محبوسان فراری به تاجیکستان بازگردانده می‌شوند

Image caption مقامات انتظامی افغانستان از بازداشت هفت نفر از محبوسان فراری خبر داده‌اند

سخنگوی وزارت کشور افغانستان خبر داد که زندانیان فراری از بازداشتگاه شهر دوشنبه در چارچوب موافقتنامه هایی که میان نهادهای ذیدخل تاجیکستان و افغانستان امضا شده‌اند، به تاجیکستان مسترد خواهند شد.

وی گفت، روز شنبه 18 دسامبر در عملیات مشترَک پلیس و مأموران امنیتی افغانستان در یکی از مناطق ولایت تخار، واقع در شمال افغانستان، گروه هشت نفری محبوسانی را که ماه سپتامبر از بازداشتگاه کمیته امنیت و وزارت دادگسنری تاجیکستان فرار کرده بودند، بازداشت شدند.

زمری بشری، سخنگوی وزارت کشور افغانستان افزود: "از افشاء جزئیات در باره هویت این افراد خودداری می‌کنم، اما می‌توانم بگویم که پنج نفر از اینها تاجیکستانی و سه تن دیگر افغانستانی هستند."

آقای بشری افزود که در حال حاضر فراریان بازداشت شده در بازداشتگاهی در ولایت تخار به سر می‌برند و افزود: "شکی نیست که این افراد در چارچوب موافقتنامه‌های موجود دو کشور، بزودی مسترد خواهند شد".

وی افزود که مقامات امنیتی و انتظامی افغانستان "با همتایان تاجیک خود همکاریهای مفیدی داشته‌اند و این همکاریها ادامه‌خواهد یافت."

در همین حال کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان می‌گوید، مقامات نیروهای انتظامی و امنیتی تاجیکستان و افغانستان مشغول بررسی موضوع استرداد گروه محبوسان فراری به تاجیکستان هستند.

نظیرجان بوری یف، رئیس بخش روابط با جامعه کمیته امنیت ملی تاجیکستان نیز از افشاء نام افراد بازداشت شده خودداری کرد و گفت: "با توجه به این که هویت افراد بازداشت شده که گروهی از میان 15 محبوس فراری از زندان شهر دوشنبه هستند، تا حالا صد درصد مشخص نشده است، من نمی‌توانم اسامی آنها را بگویم. ولی بعد از استرداد آنها به تاجیکستان مشخصات هویت آنها را در اختیار خبرنگاران می‌گذاریم."

خبر فرار 25 زندانی از بازداشتگاههای وابسته به کمیته امنیت ملی و وزارت دادگستری 23 اوت سال جاری سرخط خبرهای رسانه‌های محلی و خارجی شده بود.

سپس، در اوایل ماه سپتامبر از بازداشت دو نفر از آنها و در اواخر این ماه رسانه‌ها از قتل یک تن از جمله زندانی فراری از کمیته امنیت ملی این کشور خبر داده‌اند.

طبق اطلاع رسمی، مسئولان نهادهای ذیدخل تا حالا در موارد مختلف هفت نفر از این فراریان را بازداشت کرده و سه تن دیگر از آنها به هنگام بازداشت کُشته شده‌اند.

مقامات تاجیکستان می گویند که بیشتر این زندانیان فراری در تلاش برای براندازی نظام و ارتباط با سازماهای تروریستی مجرم شناخته شده اند.

در همین حال بر اساس گزارشهای تأییدنشده سه نفر از محبوسان فراری از جمله شهروندان افغانستان، محمدعلی ولد قربان‌علی، محمدذاکر ولد محمدحلیم و محمدولی ولد تازه‌گل بوده‌اند که برای عبور غیرمجاز از مرز و قاچاق مواد مخدّر در تاجیکستان بازداشت و روانه زندان شده بودند.

ممکن است سه تبعه افغانستان که در گروه محبوسان فراری در ولایت تخار بازداشت شدند، همین افراد باشند.

مطالب مرتبط