تظاهرات گسترده دانشجویان ایتالیا در اعتراض به اصلاح نظام آموزشی

تظاهرات گسترده دانشجویان در اعتراض به اصلاح نظام آموزشی
Image caption در رم، هزاران دانشجو با آرامش در خیابان ها راهپیمایی می کنند اما وضعیت در نقاط دیگر متفاوت بوده است

در آستانه رای گیری در سنای ایتالیا در باره اصلاح نظام آموزشی این کشور که در هفته های اخیر باعث بحث و جدل‌های زیادی شده است، هزاران دانشجو دست به تظاهرات زده اند.

آنها به این اصلاحات و کاهش بودجه که دولت سیلویو برلوسکونی برای بخش آموزش در نظر گرفته است، اعتراض دارند و می گویند این اقدامات به فعالیت دانشگاه ها آسیب می رساند.

به دنبال اعتراضات خشونت بار هفته گذشته علیه آقای برلوسکونی که موفق به کسب رای اعتماد نمایندگان پارلمان شد، پلیس رم، پایتخت ایتالیا، امروز خیابان های اطراف پارلمان را مسدود کرده است.

وزیر آموزش ایتالیا می گوید اصلاحات در نظر گرفته شده باعث خواهد شد این کشور میلیاردها یورو کمتر هزینه کند و نظام آموزشی خلق شود که شایسته سالار است.

منتقدان اصلاحات پیشنهادی می گوید بودجه ای که دانشگاه های ایتالیا با آن به حیات خود ادامه می داده اند به شدت پایین بوده است و کاهش بیشتر آن باعث مشکلات بیشتری می شود.

در رم، هزاران دانشجو با آرامش در خیابان ها راهپیمایی می کنند اما وضعیت در نقاط دیگر متفاوت بوده است.

تظاهرات اعتراضی در پالرمو، در سیسیل، به خشونت کشیده شده است و گزارش شده که دانشجویان به سوی نیروهای پلیس سنگ پرتاب کرده اند.

تظاهرات دانشجویان در اعتراض به اصلاح نظام آموزشی در سراسر ایتالیا، از جمله میلان، ونیز، تورین و پروجیا در جریان است.

ایتالیا کمتر از 5 درصد از درآمد ناخالص ملی خود را صرف آموزش می کند که از بسیاری کشورهای صنعتی جهان پایین تر است.

اما کاهش هزینه نظام آموزشی در ایتالیا بخشی از برنامه ریاضتی است که دولت آقای برلوسکونی برای کاهش بدهی های این کشور در نظر گرفته است.

دانشجویان در ماه های اخیر دست به تظاهرات متعددی زده اند که برخی تخمین زده اند منجر به اخراج 130 هزار نفر از بخش آموزش خواهد شد.

مطالب مرتبط