به روز شده:  15:06 گرينويچ - جمعه 17 دسامبر 2010 - 26 آذر 1389

آسیا

افزایش همکاری های اقتصادی در سفر نخست وزیر چین به پاکستان

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

ون جیابائو، نخست وزیر چین، برای انجام سفری سه روزه وارد پاکستان شده است.

آقای ون پیش از این سفر از هند دیدن کرده بود.

محور دیدار وی از پاکستان مذاکره درباره امور تجاری و امضای قراردادهای سرمایه گذاری است.

آقای ون سفر رسمی خود را با دیدار با یوسف علی زرداری، نخست وزیر پاکستان آغاز می کند و قرار است در جریان این ملاقات قراردادهای تجاری به ارزش چند میلیارد دلار امضا کند.

انتظار می رود نخست وزیر چین به میزبان خود اطمینان دهد که با وجود بهتر شدن روابط کشورش با هند - رقیب پاکستان در منطقه - پاکستان را شریک مهمی می داند.

الیم مقبول، گزارشگر بی بی سی در اسلام آباد، می گوید هر چند که محور این دیدار موضوعات اقتصادی است، پیشینه تاریخی روابط چین و پاکستان بر اساس موضوعات نظامی استوار بوده است.

نخست وزیر چین برای انجام دیداری سه روزه، امروز وارد پایگاه هوایی در روالپندی شد

چین تسلیحات و تجهیزات نظامی در اختیار پاکستان گذاشته است و در مقابل پاکستان گفته است اگر چین لازم بداند این کشور تجربه استفاده استراتژیک از موقعیت ژئوپلیتیک خود را در اختیار چین می گذارد.

گزارشگر بی بی سی می گوید اگر از پاکستانی ها در باره نظرشان در مورد چین سوال شود، خواهند گفت که چین هم در دوران خوشی و هم ناخوشی دوست پاکستان است. اما برخی معتقدند که پاکستان برای جبران حمایت چین باید قدم های بزرگتری بردارد.

یکی از جذابیت های پاکستان برای چین احتمالا راه های حمل و نقل کالاست که از جاده کاراکورم در شمال به بندر گودر در جنوب پاکستان در حال توسعه بوده است.

اما به گفته گزارشگر بی بی سی در اسلام آباد برای این که چین بتواند از این جاده استفاده کند، از پاکستان خواسته است زیرساخت آن را بهتر و تدابیر امنیتی بیشتری برای آن در نظر بگیرد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.