به روز شده:  11:10 گرينويچ - چهارشنبه 22 دسامبر 2010 - 01 دی 1389

ایالات متحده آمریکا

رفع مانع اصلی بر سر راه تایید استارت جدید در سنای آمریکا

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

کنگره آمریکا یک قدم به تایید معاهده جدید کاهش تسلیحات اتمی با روسیه نزدیک تر شد.

نمایندگان مجلس سنای آمریکا سه شنبه پس از ماه ها بحث و گفت و گو توافق کردند پیمان راهبردی کاهش تسلیحات اتمی، موسوم به استارت جدید روز چهارشنبه به رای گذاشته شود.

در پی انقضای پیمان استارت در دسامبر ۲۰۰۹، روسای جمهوری آمریکا و روسیه معاهده جدیدی را در ماه آوریل در جمهوری چک امضا کردند که پیش از اجرایی شدن باید به وسیله مجلس سنای ایالات متحده و پارلمان روسیه به تایید برسد.

کاخ سفید امضای معاهده استارت جدید را بزرگ ترین پیروزی باراک اوباما در عرصه سیاست خارجی می داند ولی رهبران جمهوری خواهان در مجلس سنا تاکنون مانع از به رای گذاشته شدن آن شده بودند.

جمهوری خواهان اشکالات متعددی را بر استارت جدید وارد کرده اند و خواستار وقت بیشتر برای بررسی بیشتر این معاهده در سال آینده هستند.

تایید استارت جدید در سنا یک پیروزی عمده برای باراک اوباما خواهد بود.

تایید این معاهده به رای دو سوم نمایندگان سنا نیاز دارد.

موشک قاره پیما

پیمان استارت جدید زرادخانه هسته ای آمریکا و روسیه را سی درصد کوچک تر می کند

در پی موافقت نمایندگان سنا برای توقف بحث و گفت و گو درباره معاهده استارت جدید و به رای گذاشتن آن، جان کری، سناتور دموکرات و رئیس کمیته روابط خارجی این مجلس گفت: "ما در آستانه نوشته شدن گفتار جدیدی از تاریخ چهل ساله مواجهه با تهدید سلاح های اتمی هستیم."

سناتور کری پیشبینی کرد سنا استارت جدید را تصویب کند.

ریچارد لوگار، از معدود سناتورهای جمهوری خواه طرفدار تصویب هر چه سریع تر معاهده هم گفت: "منافع کشورمان ایجاب می کند که همین الان معاهده استارت جدید اجرایی شود."

استارت جدید با کاهش ۳۰ درصدی زرادخانه اتمی آمریکا و روسیه، تعداد کلاهک های هسته ای قابل بهره برداری دو کشور را به ۱۵۵۰ عدد کاهش می دهد.

این معاهده به هر دو طرف اجازه می دهد تاسیسات و تسلیحات اتمی یکدیگر را بازرسی کنند.

آمریکا و روسیه از دسامبر گذشته که معاهده استارت به پایان رسید، از تاسیسات هسته ای یکدیگر بازدید نکرده اند.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا ماه گذشته به سنا رفت تا با اشاره به این موضوع، به جمهوری خواهان یادآوری کند که عدم تصویب استارت جدید امنیت ملی ایالات متحده را خدشه دار می کند.

میچ مک کانل، رهبر اقلیت جمهوری خواه سنا، جان مک کین و جان کایل از مخالفان اصلی تصویب استارت جدید هستند.

بعضی از تحلیلگران می گویند جمهوری خواهان صرفا به خاطر مسائل سیاسی مانع از تصویب استارت جدید شده اند و نگرانی های فنی ابراز شده بهانه ای برای جلوگیری از دستیابی آقای اوباما به یک دستاورد بزرگ است.

روسیه نیز هشدار داده است در صورتی که نمایندگان سنا پیش از تصویب استارت جدید در آن تغییراتی انجام دهند، کرملین این معاهده را به طور کامل لغو شده تلقی خواهد کرد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.