آزار جنسی دختران در سغد: جامعه بی‌طرف است

Image caption این همایش برای جلب توجه جامعه به موارد خشونت و آزار جنسی زنان و دختران برگزار شد

در برخی از نواحی ولایت سغد مواردی از تجاوز و آزار جنسی دختران نابالغ ثبت شده و نمایندگان دولت و جامعه از وقوع این گونه حوادث بشدت اظهار نگرانی کرده‌اند.

بنا به اطلاع دفتر مطبوعاتی ریاست امور داخله ولایت سغد، مأموران پلیس اخیراً یک ساکن 42 ساله ناحیه مستچاه را بازداشت کرده‌اند که به دختر 17 ساله‌ای قصد تجاوز کرده است.

این فرد که نام مستعارش ف.ک. است، روز 27 نوامبر تقریباً در ساعت 12 به خانه یک ساکن دیگر جماعت بوستان همین ناحیه وارد شده و دختر او را هدف خشونت و آزار جنسی قرار داده است.

به گفته منابع پلیس، فرد متهم به تجاوز متأهل بوده، ولی جای کار دائمی نداشته است. مقامات پلیس بر اساس ماده‌های 32 و 138 قانون کیفری تاجیکستان علیه وی پرونده جنایی باز کرده‌اند.

آزار جنسی فرزندان این از جمله صدها موارد تجاوز و یا آزار جنسی دختران جوان از سوی مردان بیگانه است که بیشتر این موارد به دلایل مختلف، از جمله ترس، شرم و یا داغ ننگ در جامعه نه همیشه آشکار می‌شوند.

Image caption خانم سلیماوا از آن ابراز نگرانی می‌کند که جامعه به مشکل آزار جنسی دختران در خانه بی‌توجه است

بدتر از این مواردیست که دختران جوان در داخل خانواده و از سوی والدان و خویش و تبار خود هدف تجاوز و آزار جنسی قرار می‌گیرند و افشای این گونه موارد به خاطر بی‌حمایتی و به اصطلاح، "جای رفت دیگر" نداشتن آسیب‌دیدگان بغایت دشوارتر است.

با این حال، مأموران انتظامی ناحیه استروشن اخیراً یک ساکن 40 ساله این شهر را به اتهام آزار جنسی دختر نابالغش بازداشت کرده‌اند. یک منبع دادستانی شهر استروشن که نخواست نامش افشا شود، در این باره گفت: “در جریان تحقیق پرونده جنایی علیه یا.س. مشخص شد که وی روز 12 نوامبر در حالت مستی در منزل خود به عضوهای جنسی دختر نابالغش که هنوز به 16 نرسیده است، دست زده و با این رفتار نفس شهوانی خود را قانع ساخته است.”

به گفته منابع دادستانی، این فرد همچنین به واداشتن فرزندانش به تماشای فیلمهای پُرنوگرافی یا شهوانی متهم شده است. منبع دادستانی در این باره افزود: “یا.س. با هدف پهن نمودن مواد و اشیای پُرنوگرافی را در منزلش نگاه داشته و دختر و پسر نابالغش را مجبور کرده است که دیسکهای فیلم دارای خصوصیت شهوانی را تماشا کنند.”

“از سوی والدان و خویش و تبار” مدینبانو سلیماوا، مدیر بخش حقوق کودک حکومت ناحیه باباجان غفوراف، می‌گوید که در دوام یک سال اخیر در حدود این ناحیه شش مورد تجاوز به دختران نابالغ “از سوی والدان و خویش و تبار آنها” ثبت شده است.

وی علت اصلی هدف تجاوز قرار گرفتن دختران نابالغ از سوی اهل خانواده و خویش و اقربایشان را “در سطح پست قرار داشتن معرفت حقوقی این خانواده ها” تلقی می‌کند.

خانم سلیماوا افزود: “سبب دیگر بی‌طرفی جامعه است. جامعه معمولاً می‌بیند که در خانواده‌ای چنین پدیده‌ها هست، ولی به آن اهمیت نمی‌دهد. ما تحقیقاتی انجام دادیم و معلوم شد که خشونت و آزار جنسی در خانواده‌ها بیشتر علیه دختران جوان صورت می‌گیرد.”

“مردوم اطراف فکر می‌کنند که این تنها مشکل اجتماعی همان یک خانواده است و در جامعه این مشکل مورد محاکمه و بررسی قرار داده نمی‌شود که این به منفعت دختران آزاردیده نیست.”

یاری به دختران آزاردیده

با توجه به این مشکل و به منظور جلب توجه جامعه به موضوع خشونت و آزار جنسی زنان و دختران و جستجویی راههای رفع این مشکل روز 10 نوامبر در ناحیه باباجان غفوراف میز گردی دایر شد.

Image caption خانم باباجاناوا می‌گوید که برنامه او به دختران آزاردیده 10 تا 18 ساله یاری می‌رساند

در این همایش که “خوشونت خانوادگی و چاره‌های پیشگیری آن” نام داشته و سازمان غیردولتی “گلرخسار” آن را برگزار کرد، شماری از فعالان امور زن و خانواده شرکت داشتند.

صباحت باباجاناوا، هماهنگساز طرح ویژه‌ای برای حمایت از دختران است که در صورت بروز بحرانهای خانوادگی، مانند خشونت و آزار جنسی، و همچنین در صورت قاچاق شدن و استثمار جنسی برای دختران جوان سرپناه یا پناهگاه موقتی فراهم می‌کند.

خانم باباجاناوا گفت این نخستین طرح در تاجیکستان است که برای دختران آزاردیده و قربانیان خشونت و قاچاق انسان پناهگاه موقتی پیشنهاد می‌نماید. این طرح رساندن یاری حقوقی، روانی و مالی به دختران 10 تا 18 ساله را هدف خود قرار داده است.

وی افزود: “ما اداره‌های منطقه‌ای داریم که در ده شهر و نواحی کشور، از جمله در پنج شهر و نواحی ولایت سغد عمل می‌کنند. ما در دهات ولایت سغد با دختران و زنان در موضوع “خود را از آزار جنسی چه طور باید حفاظت کرد” ملاقاتهایی برگزار نمودیم.”

خانم باباجاناوا معتقد است که از راه برگزاری چنین ملاقاتها با زنان و دختران می‌توان از تجاوز و آزار زنان و دختران جلوگیری کرد، هرچند بسیاریها فعالیت سازمانهای غیردولتی را در این زمینه چندان مؤثر نمی‌دانند.

در ماه نوامبر سال گذشته سازمان عفو بین‌المللی از موارد گسترده زنازاری در تاجیکستان، از جمله آزار جنسی زنان در خانواده‌ها، بشدت ابراز نگرانی کرده و از مقامات این کشور خواسته بود که برای ریشه‌کن کردن این مرض تدابیری قانونی بیندیشند.

در این گزارش از جمله آمده بود که هرچند موارد تجاوز به زنان از سوی افراد بیگانه در جامعه تاجیکستان شدیداً محکوم می‌شود، ولی سخن گفتن در باره تجاوز و آزار جنسی زنان از سوی همسرانشان تابو محسوب می‌شود و هیچ مجازاتی برای این عمل در قانون پیش‌بینی نشده است.