'خشونت با معترضان و بازداشت صدها نفر در بلاروس'

برخورد ماموران امنیتی با تظاهرکنندگان
Image caption نحوه برخورد نیروهای امنیتی با معترضان به نتیجه انتخابات با انتقاد مواجه شده است

نتیجه انتخابات ریاست جمهوری بلاروس و برخورد خشونت آمیز نیروهای امنیتی آن کشور با معترضان به نتیجه انتخابات از سوی آمریکا و نهادهای اروپایی محکوم شده است.

روز دوشنبه، 29 آذر (20 دسامبر)، سازمان امنیت و همکاری اروپا با صدور اطلاعیه ای نتیجه اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری بلاروس را مورد انتقاد قرار داد و آنچه را که برخورد قهرآمیز نیروهای امنیتی با معترضان به نتیجه انتخابات می خواند تقبیح کرد.

این سازمان، که هدف آن نظارت بر کنترل تسلیحات، حمایت از حقوق بشر و پیشبرد دموکراسی است، در اطلاعیه خود نحوه شمارش آرا در انتخابات ریاست جمهوری بلاروس و اعلام پیروزی مجدد الکساندر لوکاشنکو را غیرقابل اعتماد دانسته است.

آمریکا و اتحادیه اروپا نیز انتقادهای خود را از این روند اعلام کرده و اتحادیه اروپا بر آزادی بازداشت شدگان تاکید کرده است.

الکساندر لوکاشنکو در خلال شانزده سال گذشته سمت ریاست جمهوری را در اختیار داشته و طبق نتایج رسمی انتخابات اخیر، بار دیگر با هشتاد در صد آرا به این سمت انتخاب شده است.

به گفته کمیسیون دولتی نظارت بر انتخابات، میزان شرکت مردم در این انتخابات بیش از نود درصد بوده است.

در پی اعلام خبر پیروزی آقای لوکاشنکو، چند هزار نفر از معترضان به نتیجه انتخابات در شهر مینسک، پایتخت، دست به اعتراض زدند و نتیجه انتخابات را مخدوش دانستند اما با برخورد خشونت آمیز نیروهای امنیتی مواجه شدند.

براساس گزارش های رسیده از مینسک، ماموران صدها نفر از تظاهرکنندگان را بازداشت کرده اند. حداقل هفت نفر از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری در میان بازداشت شدگان دیده می شوند.

Image caption لوکاشنکو پس از شانزده سال زمامداری بازهم با "هشتاد درصد" آرا به پیروزی رسید

همچنین، گزارش هایی از بازداشت نامزدهای مخالف نیز منتشر شده و گفته می شود دست کم یکی از آنان توسط ماموران پلیس مضروب شد و به بیمارستان انتقال یافت اما ماموران امنیتی، او را در بیمارستان بازداشت کردند و به زندان انتقال دادند.

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز با انتقاد از بازداشت رهبران مخالف دولت، خواستار آزادی آنان شده است.

در همانحال، ناظران انتخاباتی اعزامی از سوی چند جمهوری سابق اتحاد شوروی نسبت به نحوه برگزاری این انتخابات ابراز رضایت کرده و نتیجه اعلام شده را مورد تایید قرار داده اند.

کشور بلاروس، از جمهوری های اتحاد شوروی است که در سال 1990 استقلال خود را به دست آورد.

بلاروس کشوری واقع در شرق اروپا و محصور در خشکی است و با کشورهای روسیه، اوکراین، لهستان، لیتونی و لیتوانی هم مرز است و جمعیت آن به حدود ده میلیون نفر می رسد.

الکساندر لوکاشنکو، پنجاه و شش ساله، در سال 1994 به سمت رئیس جمهوری این کشور برگزیده شد و از آن زمان به بعد، برنده تمامی انتخابات ریاست جمهوری اعلام شده است.

برخی کشورها و سازمان های غربی نحوه زمامداری آقای لوکاشنکو را غیر دموکراتیک دانسته و مورد انتقاد قرار داده اند اما وی دارای روابط نزدیک با روسیه است و از حمایت رهبران آن کشور برخوردار بوده است.

طرفداران آقای لوکاشنکو اکثر نهادهای حکومتی بلاروس را نیز در اختیار دارند و در انتخابات پارلمانی سال 2008، هیچیک از احزاب و شخصیت های مخالف دولت نتوانستند به پارلمان راه یابند.

مطالب مرتبط