ویکی‌لیکس؛ رحمان طراحی اقدامات علیه خود را آشکار کرده است

Image caption مکاتبه محرمانه دیپلوماتیک آمریکا در باره تاجیکستان شامل موضوعات سیاستهای روسیه، قاچاق مواد مخدر و فساد در تاجیکستان است

ویکی‌لیکس با انتشار نامه های محرمانه دیپلماتهای آمریکایی از دوشنبه،پ ایتخت تاجیکستان، به وزارت خارجه این کشور، از جمله صحبتهای امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان را در رابطه به طرحریزی تبدلات علیه او توسط مرزبانان روسیه افشا کرده است.

همچنین رئیس جمهور تاجیکستان به دست داشتن مرزبانان روس در تاجیکستان به قاچاق مواد مخدر تأکید کرده است.

یکی از این نامه‌ها که به تاریخ پنج سال قبل برمی‌گردد، صحبتهای آقای رحمان با دیپلمات آمریکایی در باره کودتای احتمالی ژنرال غفار میرزایف، فرمانده پیشین گارد ریاست جمهوری و روسیه، علیه دولت او را آشکار کرده است.

در سندی دیگر که سفیر کنونی آمریکا در دوشنبه در اوایل سال جاری به واشنگتن ارسال داشته است، دیپلمات آمریکایی از فساد گسترده در سیستم دولتداری “از پرزیدنت تا کارمند پلیس” ابراز نظر کرده است.

در این سند دیپلماتیک وضع اقتصاد تاجیکستان شرح یافته و فعالیتهای تجاری خانواده رئیس جمهور تاجیکستان نیز مرور می‌شود.

در باره کودتای احتمالی غفار میرزایف

در نامه سفارت آمریکا در تاجیکستان در روز 2 دسامبر سال 2005 به وزارت خارجه می‌خوانیم: “رحمان اف می‌گوید، “می خواهم اسراری را به شما بگویم که چرا مرزبانان روسیه را خارج کردم. شما می‌دانید که آنها بخشی از کگب هستند. من اطّلاع معتمد داشتم که آنها و میرزایف (ژنرال زندانی غفار میرزایف) علیه من کودتا طرح ریزی کردند.””

آقای رحمان‌اف بنا به حکایت این نامه افزوده است که وی موضوع خروج مرزبانان روسیه را بارها با ولادیمیر پوتین مطرح کرد، ولی وی "حرفش را ناشنیده می‌گرفت”. آقای رحمان افزوده است: “تنها پس از این که من علیه میرزایف اقدام کردم، پوتین بالاخره فهمید که ‌بازی آنها تمام شد.”

بنا به نوشته ویکی‌لیکس آقای رحمان در موردی دیگر گفته است: “در واقعیت اینجا نهادهای ویژه امنیتی روسیه مشکل ایجاد می‌کنند و نه فقط اینجا. همه‌اش به کرملین و برخی از آن به بالا وابسته است. نباید فراموش کنیم که خود پوتین در باطن یک “چکیست” (افسر امنیتی) است.”

در نامه دیگر دیپلمات آمریکایی می‌خوانیم، “مقامات تاجیک بر این باورند که روسیه به گروه ملا عبدالله‌ کمک کرده است، تا به تاجیکستان نشان دهد که به کمک روسیه نیازمند هستند”.

در باره "سببهای" خروج مرزبانان روس از تاجیکستان

مکاتبه آشکارشده ویکی‌لیکس به سببهایی که رئیس جمهور تاجیکستان به دیپلمات آمریکایی در باره خروج مرزبانان روس از تاجیکستان پیشنهاد کرده است، مرور می‌کنند.

از جمله در نامه ریچراد هوگلند می‌خوانیم که آقای رحمان گفته است، ویکتور چرکیزاف، رئیس خدمات فدرال روسیه برای مبارزه با مواد مخدر زمانی که با فعالیت آژانس مبارزه با مواد مخدر تاجیکستان آشنا شد، “درک کرد که مرزبانان روس در اینجا بیشتر به قاچاق مواد مخدر مشغولند، تا مبارزه با آن.”

در این نامه دیپلمات امریکایی می‌خوانیم: “وقتی صحبت رحمان‌اف در رابطه به این موضوع گرم شد وی گفت: “فکر می‌کنید، چرا رسانه‌های روسی همیشه در باره ناتوانی تاجیکستان در مراقبت از مرز گزارش چاپ می‌کنند؟ همه‌اش کار ژنرالهای روس است که می‌خواهند همراه با مافیای خود به اینجا برگردند.”

آقای رحمان سپس سؤال معنی داری داده است: “ژنرالهای روس در صف درازی که حتی از میدان سرخ هم عبور می‌کرد، نوبت می‌ایستادند، تا که رشوه دهند و به تاجیکستان اعزام شوند - فکر می‌کنید، چرا این کار را می‌کردند، تا این که قرض وطن‌دوستی خود را اجرا کنند؟”

آقای رحمان سپس گفته است که پنجاه ژنرال روس که در وزارت دفاع تاجیکستان به عنوان مشاور باقی مانده بودند، به این دلیل اخراج شدند که کمکی برای تاجیکستان انجام نمی‌دادند، "زیرا می‌خواستند، تاجیکستان ضعیف باقی بماند، تا این که دوستان آنها بازیهای خود را ادامه‌بدهند و از راه قاچاق سرمایه جمع‌آوری کنند.”

"پارتی‌بازی و فساد مانع اصلاحات در تاجیکستان"

سند دیگری که ویکی‌لیکس در رابطه به تاجیکستان آشکار کرده است، به ماه فوریه سال جاری برمی‌گردد که در آن ملاحظات دیپلمات آمریکایی در رابطه به فساد در این کشور درج شده است.

در این نامه از جمله می‌خوانیم: “مانع اصلی در راه بهبود وضع اقتصادی در این کشور، انکار از انجام اصلاحات است. پارتی‌بازی و فساد-از فعالیت پرزیدنت آغاز کرده تا کارمندان پلیس مشاهده می‌شود.”

مؤلف نامه همچنین می نویسد که رئیس جمهوری و خانواده او “تجارت اصلی را با شمول بانک بزرگترین کشور تحت کنترل دارد و ناوابسته به اثرات این امر به اقتصاد کشور، برای حفظ منافع اقتصادی خود تلاش می‌کنند.”

مواد سایت بحث برنگیز ویکی‌لیکس را که مؤسس آن به اتهام تجاوز جنسی حالا در بازداشت است، روزنامه بریتانیایی گاردین (Guardian) منتشر کرده است.

در همین حال مقامات تاجیکستان از ارائه شرح و نظر در باره این مکاتبات محرمانه آشکارشده در سایت ویکی‌لیکس خودداری می‌کنند.

مقامات وزارت خارجه این کشور قبل از انتشار نامه‌های اخیر دیپلماتهای آمریکایی در رابطه به تاجیکستان در ویکی‌لیکس، این سایت را “اغواگر” خوانده بودند.

اما شنبه 11 دسامبر، امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان ضمن سخنرانی‌اش در جلسه شورای امنیت دسته‌جمعی در مسکو گفته است که کشورش جانبدار مقابله با جرایم در عرصه اطلاع رسانی و فناوریهای اطّلاعاتی است.

وی از جمله گفته است که "تاجیکستان جانبدار استوار مقاومت مشترَک بر ضد جنایتها در ساحه اطّلاعات و تکنولوژیهای اطّلاعاتی می‌باشد."

با این حال آقای رحمان در رابطه به سایت ویکی‌لیکس ابراز نظری نکرده است.