به روز شده:  16:11 گرينويچ - 12 دسامبر 2010 - 21 آذر 1389

اروپا

سوئد: انفجارها در استکهلم 'حمله تروریستی' بوده است

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

سرویس امنیتی سوئد می گوید که دو انفجار روز شنبه در استکهلم اقدام برای "حمله تروریستی" بوده است.

بعد از ظهر روز شنبه (11 دسامبر) در پی دو انفجار در مرکز این شهر یک نفر کشته و دو نفر دیگر مجروح شده اند.

ابتدا خودرویی در نزدیکی محل خرید پر رفت و آمدی در خیابان دروتنینگاتن منفجر شد و چند دقیقه بعد انفجار دیگری در همان نزدیکی رخ داد.

رسانه های سوئدی خبر داده اند که انفجار دوم انتحاری بوده است.

شاهدان می گویند مردی که پس از انفجار دوم کشته شد، با خود مواد منفجره حمل می کرده است.

برخی گزارش های تایید نشده از جمله چند روزنامه سوئدی و یک وبسایت اسلامی این مرد را تیمور عبدالوهاب العبدلی، 29 ساله، سوئدی و عراقی الاصل معرفی کرده است.

مشخصات بیشتری از او در یک سایت اسلامی ویژه ازدواج قرار دارد که او در آن گفته فارغ التحصیل رشته فیزیوتراپی از دانشگاه بدفوردشایر بریتانیا است.

وی افزوده است در بغداد متولد شده، در سال 1992 به سوئد مهاجرت کرده و در سال 2001 برای تحصیل به بریتانیا رفته است.

عبدلی در این سایت گفته که دو دختر دارد، اما می خواهد مجددا ازدواج کند چون دوست دارد خانواده بزرگی داشته باشد و همسرش نیز "موافقت" کرده است.

پلیس بریتانیا خانه ای را که گفته می شود با عبدلی مرتبط است در بدفوردشایر شناسایی کرده و بر اساس قانون تروریسم سال 2000 آن را تحت بازرسی قرار داده است.

مقام های بریتانیایی از اظهار نظر درباره این تحقیقات خودداری کرده اما گفته اند با پلیس سوئد در تماس و هماهنگی هستند.

'جامعه باز'

روزنامه سوئدی افتون بلادت بر اساس گزارشهای تائید نشده نوشته است که مردی که کشته شده بمب های دستی و همچنین جعبه ای پر از میخ با خود داشته است.

اما پلیس می گوید که برای تائید علت این انفجارها، احتیاج به تحقیق بیشتر دارد.

پلیس سوئد همچنین گفته است که هنوز نمی تواند تایید کند که فرد کشته شده، همان فردی بوده که قصد حمله داشته است. اما در عین حال پلیس گفته است که در باره فرد کشته شده اطلاعات خوبی بدست آورده است.

کارل بلیت، وزیر خارجه سوئد پیشتر در تویتر خود نوشت که این انفجارها "حمله تروریستی" ناموفقی بوده است که می توانسته "فاجعه بار" شود.

نخست وزیر سوئد این حملات را محکوم کرده است. نخست وزیر سوئد افزوده که چنین حملاتی در یک جامعه باز (مانند سوئد) که به خوبی کار می کند و به فرهنگ های مختلف احترام می گذارد، غیر قابل قبول است.

یک خبرگزاری محلی هم گفته است که کمی پیش از وقوع انفجارها ای-میلی تهدید آمیزی دریافت کرده که در آن از جهادگران اسلامی خواسته شده در سوئد و اروپا قیام کنند.

خبرگزاری "تی تی" گفته که در این ای-میل با اشاره به حضور سربازان سوئدی در افغانستان نوشته شده که سوئدی ها "خواهند مرد، همانگونه که خواهران و برادران ما می میرند."

حدود 500 سرباز سوئدی در کنار دیگر نیروهای ائتلافی در افغانستان حضور دارند.

در این ای-میل که برای سرویس امنیتی سوئد نیز فرستاده شده است؛ همچنین به لارس ویلکس، کاریکاتوریست سوئدی حمله شده است.

او به دلیل کاریکاتورهایی که از پیامبر اسلام کشیده است چندین بار تهدید به مرگ شده و حتی یک بار مورد حمله قرار گرفت که جان سالم بدر برد.

به گفته پلیس سوئد انفجار اول ساعت پنج بعد از ظهر روز شنبه رخ داد و 10 تا 15 دقیقه دیگر در فاصله سیصد متری محلی که خودوریی منفجر شد، انفجار دیگری رخ داد.

نیک چایلدز، خبرنگار امور امنیتی بی بی سی می گوید با آنکه هنوز تحقیقات در مراحل ابتدایی است، اما روش انفجار شبیه اقداماتی است که پیشتر در نیویورک، گلاسگو و لندن انجام شد

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.