وزارت خارجه آمریکا: در تاجیکستان ما با روسیه رقابت نداریم

رابرت بلیک
Image caption رابرت بلیک، یاور وزیر خارجه آمریکا می‌گوید که کشورش با روسیه در مورد وضعیت امنیتی و سیاسی در تاجیکستان نگرانیهای مشترَکی دارد

رابرت بلیک، یاور (معاون) وزیر خارجه آمریکا در امور آسیای جنوبی و میانه‌، گفت که از تلاش روسیه برای افزایش حضور خود در تاجیکستان نگران نیست.

وی گفت که آمریکا و روسیه در مورد وضعیت اقتصادی، چالشهای امنیتی و تنگی فضای سیاسی در تاجیکستان نگرانیهای مشترَکی دارند.

این سخنان را این دیپلمات بلندپایه آمریکایی، در نشست خبری تلفنی که روز چهارشنبه 15 دسامبر با خبرنگاران آسیای میانه‌برگزار کرد، ابراز داشت.

آقای بلیک گفت که آمریکا به اتّفاق نظری که کشورش با روسیه در زمینه همکاریشان در منطقه آسیای مرکزی به دست آورده است، خیلی خوش‌بین است.

آقای بلیک در پاسخ به این سؤال که آیا آمریکا قصد دارد در برابر افزایش حضور نیروهای روسیه در تاجیکستان اقدامی متقابل انجام دهد، گفت: "امریکا و روسیه همکاریهای خود را برای کمک به نیروهای ائتلاف در افغانستان افزایش می‌دهند و در زمینه مشکلاتی که در کشورهای آسیای میانه ‌وجود دارند، دیدگاه های مشترَکی دارند."

وی افزود: "هر دو کشور (روسیه و آمریکا) در مورد اقتصاد شکننده تاجیکستان، چالشهای امنیتی که دولت این کشور با آنها روبروست و تنگی فضای سیاسی در این جا در ظرف نیم سال اخیر نگران هستند."

سخنان آقای بلیک در حالیست که مقامات روسیه اخیراً توانایی مرزبانان تاجیک در زمینه مبارزه با قاچاق مواد مخدر و جلوگیری از عبور احتمالی شورشیان افغان از مرز را زیر سؤال برده و از علاقه‌مندی خود برای بازگشت مرزبانان روسیه به تاجیکستان خبر داده‌اند.

رابرت بلیک همچنین تأکید کرد که در ملاقات اخیر امامعلی رحمان، رئیس جمهوری افغانستان، و هیلاری کلینتون در شهر آستانه، وزیر خارجه آمریکا "وعده سفر به تاجیکستان در سال آینده را کرده است."

در نشست خبری تلفنی، رابرت بلیک با خبرنگاران کشورهای آسیای مرکزی که توسط سفارتخانه‌های آمریکا در این کشورها فراهم شده بود، آقای بلیک به موضوع انتشار اسناد محرمانه در ویکی‌لیکس پرداخت.

تاسف آمریکا

وی گفت که دولت آمریکا از نشر اسناد محرمانه دیپلماتیک این کشور متأسف است، ولی امیدوار است که این قضیه به همکاریهای این کشور با برخی از کشورها تأثیر منفی نرساند.

آقای بلیک افزود که فاش شدن اسناد محرمانه دیپلماتیک کار دیپلماتهای آمریکایی در سفارتخانه‌های آمریکا در کشورهای مختلف را مشکل کرده است.

طی ماههای اخیر سایت ویکی‌لیکس هزارها سند محرمانه عبارت از مکاتبات بین سفارتخانه‌های آمریکا در سراسر جهان با وزارت خارجه این کشور را افشا کرده است.

مکاتبات دیپلماتهای آمریکایی در باره تاجیکستان نیز در این ردیف منتشر شده است. این اسناد از جمله، ملاحظات آقای رحمان در باره منافع گروههای مافیایی روسیه در تاجیکستان، جلوگیری از کودتای احتمالی علیه او به طراحی روسیه و دیگر موضوعات حساس سیاسی را افشا کرده‌اند.

بر اساس اسناد ویکی‌لیکس، روسیه همواره تلاش کرده است از نفوذ احتمالی آمریکا در تاجیکستان جلوگیری کند و برای این کار از ارعاب و تهدید مقامات تاجیکستان استفاده کرده است که بویژه در نقل قولهای منتسب به آقای رحمان در باره ولاديمير پوتین، رئیس جمهوری سابق روسیه، بازتاب یافته است.

از سوی دیگر، آن چه در اسناد منتشرشده می‌تواند موجب خجالت مقامات کشورهای آسیای میانه‌باشد، این است که دیپلماتهای آمریکایی مقامات این کشورها را "گروهی دروغگو و بدمست" تصویر کرده‌اند.

دولت تاجیکستان به مطالبی که در سایت ویکی‌لیکس انتشار یافته‌اند، واکنشی رسمی نشان نداده است.

مطالب مرتبط