انتقاد جناح نذری یف در حزب سوسیالیست از سیاست آموزش و پرورش تاجیکستان

میرحسین نذری یف
Image caption حزب سوسیالیست مناسبت دولت با علم در تاجیکستان را "تحقیر‌آمیز" می‌خواند

حزب سوسیالیست تاجیکستان، جناح میرحسین نذری یف، با انتشار بیانیه ای از وضع آموزش و پرورش و علم در این کشور ابراز نگرانی شدید کرده و از دولت تاجیکستان خواسته است در سیاستهای خود در این زمینه بازنگری کند.

مسئولان این حزب در بیانیه خود از تخصیص بودجه اندکی به بخش علم و معارف انتقاد کرده‌اند.

میرحسیین نذری یف، رهبر این حزب، کیفیت تدریس در مؤسسه‌های آموزش و پرورش را پایین ارزیابی کرده و به وجود آمدن چنین وضعی را به ناچیز بودن معاش معلمان و استادان این مؤسسات مربوط می‌داند.

در بیانیه این گروه به تجربه کشورهای به گفته آنان موفق در عرصه آموزش و پرورش، از جمله روسیه، سنگاپور و ژاپن، اشاره‌ شده و آمده است: "حکومتها تنها با دادن اولویت به علم و آموزش و پرورش کشورشان را از وضع بحرانی نجات داده‌اند."

سوسیالیستها یادآور شده‌اند که در زمان حکومت شوراها در تاجیکستان "حقوق رئیس فرهنگستان علوم از ماهانه رهبر دولت دو برابر بیشتر بود و بودجه بخش علم و آموزش و پرورش 3 درصد تولیدات ناخالص ملی کشور را تشکیل می‌داد."

مؤلفان بیانیه می‌فزایند در حالی که در کشورهای دیگر شوروی سابق این رقم حالا هم 3 درصد است، در تاجیکستان بودجه بخش علم و آموزش و پرورش تنها 0.07 درصد تولیدات ناخالص ملی را تشکیل می‌دهد.

میرحسین نذری یف، رهبر جناح حزب سوسیالیست که به رسمیت شناخته نشده است، در صحبت با بی بی سی در رابطه با این موضوع گفت: "مثلا، ببینید، در زمان جنگ جهانی استالین پیش از همه به کارمندان علم و آموزش و پرورش حقوق می‌داد."

وی افزود: "این سیاست باعث شد در فاصله خیلی کوتاه پس از جنگ اقتصاد، خراب گشته دوباره برقرار شود، اما از استقلال 19 سال گذشت و هیچ خبری نیست که از بحران رها شویم."

تردید در ضرورت تصویب قانون "مسئولیت والدین"

Image caption رحمان: "وعنصرهای نامطلوب فرهنگ بیگانه نباید افکار نورسان و جوانان ما را زهرآلود نمایند."

بیانیه حزب سوسیالیست تاجیکستان در باره وضع آموزش و پرورش در کشور در حالی انتشار می‌یابد که روز 14 دسامبر رئیس جمهور این کشور در ملاقاتی با ضیائیان طرح قانون "در باره مسئولیت پدر و مادر در تعلیم و تربیه فرزندان" را به بررسی گرفته است.

این قانون به مجازات و تنبیه والدانی را پیش‌بینی می‌کند که به تحصیل و تربیت فرزندانشان توجه لازم نمی‌کنند.

آقای رحمان در سخنرانی خود در باره ضرورت چنین قانون از جمله گفت که در زمان جهانی‌شویی، مکتب، خانواده و جامعه باید برای جلوگیری "از ورود جنبه‌های نامطلوب فرهنگ بیگانه" تلاش کنند، "تا که آنها در جامعه ما میان نورسان و جوانان پهن گردند و افکار آنها را زهرآلود نمایند."

آقای رحمان گفت به طرح این قانون در دوام دو و نیم ماه آینده تغییر و علاوه‌ها وارد می‌شود و سپس، آن در محافل مدنی به بررسی عموم گذاشته خواهد شد.

امّا رهبر حزب سوسیالیست می‌گوید که این طرح که از سوی وزارت آموزش و پرورش تاجیکستان پیشنهاد شده بود، مشکل اصلی را در زمینه بالا بردن وضع آموزش و پرورش جوانان تاجیک حل نخواهد کرد.

به باور او، وزارت آموزش و پرورش از این راه می‌خواهد "وظیفه خود را به پدران و مادران تحویل بدهد و آنها را مسئول بداند."

اما مرحبا جباراوا، رئیس کمیته علم، آموزش و پرورش، فرهنگ و سیاست جوانان پارلمان تاجیکستان با این ادعای آقای نذری یف راضی نیست.

وی می‌گوید، در ملاقات روز سه‌شنبه ‌ضیائیان با رئیس جمهور تاجیکستان برخی از استادان در باره طرح این قانون سخنرانی و از این قانون استقبال کردند.

خانم جباراوا افزود: "حقوق هر سال بلندتر می‌شود و اگر حتی ما می‌توانستیم، حقوق معلمان را یکباره بالا برداریم، می‌بینیم که بی مسئولیت‌شناسی والدین هیچ پیشرویی نمی‌شود."

برخیها بر این باورند که با تصویب قانون "مسئولیت پدر و مادران" دولت تاجیکستان می‌خواهد یک ابزار دیگری برای مقابله با گرایش به گفته دولت افزاینده جوانان به جنبشهای تندرو و افراطگرا در دست داشته باشد.

خانم جباراوا درست بودن چنین ادعا را رد نکرد، ولی گفت: "باید آنها هم (والدین) جوابگوی باشند، اگر فرزندانشان افراطگرا می‌شوند. اما هدف اصلی قانون این بالا بردن صفت دانش کودکان و نوجوانان ما است."