بان کی مون: ساحل عاج در معرض جنگ داخلی است

نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در ساحل عاج
Image caption بان کی مون به باگبو هشدار سعی نکند از طریق محاصره صلحبانان را وادار به تسلیم کند

در پی بالا گرفتن بحران سیاسی در ساحل عاج، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد درباره افزایش خطر از سرگیری جنگ داخلی در این کشور آفریقایی هشدار داده است.

به گفته بان کی مون، لورا باگبو، رئیس جمهوری ساحل عاج سعی دارد به طور غیرقانونی نیروی حافظ صلح سازمان ملل را از این کشور اخراج کند.

پس از آن که سازمان ملل متحد، اتحادیه آفریقا، ایالات متحده و فرانسه، آلاسان واتارا، کاندیدای رقیب را به عنوان برنده انتخابات مناقشه برانگیز ریاست جمهوری در ساحل عاج به رسمیت شناخت، آقای باگبو خواستار خروج هر چه سریع تر نیروهای حافظ صلح از این کشور شده بود.

آقای باگبو به نیروهای حافظ صلح هشدار داده است در صورت خارج نشدن از این کشور با آنها به عنوان نیروی شورشی برخورد خواهد شد.

آقای باگبو همچنین برای نخستین بار پس از برگزاری مراسم تحلیف، با حضور در تلویزیون بر مشروع بودن ریاست جمهوری خود تاکید کرد.

او پیشنهاد کرد کمیته بین المللی مسوول بررسی صحت انتخابات در ساحل عاج شود.

آقای باگبو همچنین پیشنهاد کرد که رقیبش می تواند از هتلی که در آن پناه گرفته است، خارج شود.

پس از خودداری لورا باگبو از کناره گیری از قدرت، آلاسان واتارا در یک هتل در ابیجان، پایتخت ساحل عاج پناه گرفته است و به وسیله نیروهای حافظ صلح سازمان ملل حفاظت می شود.

همزمان، ارتش ساحل عاج به مناسبت نزدیک شدن تعطیلات عید میلاد مسیح و سال نو، مقررات منع آمد و شد شبانه را لغو کرده است.

خطر واقعی

بان کی مون، روز سه شنبه در سخنانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد نسبت به واقعی بودن خطر جنگ داخلی در ساحل عاج هشدار داد.

آقای بان گفت نگران وضع نیروی ده هزار نفری حافظ صلح در ساحل عاج است.

به گفته آقای بان، ارتش ساحل عاج مانع از فعالیت صلحبانان می شود و 800 نفر از این نیروها که مسوول حفاظت از آقای واتارا هستند، در محاصره نیروهای نظامی وفادار به لورا باگبو هستند.

آقای بان گفت نگران نرسیدن مواد غذایی و امکانات به نیروهای حافظ صلح است و به ارتش ساحل عاج هشدار داد که سعی نکند از این طریق صلحبانان را وادار به پذیرش خواسته هایشان کند.

آقای بان گفت چنین اقدامی تحمل نخواهد شد و از اعضای سازمان ملل متحد خواست برای اقدام های لازم برای پشتیبانی از نیروهای حافظ صلح آمادگی داشته باشند.

او افزود که درخواست آواسان واتارا برای اخراج سفیر منتصب لورا باگبو از سازمان ملل متحد را برای بررسی به کمیته استوارنامه های مجمع عمومی ارسال کرده است.

مطالب مرتبط