به روز شده:  16:53 گرينويچ - 12 دسامبر 2010 - 21 آذر 1389

اروپا

برگزاری اولین انتخابات پارلمانی کوزوو، پس از استقلال

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

اولین انتخابات پارلمانی کوزوو، از هنگام اعلام استقلال از جمهوری صربستان، برگزار شد.

حدود سه سال قبل کوزوو، به طور یک جانبه استقلال خود از صربستان را اعلام کرد.

اختلافات عمیق آلبانیایی تبارها که اکثریت جمعیت کوزوو را تشکیل می دهند و اقلیت صرب این منطقه پس از جنگ داخلی، هنوز به قوت خود باقی است.

جمهوری صربستان، استقلال کوزوو را به رسمیت نشناخته است و مسئولین انتخاباتی کوزوو می گویند ساکنان مناطق صرب نشین در شمال این منطقه، انتخابات را تحریم کرده اند.

این مناطق هنوز تحت کنترل صربستان قرار دارد.

هاشم تاچی، نخست وزیر کوزوو، که به دنبال انتخاب شدن مجدد است، تمام ساکنان این منطقه را ترغیب کرده که در رای گیری شرکت کنند و به ادغام بیشتر کوزوو در اروپا کمک کنند.

در انتخابات پارلمانی کوزوو، بیست و سه حزب شرکت دارند.

ولی نظرسنجی ها حاکی از این است که حزب آقای تاچی بیشترین آراء را به دست خواهد آورد.

مارک لوئن، خبرنگار بی بی سی در شبه جزیره بالکان می گوید به دلیل نارضایی بسیاری از مردم کوزوو که ناشی از فقر، بیکاری و فساد در این جمهوری است، احزاب مخالف آقای تاچی نیز آراء زیادی را جلب خواهند کرد.

خبرنگار بی بی سی می افزاید نرخ بیکاری در کوزوو حدود 45 درصد است. سرمایه گذاری های خارجی بسیار نادر است و فساد گسترده ای در کوزوو مشاهده می شود.

از هنگام جنگ بین صرب ها و آلبانیایی ها در کوزوو، اختلافات طرف های درگیر هنوز رفع نشده است و روند آشتی به کندی پیش می رود.

در حال حاضر تنها 72 کشور استقلال کوزوو را به رسمیت شناخته اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.