اجرای قوانین اسلامی در شمال سودان

عمر البشیر
Image caption عمر البشیر می گوید در قانون اساسی جدید، زبان عربی تنها زبان و شریعت تنها قانون در شمال سودان خواهد بود

عمر البشیر، رئیس جمهوری سودان می گوید در صورتی که در همه پرسی ماه ژانویه، مردم جنوب سودان رای به استقلال این منطقه بدهند، قوانین اسلامی (شریعت) در شمال این کشور به اجرا درخواهد آمد.

آقای بشیر گفت در صورت تقسیم سودان به دو کشور مستقل، قانون اساسی سودان تغییر خواهد کرد.

وی افزود در قانون اساسی جدید زبان عربی تنها زبان، اسلام تنها دین و شریعت تنها قانون در شمال سودان خواهد بود.

جیمز کاپنال، خبرنگار بی بی سی در خارطوم می گوید تردیدی نیست که این سخنان موجب نگرانی صدها هزار غیرمسلمانی خواهد شد که اهل جنوب سودان هستند ولی در شمال این کشور زندگی می کنند.

به موجب قرارداد صلحی که در سال 2005 امضا شد و به جنگ داخلی دراز مدت بین شمال و جنوب سودان پایان داد، سودانی هایی که مسلمان نبودند و در شمال این کشور زندگی می کردند، مشمول بعضی از مجازات های شدیدتر قوانین اسلامی نمی شدند.

در این موافقتنامه صلح، یک قانون اساسی موقت پیش بینی شده بود که بر اساس آن به اجرای قوانین اسلامی در جنوب سودان پایان داده می شد و تنوع فرهنگی و اجتماعی این کشور به رسمیت شناخته می شد.

عمر البشیر می گوید چنانچه جنوب سودان مستقل شود، دلیلی برای ادامه قبول یک چنین تنوع فرهنگی و اجتماعی وجود نخواهد داشت.

مقامات ارشد شمال سودان علنا اذعان می کنند که مردم جنوب سودان در همه پرسی قریب الوقوع به تاسیس یک کشور مستقل رای خواهند داد.

درگیری های جدید در دارفور

در تحولی دیگر، نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد در منطقه دارفور در سودان، می گویند درگیری‌های تازه بین شورشیان و ارتش سودان موجب فرار دوازده هزار نفر از این منطقه شده است.

سازمان ملل متحد می گوید این عده عازم اردوگاههایی شده اند که هم اکنون بیش از حد شلوغ است و ظرفیت قبول پناهندگان بیشتری را ندارد.

در ماه اخیر سربازان سودانی دست کم سه بار با شورشیان در دهکده خور آبچه، در جنوب سودان درگیر شده اند.

مطالب مرتبط