ژاپن آرایش نظامی خود را از بیم چین تغییر می دهد

Image caption ژاپن شمار ناوهای جنگی خود را افزایش می دهد

ژاپن اعلام کرده است در واکنش به چالش هایی که میان این کشور و کره شمالی و چین ایجاد شده، آرایش ساختار دفاعی خود را به طور اساسی تغییر می دهد.

به گفته تحلیلگران، ژاپن در واکنش به تغییر توازن قدرت در قاره آسیا درصدد بر آمده که سیاست نظامی خود را تغییر دهد.

ژاپن، که با چین مرز آبی دارد، روز جمعه گفت ظهور چین به عنوان یک قدرت نظامی باعث نگرانی بین المللی شده و کره شمالی نیز به طور جدی مایه بی ثباتی است.

براساس سیاست جدید نظامی ژاپن، نیروهای نظامی در شمال این کشور که در زمان جنگ سرد برای مقابله با شوروی سابق در این منطقه مستقر شده بودند، کاهش خواهند یافت و در مقابل این نیروها در جنوب ژاپن و در جزایری که نزدیک چین قرار دارند، تقویت خواهد شد.

همچنین، تعداد واحدهای زرهی کاهش خواهد یافت و در مقابل، ارتش ژاپن به زیردریایی های بیشتر و هواپیماهای جنگنده بهتری تجهیز خواهد شد.

ژاپن از این که قدرت نیروی دریایی چین رو به رشد بوده و تحرکات آن در دریای خاوری و دریای جنوب چین افزایش یافته، نگران است.

در بخش دیگری از برنامه جدید دفاعی ژاپن، دفاع موشکی در واکنش به خطر هسته ای کره شمالی تقویت خواهد شد.

این سیاست جدید نظامی که از سوی کابینه ژاپن تائید شده، آرایش نظامی این کشور را در 10 سال آینده تعیین کرده است.

در اسنادی که سیاست جدید ژاپن را تشریح کرده، آمده است: "چین با شتاب نیروهای نظامی خود را مدرنیزه می کند و فعالیت نظامی خود را در آبهای مشترک دو کشور گسترش می دهد. با وجود فقدان شفافیت در مورد مسائل امنیتی و نیروهای نظامی چین، این روند برای کل منطقه و جامعه بین المللی نگران کننده است."

به دنبال تصادف یک قایق ماهیگیری چینی با قایق های گارد ساحلی ژاپنی در نزدیکی جزایر مورد مناقشه دو کشور، روابط میان ژاپن و چین در ماه سپتامبر به شدت وخیم شد.

در سند سیاست جدید نظامی ژاپن همچنین برنامه های موشکی و هسته ای کره شمالی "عامل مهم و جدی بی ثباتی" توصیف شده است.

کره شمالی در سال های اخیر به سمت ژاپن موشک پرتاب کرده و دست به چند آزمایش هسته ای زده است. این کشور ماه گذشته فاش کرد که یک تاسیسات جدید غنی سازی اورانیوم را راه اندازی کرده است.

برای جلوگیری از حمله موشکی و هسته ای کره شمالی، ژاپن درصدد است در سراسر این کشور واحدهای دفاع موشکی "پاتریوت" برپا کند و شمار ناوهای جنگی را برای سرنگون کردن موشک افزایش دهد.

این سند جدید همچنین روابط میان ژاپن و آمریکا را "حیاتی" خوانده است. آمریکا در ژاپن پنجاه هزار پرسنل نظامی دارد.

ژاپن گفته است که "اعتماد و همکاری با چین و روسیه" را دنبال خواهد کرد و در همان حال روابط خود را با اتحادیه اروپا و ناتو توسعه خواهد داد.

مطالب مرتبط