به روز شده:  07:49 گرينويچ - دوشنبه 13 دسامبر 2010 - 22 آذر 1389

اروپا

تحقیقات پلیس لندن در ارتباط با انفجار در پایتخت سوئد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در ارتباط با انفجارهای روز شنبه در پایتخت سوئد، پلیس بریتانیا تحقیقاتی را در نزدیکی لندن آغاز کرده است.

روز دوشنبه، 22 آذر (13 دسامبر)، گزارش شد که ماموران پلیس لندن بررسی خانه ای واقع در نقطه ای در شمال این شهر را آغاز کرده اند که دلیل آن ظاهرا اخبار تایید نشده ای حاکی از اقامت عامل انفجارهای روز شنبه استکهلم در این ناحیه بوده است.

در این گزارش آمده است که ماموران پلیس لندن با استناد به قانون مقابله با اقدامات تروریستی از ساعات آخر شب یکشنبه به بازرسی این خانه پرداخته اند اما تا بامداد روز دوشنبه، کسی در این رابطه دستگیر نشده است.

همچنین به نظر نمی رسد که تا بامداد روز دوشنبه، آثاری از مواد منفجره و تجهیزات مربوط به ساخت بمب در این محل یافت شده باشد.

تحقیقات پلیس لندن پس از آن آغاز شد که یک سایت اینترنتی که معمولا اخبار اسلامگرایان تندرو را منتشر می کند، در اطلاعیه ای نوشت که عامل انفجارهای استکهلم، شخصی به نام تیمور عبدالوهاب بوده است.

تیمور عبدالوهاب

گفته می شود عامل بمب گذاری انتحاری در جریان انفجار کشته شده است

در این اطلاعیه، تیمور عبدالوهاب یک دانشجوی ساکن شهر لوتون، واقع در استان بدفوردشایر در شمال لندن، معرفی شده است.

منابع پلیس لندن در مورد نشانی محلی که مورد بازرسی قرار داده اند جزئیاتی منتشر نکرده و از تایید اینکه این محل در شهر لوتون واقع است هم خودداری ورزیده اند.

در عین حال، روزنامه گاردین، چاپ بریتانیا، تیمور عبدالوهات را متولد عراق و شهروند سوئد معرفی کرده و افزوده است که خانواده این مرد در شهر لوتون سکونت دارند و به گزارش برخی دیگر از رسانه های خبری بریتانیا، وی دانشجوی دانشگاهی در لوتون بوده است.

به گزارش این رسانه ها، عبدالوهاب حدود هجده سال پیش از عراق به سوئد مهاجرت کرد و ده سال پیش برای تحصیل به بریتانیا آمد.

این اطلاعات از سوی منابع رسمی در بریتانیا یا سوئد تایید نشده است و پلیس لندن و دانشگاه مورد اشاره در سایت اسلامگرایان نیز در این مورد اظهار نظری نکرده اند.

انفجار 'انتحاری'

روز شنبه این هفته، وقوع دو انفجار در یکی از محله های پر ازدحام در استکهلم یک کشته و دو زخمی برجای گذاشت.

این انفجارها زمانی روی داد که تعداد قابل توجهی از شهروندان برای خرید کریسمس به فروشگاه های این محله مراجعه کرده بودند.

به گفته برخی منابع خبری، انفجار دوم، که چند دقیقه پس از اولین انفجار روی داد، ناشی از بمب گذاری انتحاری بود و مسئول این بمب گذاری هم در جریان انفجار کشته شد.

انفجار در استکهلم

انفجار روز شنبه در یکی از مناطق پر رفت و آمد پایتخت سوئد روی داد

گزارش های تایید نشده همچنین حکایت از آن دارد که اگرچه عامل این بمب گذاری مقدار قابل توجهی مواد منفجره همراه خود داشت، اما ظاهرا تنها مقداری از این مواد منفجر شد.

قبل از وقوع انفجار، شخص ناشناسی با ارسال ئی میل برای یک خبرگزاری سوئدی و همچنین اداره پلیس امنیتی این کشور، اخطار کرد که سوئد به خاطر اعزام نیرو به افغانستان و "تحقیر مسلمانان" تنبیه خواهد شد.

به نظر می رسد که ارسال کننده این ئی میل به مشارکت سوئد در اقدامات پیمان ناتو در افغانستان اشاره داشته است.

همچنین، انتشار برخی از کاریکاتورهای یک نقاش سوئدی، حاوی تصاویری از پیامبر اسلام، با انتقاداتی از سوی مسلمانان و اظهارات تهدید آمیز برخی گروههای اسلامگرای تندرو مواجه بوده است.

اگرچه سوئد پیش از این هم شاهد اقدامات خشونت آمیزی بوده که اسلامگرایان تندرو عامل آنها معرفی شده اند، اما این نخستین باری است که وقوع یک عملیات انتحاری در این کشور گزارش می شود.

در پی انفجارهای روز شنبه، تظاهراتی در مرکز استکهلم در اعتراض به این بمب گذاری و حمایت از صلح برگزار شد که گروهی از مسلمانان ساکن سوئد در آن شرکت داشتند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.