رئیس سیا در پاکستان ناچار به ترک این کشور شد

سیا
Image caption تنش بین سازمان سیا و سرویس اطلاعاتی پاکستان اخیرا افزایش یافته است

بلندپایه ترین مامور سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در پاکستان، به دلیل نگرانی از امنیت جانی خود ناچار به ترک این کشور شده است.

پس از به میان آمدن نام این شخص در جریان طرح یک پرونده در دادگاهی در پاکستان، جان وی به خطر افتاده بود.

نام این مامور توسط یک شهروند پاکستانی عنوان شد که تهدید می کرد در ارتباط با کشته شدن پسر و برادرش در سال 2009 در حمله موشکی آمریکا، قصد شکایت از سیا را دارد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می گوید طرح پرونده ای در دادگاهی درآمریکا در ارتباط با بمبگذاری های بمبئی در سال 2008، ممکن است موجب افزایش تنش در روابط آمریکا و پاکستان شده و منجر به اقدام تلافی جویانه پاکستان شده باشد.

در این شکوائیه که به دادگاه بروکلین در نیویورک داده شده، سرویس اطلاعاتی پاکستان متهم شده که تروریست هایی را که در بمبگذاری های بمبئی دست داشتند، آموزش داده بود.

یک مقام اطلاعاتی پاکستان هر گونه ارتباط بین این پرونده و خارج شدن مامور سیا از پاکستان را رد کرده است.

خروج مامور سیا از پاکستان در زمانی اتفاق افتاده که تنش در روابط سازمان های اطلاعاتی آمریکا و پاکستان افزایش یافته است.

آمریکا اخیرا حمله با هواپیماهای بدون سرنشین به مناطق قبایلی پاکستان را افزایش داده و بر این نکته پافشاری می کند که پاکستان باید برای ریشه کن کردن پیکارجویان طالبان و القاعده، تلاش بیشتری به عمل آورد.

مامور ارشد سیا در اسلام آباد، عملا به عنوان فرمانده نظامی آمریکا علیه القاعده و سایر گروه های پیکارجویی فعالیت می کند که در مناطقی از پاکستان که نزدیک به مرز افغانستان است، مخفی شده‌اند.

مطالب مرتبط