شکسته اتومبیل ولیعهد بریتانیا
  شیشه اتومبیل ولیعهد بریتانیا در جریان حمله شکسته شد.
 • اتومبیل ولیعهد بریتانیا
  معترضان به اتومبیل ولیعهد رنگ هم پرتاب کرده بودند.
 • میدان پارلمان پس از اعتراضات روز پنجشنبه
  توده به هم ریخته حفاظ های فلزی زیر مجسمه وینستون چرچیل در میدان پارلمان در مرکز لندن
 • شیشه یکی از پنجره های شکسته وزارت دارایی
  معترضان شیشه بعضی از پنجره های وزارت دارایی را هم شکستند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.