مانور نظامی کره جنوبی با شلیک گلوله های جنگی انجام شد

نظامیان کره جنوبی
Image caption ارتش کره جنوبی بدون توجه به تهدیدهای شمال مانور نظامی خود را انجام داده است

ارتش کره حنوبی با نادیده گرفتن تهدید کره شمالی، مانور نظامی خود را در نزدیک مرز با شمال اجرا کرده در حالیکه گزارش های تایید نشده از موافقت کره شمالی با بازگشت بازرسان اتمی حکایت دارد.

روز دوشنبه، 29 آذر (20 دسامبر)، واحدهای ارتش کره جنوبی برنامه مانور نظامی خود را همراه با شلیک گلوله های جنگی به داخل آبهای نزدیک مرز دریایی با کره شمالی به اجرا گذاشتند و به این ترتیب، هشدارهای قبلی کره شمالی در مورد بروز واکنش خصمانه نسبت به چنین عملیاتی را نادیده گرفتند.

حکومت کره شمالی تهدید کرده بود که اگر ارتش کره جنوبی از اجرای این برنامه مانور نظامی چشم پوشی نکند، به اقدامات تلافی جویانه شدید دست خواهد زد.

مقامات آن کشور هشدار داده بودند در صورت اجرای این مانور، "یک ضربه دفاعی غیرقابل پیش بینی" به کره جنوبی وارد خواهند کرد که "مرگبارتر" از گلوله باران جزیره یونپیونگ خواهد بود.

کره شمالی ماهیت عملیات تلافی جویانه مورد نظر خود را مشخص نکرد اما ماه گذشته، در آتشباری نیروهای این کشور به سوی این جزیره متعلق به کره جنوبی، دو نظامی و دو غیرنظامی کشته شدند.

حکومت کره شمالی این آتشباری را اقدامی به تلافی برنامه مانور نظامی کره جنوبی توصیف کرد و این مانور را تحریک آمیز خواند.

ساعاتی پیش از آغاز مانور کره جنوبی در روز دوشنبه، شورای امنیت سازمان ملل متحد نشستی اضطراری را برای بحث درباره افزایش تنش در شبه جزیره کره تشکیل داد اما این جلسه به راه حلی دست نیافت.

ویتالی چرکین، سفیر روسیه در سازمان ملل متحد، پس از هشت ساعت بحث در شورای امنیت، از کره جنوبی خواست مانور خود را لغو کند و گفت: "در شرایط کنونی بهتر است که این مانور انجام نشود."

او افزود سازمان ملل متحد نتوانسته است به توافقی برای حل این بحران برسد، اما مذاکره قدرتهای بزرگ در این زمینه ادامه خواهد یافت.

Image caption کره شمالی از دست زدن به اقدامات تلافی جویانه شدید سخن گفته بود

تنش جاری در شبه جزیره کره باعث بروز اختلاف نظر بین اعضای اصلی شورای امنیت شده و در حالیکه چین و روسیه مصرانه از کره جنوبی خواسته بودند این مانور را متوقف کند، آمریکا، که متحد کره جنوبی است، بر حق این کشور برای "کسب آمادگی لازم در برابر تحریکات دایم" تاکید نهاده است.

اجلاس شورای امنیت سازمان ملل به درخواست روسیه تشکیل شد که خواسته است سازمان ملل "علائمی در مورد لزوم خویشتن داری" برای هر دو کره ارسال کند.

کره جنوبی طی روزهای اخیر تاکید داشته که اگر هوا مساعد باشد، مانور نظامی خود را در نزدیکی مرز دریایی با کره شمالی اجرا خواهد کرد.

در حالیکه دستگاه های تبلیغاتی کره شمالی به هشدار علیه اجرای مانور نظامی کره جنوبی ادامه می دادند، روز گذشته یک مقام وزارت دفاع کره جنوبی، که از او نام برده نشده، گفت هیچ طرحی برای لغو مانور وجود ندارد و افزود: "تنها موضوعی که ما زیر نظر داریم، شرایط جوی مناسب است."

'تغییر موضع اتمی' کره شمالی؟

هنوز از واکنش احتمالی کره شمالی به اجرای مانورچند ساعته کره جنوبی گزارشی در دست نیست اما به گفته برخی منابع خبری، دولت کره شمالی روز دوشنبه اعلام کرد که با بازگشت بازرسان آژانس انرژی اتمی به آن کشور موافق است.

براساس این گزارش ها، که هنوز مورد تایید منابع آژانس قرار نگرفته، مقامات کره شمالی این تصمیم خود را بخشی از "ابتکارات لازم" برای کاهش تنش در شبه جزیره کره توصیف کرده اند.

خبر توافق احتمالی کره شمالی با بازگشت بازرسان آژانس انرژی اتمی در پی دیدار غیر رسمی بیل ریچاردسون، فرماندار ایالت نیومکزیکو آمریکا، از پیونگ یانگ، پایتخت کره شمالی، و ملاقات او با چند مقام ارشد آن کشور انتشار می یابد

Image caption گزارشهایی از توافق کره شمالی با همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی انتشار یافته

کره شمالی در سال 2003 بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی را از آن کشور اخراج و همکاری خود را با آژانس بین المللی انرژی اتمی متوقف کرد.

در سال 2007، این کشور به بازرسان آژانس بین المللی اجازه داد تا به منظور نظارت بر برچیدن نیروگاه اتمی یونگ بیان به آن کشور بازگردند اما بار دیگر، با تعلیق مذاکرات شش جانبه پکن در سال 2008، همکاری با آژانس را لغو و بازرسان را اخراج کرد.

در مورد ملاقات با مقامات کره شمالی، آقای ریچاردسون به شبکه خبری سی ان ان گفته است که اوضاع "خیلی خیلی متشنج است" و شرایط موجود را یک "وضعیت بحرانی" خوانده است.

فرماندار نیومکزیوکو پس از دیدار با ژنرال پاک ریم-سو فرمانده نیروهای کره شمالی مستقر در طول مرز با جنوب، این دیدار را "خیلی دشوار" توصیف کرد اما افزود که "پیشرفت هایی هم به دست آمده است."

وی با اشاره به تصمیم کره جنوبی در مورد برگزاری مانور نظامی در نزدیک مرز با شمال، گفت: "مقامات کره شمالی گفتند که واکنش نشان خواهند داد، اما در همین حال امیدوارند که قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل اوضاع را آرام کند. کاملا پیدا بود که آنها خیلی از احتمال انجام این مانور ناراحت هستند."

جین اوبراین، خبرنگار بی بی سی در واشنگتن، می گوید که بحران کنونی در شبه جزیره کره، دولت باراک اوباما را هم در یک وضعیت دشوار قرار داده است.

واحدهایی از ارتش آمریکا متشکل از بیست و هشت هزار نظامی در کره جنوبی مستقر هستند و در صورت بروز برخورد نظامی بین دو کره، این نیروها نیز ناگزیر به این درگیری کشیده خواهند شد.

مطالب مرتبط