صلحبانان سازمان ملل به دخالت در ساحل عاج متهم شدند

ساحل عاج
Image caption نیروهای حافظ صلح در حال گفت و گو با شورشی های مسلح

لورا باگبو، رئیس جمهوری ساحل عاج از نیروهای حافظ صلح سازمان ملل و نظامیان فرانسه خواسته است هر چه سریع تر کشورش را ترک کنند.

سخنگوی آقای باگبو، حافظان صلح سازمان ملل متحد و نیروهای فرانسوی پشتیبانی کننده از آنها را به حمایت از شورشیان سابق و مخالفان رئیس جمهوری متهم کرد.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد با صدور بیانیه درخواست آقای باگبو را رد کرد.

به گفته بان کی مون، نیروهای سازمان ملل تا پایان ماموریت خود در ساحل عاج حضور خواهند داشت و به ثبت خشونت ها و نقض حقوق بشر در این کشور ادامه خواهد داد.

سازمان ملل متحد و قدرت های جهانی، آلاسان واتارا، کاندیدای مخالف را به عنوان برنده انتخابات ریاست جمهوری در ساحل عاج به رسمیت شناخته اند.

آقای باگبو خود را برنده می داند و هر دو نفر به طور جداگانه مراسم تحلیف برگزار کرده اند.

آقای واتارا در حال حاضر تحت محافظت نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد در هتلی در ابیجان زندگی می کند.

به گفته سخنگوی آقای باگبو، نیروهای حافظ صلح به طور جدی در امورداخلی ساحل عاج دخالت کرده اند و هر چه زودتر باید این کشور را ترک کنند.

همزمان، با افزایش تنش ها گزارش هایی درباره حمله به یک خودروی حافظان صلح در ابیجان و کشته شدن چند نفر از مخالفان رئیس جمهوری در نزدیکی پایتخت منتشر شده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد به طرفین مناقشه هشدار داده است در صورت کشتار غیرنظامیان، با آنها بر اساس قوانین بین المللی برخورد خواهد شد.

سازمان ملل، ایالات متحده، فرانسه و اتحادیه آفریقا از لورا باگبو خواسته اند از قدرت کناره گیری کند.

نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه به آقای باگبو هشدار داده است در صورتی که تا یکشنبه قدرت را واگذار نکند، به وسیله اتحادیه اروپا تحریم خواهد شد.

ساحل عاج از مستعمره های سابق فرانسه است.

مطالب مرتبط