'عمیق تر شدن شکاف در دولت ائتلافی بریتانیا'

وینس کیبل، وزیر بازرگانی بریتانیا
Image caption وینس کیبل، وزیر بازرگانی بریتانیا، دولت ائتلافی را "میدان جنگ" توصیف کرده است

یک روز پس از ضبط مخفیانه صحبت های انتقاد آمیز وزیر بازرگانی بریتانیا و افشای آن در رسانه ها، دولت ائتلافی این کشور با بدبیاری دیگری مواجه شده است.

رسانه های بریتانیا امروز (چهارشنبه، 22 دسامبر)، صحبت های انتقاد آمیز سه وزیر از حزب لیبرال دموکرات، را که به طور جداگانه و مخفی ضبط شده، گزارش کرده اند.

این مقام ها از سیاست های دولت بریتانیا، که اولین دولت ائتلافی بریتانیا در بیش از شصت سال گذشته است، انتقاد کرده و گفته اند حزب آنها باید قاطعتر در این دولت عمل کند.

روز گذشته افشا شد که وینس کیبل، وزیر بازرگانی بریتانیا، در گفتگو با یکی از خبرنگاران روزنامه دیلی تلگراف که هویت خود را فاش نکرده بود، دولت ائتلافی را "میدان جنگ" توصیف کرده است.

راب واتسون، گزارشگر بی بی سی در امور سیاسی، می گوید رهبران دولت ائتلافی (لیبرال دموکرات و محافظه کار)، تلاش کرده اند نشان دهند این احزاب قادرند در جهت منافع ملی و برای مقابله با بحران مالی بریتانیا، بایکدیگر همکاری کنند اما اختلاف نظرهای فاش شده، به این وجهه آسیب رسانده است.

"سیاست نگران کننده"

روزنامه دیلی تلگراف به طور مخفیانه صحبت های مایکل مور، وزیر امور اسکاتلند، اد دیوی، وزیر مشاور در امور بازرگانی و استیو وب، وزیر امور بازنشستگی، را که گفته اند از سیاست های دولت ائتلافی در مورد اصلاح امور بهزیستی و شهریه دانشگاه ها که اخیرا باعث جنجال و تظاهرات خشونت بار در نقاط مختلف کشور شد، نگران هستند.

از جمله آقای مور به خبرنگار دیلی تلگراف که به طور مخفی سرگرم ضبط صحبت های او بوده، گفته است، افزایش شهریه دانشگاه ها تا 9 هزار پوند (حدود 14 هزار دلار)، "بزرگترین، زشت ترین و وحشتناک ترین سیاست های دولت ائتلافی بوده است."

او افزود: "من تعهدنامه ای را امضا کردم که شهریه ها افزایش نیابد. حالا با تصویب این لایحه من به بدترین جنایتی که یک سیاستمدار ممکن است به آن دست بزند، مرتکب شدم. من علنا تعهد خودم را شکستم. این همان چیزی است که باعث می شود مردم به سیاستمداران اطمینان نداشته باشند."

او همچنین گفته است که برخی از وزیران حزب محافظه کار از "سیاره ای دیگر" آمده اند و او و لیام فاکس، وزیر دفاع از حزب محافظه کار، "احتمالا بزودی از دولت خارج خواهند شد."

روزنامه دیلی تلگراف قبلا صحبت های وینس کیبل، وزیر بازرگانی، را که از جمله گفته بود علیه روپرت مرداک، غول رسانه ای، "اعلان جنگ" کرده است، افشا کرده بود.

نیک کلگ، معاون نخست وزیر در دولت ائتلافی بریتانیا، اظهارات آقای کیبل را "به شدت مایه تاسف" توصیف کرده است.

اظهارات وزیر بازرگانی بریتانیایی در باره آقای مرداک که توسط خبرنگار دیلی تلگراف که خود را یکی از رای دهندگان حوزه انتخاباتی او معرفی کرده بود، باعث خشم زیادی شده است چون وینس کیبل در تصمیم گیری که در باره فروش سهام بیشتر "بی اسکای بی"، بزرگترین شبکه تلویزیونی پولی در بریتانیا، به روپرت مورداک در جریان است، نقش مهمی دارد.

وینس کیبل هم اکنون توان تصمیم گیری در این مورد را از دست داده است.

مطالب مرتبط