انتقاد اتحادیه اروپا از سرگردانی مسافران در فرودگاه ها

فرودگاه هیترو
Image caption روز سه شنبه کمتر از نیمی پروازهای هیترو انجام شد

اتحادیه اروپا به شدت از اختلال در حمل و نقل هوایی در فرودگاه های غرب این قاره انتقاد کرده است.

در پی سرگردانی هزاران مسافر به علت بارش شدید برف و سرما در روز سه شنبه، سیم کولاس، کمیسر حمل و نقل اتحادیه اروپا از فرودگاه ها خواست با این موضوع به شدت برخورد کنند.

آقای کولاس از فرودگاه ها به عنوان نقطه ضعف زیرساخت های اتحادیه اروپا نام برد.

او همچنین از فرودگاه های کشورهای غرب اروپا خواست از کشورهای شمال این قاره بیاموزند.

در چهار روز گذشته و در آستانه تعطیلات عید میلاد مسیح و سال نو بسیاری از فرودگاه های اروپا دچار مشکل بودند و هزاران مسافر با تاخیرهای طولانی و سرگردانی مواجه شده اند.

شورای بین المللی فرودگاه ها که انجمن حرفه ای فرودگاه های اروپا است، با رد سخنان آقای کولاس اعلام کرد که نود درصد از پروازهای مسافربری از فرودگاه های عضو انجام شده است.

به گفته این شورا، مختل نشدن فعالیت فرودگاه های شمال اروپا به خاطر پایداری دمای زیرصفر در این مناطق بود و به همین خاطر شرایط باندهای پرواز تغییری نداشت. در حالی که در غرب اروپا به خاطر نوسان دمای هوا، شرایط باند فرودگاه ها متغیر بوده است.

در پی ادامه مشکلات فرودگاه ها در اروپا، وضع فرودگاه ها در پاریس، آمستردام و بروکسل کمی بهبود داشت ولی شرایط در فرودگاه فرانکفورت همچنان نامطلوب است.

فرودگاه های شارل دوگل پاریس و دوبلین در جمهوری ایرلند نیز وضع نامساعدی دارند.

فرودگاه هیترو در لندن نیز که بیشترین مشکلات را داشته است، روز سه شنبه تنها موفق شد کمتر از نیمی از پروازهای برنامه ریزی شده را داشته باشد.

بر اساس گزارش ها، در روز سه شنبه 614 پرواز از این فرودگاه انجام شد و 752 پرواز نیز لغو شدند.

مسوولان هیترو امیدوارند دو سوم پروازهای برنامه ریزی شده در روز چهارشنبه انجام شود.

مطالب مرتبط