اوباما قانون تخفیف مالیاتی دوره بوش را تمدید کرد

باراک اوباما
Image caption اوباما با تخفیف مالیاتی ثروتمندان مخالف بودند، اما سرانجام مجبور شد با جمهوریخواهان کنار آید

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا قانون کاهش مالیات ها را که در دوران جورج بوش تصویب شده بود، تمدید کرد.

آقای اوباما که مخالف این قانون بود، سرانجام زیر فشار جمهوریخواهان مجبور به سازش شد.

این لایحه هفته پیش و با وجود مخالفت های شدید دمکراتها در کنگره به تصویب رسید و روز جمعه توسط باراک اوباما امضا شد.

رئیس جمهور آمریکا تصدیق کرد که برای جلب حمایت جمهوریخواهان راهی جز سازش نبود، اما افزود این کاهش مالیاتی ۸۵۸ میلیارد دلاری در نهایت موجب بهبود وضع اقتصادی آمریکا خواهد شد.

این قانون همچنین دوره اعطای مزایای بیکاری را به سیزده ماه افزایش می دهد.

این طرح که با همکاری کاخ سفید و جمهوریخواهان تنظیم شد، قانون کاهش مالیاتهایی که جورج بوش در سالهای ۲۰۰۱ و ۲۰۰۳ به اجرا گذارد را تمدید می کند.

به این ترتیب همه گروه ها از جمله ثروتمندان همچنان از این تخفیف مالیاتی بهره مند می شوند. علاوه بر این، مالیاتهای وراثت نیز که بیشتر شامل ثروتمند ترین اقشار جامعه می شد کاهش می یابد.

هدف از این قانون، سرمایه گذاری بیشتر و افزایش قدرت خرید مصرف کنندگان است که گفته می شود به نوبه خود به رشد اقتصادی می انجامد.

آقای اوباما و سایر دمکراتها به شدت با تخفیف مالیاتی ثروتمندان مخالف بودند، اما کاخ سفید سرانجام مجبور شد با جمهوریخواهان کنار آید.

وی بدنبال کاهش مالیات طبقات فرودست بود، اما بدلیل فشار حزب رقیب، مالیات همه اقشار را کاهش داد.

باراک اوباما هفته پیش گفت این تنها راه جلوگیری از صدمه ای است که در اثر افزایش مالیات طبقه متوسط و عدم تمدید مزایای بیکاری به خانواده های آمریکایی و اقتصاد این کشور وارد خواهد آمد.

دمکراتها آقای اوباما را متهم کرده اند که در مقابل جمهوریخواهان بازی را باخته است، اما جمهوریخواهان نیز می گویند این قانون به اندازه کافی مالیات ها را کاهش نمی دهد و تنها منجر به افزایش کسر بودجه هنگفت آمریکا می شود.

مطالب مرتبط