اوباما خواهان تصویب پیمان کنترل تسلیحاتی شد

اوباما
Image caption آقای اوباما گفت عدم تصویب پیمان کنترل تسلیحات می تواند در روابط آمریکا و روسیه تاثیر منفی بگذارد

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، مجلس سنای این کشور را به تصویب یک پیمان جدید کنترل تسلیحاتی با روسیه ترغیب کرده است.

آقای اوباما در سخنرانی رادیویی هفتگی خود گفت عدم امضای پیمان کاهش تسلیحات استراتژیک جدید، می تواند به رهبری آمریکا در مبارزه با یک رشته چالش ها در سراسر دنیا لطمه بزند.

وی گفت عدم امضای پیمان کنترل تسلیحاتی موسوم به استارت جدید، همچنین می تواند تاثیر منفی در روند بهبود روابط روسیه و آمریکا داشته باشد.

تعداد سناتورهای حزب دموکرات تنها 58 نفر است و از آنجا که تصویب پیمان استارت نیازمند رای موافق 67 عضو مجلس سناست، آقای اوباما باید رای مثبت شماری از سناتورهای جمهوری خواه را نیز به دست آورد.

شماری از جمهوریخواهان تلاش می کنند تا تصویب این پیمان را به ماه ژانویه موکول کنند چون در آن موقع چند سناتور جمهوریخواه جدید به مجلس سنا راه خواهند یافت و ترکیب مجلس تغییر خواهد کرد.

بعضی از جمهوریخواهان می گویند معلوم نیست که پیمان جدید اجازه مدرنیزه کردن زرادخانه هسته ای آمریکا را بدهد.

به موجب پیمان تسلیحاتی جدید، زرادخانه هسته ای دو کشور محدود شده و به اندکی بیش از 1500 کلاهک هسته ای استراتژیک برای هر کشور، کاهش خواهد یافت.

همچنین سیستمی برای بازرسی و نظارت بر زرادخانه هسته ای دو کشور در نظر گرفته خواهد شد که بر اساس آن بازرس های تسلیحاتی هر یک از دو کشور می توانند از تاسیسات هسته ای یکدیگر بازدید کنند.

از تاریخ دسامبر 2009، که مدت پیمان استارت قبلی منقضی شد، روسیه و آمریکا نتوانسته اند از زرادخانه های هسته ای یکدیگر بازدید کنند و همین موضوع منجر به این نگرانی هر یک از دو کشور شده، که کشور دیگر مشغول چه کاری است.

مطالب مرتبط