تمدید ضرب الاجل برای بازگشت طلاب تاجیکستان از مدارس خارج

Image caption مقامات تاجیکستان خواستار ادامه روند بازگشت دانشجویان تاجیک از مؤسسات تعلیمی کشورهای اسلامی شدند

کمیته دین دولت تاجیکستان می‌گوید که ضرب الاجل برای بازگشت دانشجویان تاجیک از کشورهای خارجی به وطن تمدید شده است.

جمعه‌خان غیاث اف، معاون اول رییس این کمیته، روز سه‌شنبه ‌۲۱ دسامبر به بی بی سی گفت، دو ماه قبل با وزارت خارجه مصر در مورد بازگرداندن کلیه دانشجویان تاجیک از این کشور به وطن تا ۱۵ دسامبر سال جاری توافق شده بود.

طرف مصر تعهد کرده بود که اگر دانشجویان آنها از این کشور داوطلبانه برنگردند، به طور اجباری اخراج خواهند شد.

اما آقای غیاث اف گفت با توجه به آن که دانشجویان تاجیک نتوانسته‌اند به دلایل فنی در مدت مقرر شده مصر را ترک کنند، وزارت خارجه مصر و سفارت تاجیکستان در قاهره در مورد تمدید مدت ضرب الاجل تا آخر ماه جاری توافق کرده‌اند.

او گفت بازگشت دانشجویان تاجیک از پاکستان، ایران و کشورهای دیگر اسلامی نیز ادامه دارد.

در همین حال امامعلی رحمان، رییس جمهوری تاجیکستان، در جلسه هیات دولت که بعد از ظهر دوشنبه ۲۰ دسامبر دایر شد، بار دیگر خواستار بازگرداندن دانشجویان تاجیک از مدارس و دانشگاههای کشورهای اسلامی به تاجیکستان شد.

همزمان، آقای رحمان از نهادهای غیردولتی در امور جوانان و زنان و خانواده‌ها دعوت کرد که در این روند سهیم باشند.

بنا به اطلاع منابع کمیته دین تاجیکستان، از زمان آغاز روند بازگشت دانشجویان تاجیک از کشورهای خارجی به وطن در اوایل ماه اکتبر سال جاری تا به حال ۱۱۷۵ دانشجوی تاجیک به تاجیکستان برگشته‌اند.

قبلا مسئولان این کمیته تعداد عمومی دانشجویان تاجیک را که در مدارس و دانشگاههای کشورهای اسلامی تحصیل می‌کنند، ۱۴۰۰ نفر ارزیابی کرده بودند.

هم اکنون، جمعه‌خان غیاث اف، معاون اول رییس کمیته دین تاجیکستان، می‌گوید که ممکن است تعداد واقعی دانشجویان از این رقم بیشتر باشد.

به گفته آقای غیاث اف، سالهای پیشین روند تحصیل دانشجویان تاجیک در مدارس کشورهای اسلامی به طور جدی نظارت نمی‌شد و بیشتر جوانان به طور انفرادی و بدون ثبت نام در سفارتخانه‌های تاجیکستان در ممالک اسلامی به تحصیل فرا گرفته می‌شدند.

مثلا تعداد دانشجویان تاجیک در مدارس اسلامی ایران بیش از ۱۰۰ نفر تخمین زده می‌شد. این در حالیست که در ظرف یک ماه اخیر از طریق سه پرواز هواپیما بیش از ۲۰۰ دانشجوی تاجیک از ایران به وطن برگشتند.

"تحویل به رشته‌های دیگر"

از سوی دیگر، شکورجان ظهوراف، رئیس مجلس نمایندگان پارلمان تاجیکستان، در جریان دیدار خود از ایران در اواخر ماه گذشته از مقامات این کشور خواسته بود تا دانشجویان تاجیک مقیم آن کشور از مدارس اسلامی به رشته‌های اقتصاد و حقوق و بخشهای دیگر دانشگاههای آن کشور تحویل داده شوند.

آقای ظهوراف گفت: "تاجیکستان به ملا نه، بلکه بیشتر به مهندس و اقتصاددان و متخصصان بخش فنی نیاز دارد".

حالا این سؤال مطرح است که آیا طرف ایرانی در پاسخ به این درخواست گامهای مشخصی برداشته است؟

محمدعطا سلطان اف، سخنگوی مجلس نمایندگان، به بی بی سی گفت که در مورد اجرای این درخواست اطلاع دقیقی دریافت نشده است و امکان دارد این درخواست مرحله به مرحله انجام شود.

منابع سفارت ایران در شهر دوشنبه نیز گفتند که تا حال در زمینه انتقال دانشجویان تاجیک از رشته‌های آموزش اسلامی به بخشهای دنیوی هنوز هیچ اقدامی انجام نشده است.

رئیس جمهوری تاجیکستان در جریان ملاقات با ساکنان ناحیه فرخار ولایت ختلان در اواخر ماه اوت سال جاری از ساکنان کشور دعوت کرد تا فرزندان خود را که در مدرسه‌های کشورهای اسلامی تحصیل می‌کنند، به وطن بازگردانند.

آقای رحمان هشدار داد که در غیر این صورت "آن ها همه تروریست و افراط گرا می‌شوند."

وی در ملاقات با ورزشکاران در روز دوشنبه ۲۰ دسامبر نیز بر تربیت سالم جوانان تاکید کرد و ورزش را "عامل جلوگیری از پیدایش ظهورات نامطلوب در جامعه و نجات بخش نسل نورس از افراطگرایی و مواد مخدر" تلقی کرد.

رییس جمهور به نهادهای ذیربط دولتی دستور داد که برای بنیاد ورزشگاه ها و میدانچه‌های ورزشی تلاش کرده و به این وسیله راه را "برای رشد ورزش در تاجیکستان" هموار کنند.

مطالب مرتبط