پرتغال هیئت نمایندگی فلسطینی ها را به مقام سفارت ارتقا داد

Image caption اسرائیل از 1967 کرانه باختری از جمله بیت المقدس شرقی را تحت اشغال داشته است

پرتغال با ارتقای سطح هیئت نمایندگی تشکیلات خودگردان فلسطینی مستقر در خاک خود، فعالیت آن را به عنوان ماموریت یک سفارتخانه تمام عیار به رسمیت شناخته است.

اسپانیا و فرانسه دو کشور غربی دیگری هستند که پیش از پرتغال اقدامی مشابه انجام دادند.

اما بر خلاف فرانسه که گفته است اقدامش در واقع بخشی از تلاشی گسترده تر برای تسریع ظهور یک کشور مستقل فلسطینی تا سال 2012 است، پرتغال می گوید این امر به معنای به رسمیت شناختن یک کشور مستقل فلسطینی نیست.

اخیرا، برزیل، آرژانتین و اروگوئه اعلام کردند که یک کشور فلسطینی منطبق با مرزبندی سال 1967 (قبل از آنکه اسرائیل کرانه باختری و نوار غزه را اشغال کند)، را به رسمیت می شناسند.

آمریکا گفته است که تصمیم آنها به ضرر روند صلح در خاورمیانه و تشکیل کشور فلسطینی است.

سفارت فلسطینی در پرتغال

روز جمعه (10 دسامبر)، رئیس جمهوری پرتغال استوارنامه اولین سفیر فلسطینی در لیسبون را دریافت کرد.

الیسون رابرتز، گزارشگر بی بی سی در لیسبون، می گوید تایید و شناسایی سفیر و سفارتخانه توسط کشور میزبان معمولا به معنای شناسایی رسمی کشوری است که این سفارتخانه نماینده آن به شمار می آید.

اما بنا به گفته وزارت امور خارجه پرتغال تصمیم این کشور در مورد به رسمیت شناختن نمایندگی فلسطینی به عنوان یک سفارتخانه تمام عیار به معنی شناسایی کشور فلسطینی نیست.

مقامات فلسطینی گفته اند اگر مذاکرات با اسرائیل همچنان در بن بست باقی بماند آنها از آمریکا درخواست خواهند کرد که کشور فلسطینی را به رسمیت بشناسد و این درخواست را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه خواهند داد.

پرتغال اخیرا به مدت دو سال به عنوان عضو این شورا پذیرفته شد.